Ohridské jezero – perla Makedonie

6. 2. 2021 Od Discovertheworldcz

Ohridské jezero leží na hranici Albánie a Makedonie a patří mezi nejkrásnější makedonská místa. Díky okolních hor, průzračně čisté vodě a úžasných kostelů podél břehu si jej určitě zamilujete. Také nabízí několik pláží a je fajn na koupání. Budete si zde připadat jako u moře. A aby toho nebylo málo, v okolí je spousta míst, kam můžete vyrazit na výlet. Přečtěte si náš článek o městu Ohrid, Ohridském jezeru a jeho okolí.

K Ohridskému jezeru je to autem z Ostravy podobně jako do Řecka, a tak ujetí 1500 km zabere přibližně 14 h. Pokud byste si chtěli jízdu zkrátit přes Kosovo, bude nutné zaplatit přibližně 15 eur za povinné ručení, jelikož naše zelená karta u nich neplatí. Stav makedonských silnic je docela dobrý, takže by cesta měla být v poklidu. Pro poznání jezer je určitě vhodné mít vlastní auto. Ohridské jezero je totiž se svou 30 km délkou a 15 km šířkou největší v Makedonii. Jako první se vydáme do města Ohrid, po kterém nese tektonické jezero svůj název.

Město Ohrid

Město Ohrid je společně s jezerem zapsáno na seznamu UNESCO. Už to je náznak, že bude opravdu stát za to. Nejzajímavější je část staré město s různými kostely a pevností. Většina z nich je placená, ale ceny jsou přátelské – okolo 2 eur/os. Do starého města vstupte přes dolní bránu a po historické uličce dojděte ke kostelu sv. Sofie, který patří k těm nejdůležitějším v Severní Makedonii. O kousek dál naleznete malý kostelík Church of St. John at Kaneo. Je sice menší, ale výhled na jezero je odtud úžasný. Především si tady můžete udělat známou fotku, která je u každého článku o Ohridu. Uvnitř kostelíku jsou také pěkné malby.


Tip: Parkovat zdarma můžete na hlavní ulici Boulevard Turistichka (Булевар Туристичка).  

Město je postaveno v kopci, a tak ke klášteru svatého Klimenta a Pantelejmona budete muset vystoupat. Tady se pravděpodobně učili první studenti Cyrila a Metoděje. Od kláštera pokračujte k Samuelově pevnosti, která je dominantou města. Z pevnosti už zbyly jen hradby, a tak vás čeká „jen“ pěkný výhled na město a okolí. Hlavní památky máme za sebou, a tak okolo starověkého amfiteátru sejdeme uličkami zpět do parku k soše svatého Nauma. V přilehlém přístavu si můžete domluvit různé druhy lodních výletů po jezeře. Pokud vás plavba láká, doporučujeme výlet ke klášteru sv. Zaum, protože k němu se jinak, než lodí, podle místních dostat nedá. Podle jiných zase nějaká skrytá stezka existuje. Jedním z dalších výletních cílů je Zátoka kostí.

Bay of Bones

Bay of Bones (Zátoka kostí) je archeologický komplex a muzeum postavené na vodě. Hliněné domky stojící na 10 000 dřevěných kůlech ukazují, jak zde žili původní osadníci. Celkem je na molu 24 domů a uvnitř se nacházejí různé artefakty a nádoby vytažené rybáři z jezera. Mimo původní nástroje byly z jezera vytaženy také kosti, podle kterých nese zátoka jméno. Ohridské jezero má v nejhlubším místě 285 m, a tak kdo ví, kolik pokladů ještě skrývá. K zátoce se pohodově dostanete autem, lodí v rámci výletu nebo autobusem z Ohridu za 1 euro. Vstupné do muzea stojí 100 MKD/os. Všechny potřebné informace naleznete > zde < Dalším lákavým místem u jezera je klášter sv. Nauma.

