Glen Coe – top údolí Skotska

24. 4. 2022 Od Discovertheworldcz

Skotská vysočina je jedním z nejzajímavějších míst Británie. Najdeme zde nejvyšší vrcholky (munros), skrytá údolí (glens), hluboká jezera (lochs) nebo tajemná rašeliniště (moors). Dnes se společně zaměříme na Glen Coe – top údolí Skotska, které zaujme nejen turisty, ale i řidiče, a rozhodně by na vašem skotském bucket listu nemělo chybět. Tak neváhejte a vydejte se s námi do Glen Coe.

Údolí Glen Coe

Údolí Glen Coe se nachází na Skotské Vysočině, nedaleko Ben Nevisu a důležitého turistického centra Fort William. Podobně jako většina údolí bylo