Klášter svatého Nauma

Klášter svatého Nauma leží na jižní straně jezera, téměř na hranici s Albánií. Díky svému vzhledu a umístění je jedním z nejnavštěvovanějších míst v Makedonii. Pokud přijedete autem, čeká vás placení parkovného 1 euro. Do komplexu kláštera a kolem něj můžete jít zdarma. Uvnitř se platí akorát za vstup do stejnojmenného kostela. Nám se ale dovnitř nechtělo, protože 2 eura/os. za vstup do každého kostela je docela dost. U kláštera se dá také koupat. Pláž je ale docela přeplněná, a tak je lepší vyrazit na odlehlejší místa.

Tip: Když budete všímaví, určitě při cestování podél jezera uvidíte želvu.

Pláže a koupání

I když se jezero nachází 700 m nad hladinou moře, je v létě voda ideální na koupání. Stačí si vybrat jakoukoliv pláž a můžete nerušeně odpočívat s výhledem na okolní hory. Díky velikosti jezera, průzračně čisté teplé vodě a vlnkám si tady člověk opravdu připadá jako u moře. Navíc je zdejší podvodní život hodně zajímavý, a tak je fajn i šnorchlování. Dokonce je možné zakoupit i kurz potápění v okolí Bay of Bones. Nejvíce se nám líbilo přibližně na této pláži (GPS: 40°59’27.467″N, 20°47’59.974″E). V okolí jsou různě velké zátoky, ve kterých se dá pohodlně ležet. Nad jezerem se parkuje mimo silnici, a když člověk chvilku hledá, najde i fajn místa na kempování. Až vás koupání přestane bavit, vydejte se do hor. Národní park Galichica je ideálním místem.

Hora Magaro

Hora Magaro (2254 m) je nevyšším vrcholem pohoří a národního parku Galichica, které se rozprostírá mezi jezery Ohrid a Prespa. Auto nechejte zde (GPS: 40°57’13.661″N, 20°49’44.190″E) a vyrazte po značené cestě nahoru. Trasa je dobře značená a převýšení 700 m zvládnete za cca 2 h. Z vrcholu je úžasný výhled na okolní hory, a především obě jezera. Cestou zpátky můžete sejít druhou stezkou a udělat malý okruh. Národní park Galichica je moc pěkný, akorát za vstupné chtějí 4 eura/os. Platí se u Ohridského jezera, když chce člověk odbočit do hor směrem na jezero Prespa. Vybírat se začíná asi v 9 h ráno, a pokud stihnete projet dříve, zkásnou vás cestou na zpět. Někteří místní to ale moc neřeší a od placení jednoduše ujedou 😀


Tak to by byla nejkrásnější místa u Ohridského jezera. Přestože Makedonci chtějí za některé kostely vyšší vstupné, než je zdrávo, jsou tyto památky moc pěkné a někdy je stačí vidět jen z venku. Pokud se do Makedonie chystáte, neměli byste okolí Ohridu vynechat. Na výběr máte také spoustu dalších zajímavých míst.

Kam dál?

Makedonie toho nabízí opravdu hodně. Krásné hory, teplá jezera a zajímavé kostely. Vydat se můžete např. k výše položenému jezeru Prespa nebo k jezeru Mavrovo se zatopeným kostelem. Okolí jezera tvoří národní park Mavrovo, kterému dominuje nejvyšší hora Makedonie a > Albánie < – Velký Korab. Chcete-li navštívit i další země Balkánu, určitě objevte > Černou Horu < nebo > tři nejkrásnější místa Bosny a Hercegoviny <. Za zmínku určitě stojí také > Chorvatsko <.

Mrkněte na naše video!

Makedonii jsme navštívili během našeho > roadtripu na Balkán <. Podívejte se, jak vypadají další krásná místa Makedonie.

Pro další videa klikněte na náš > kanál <

Sledujte nás na sociálních sítích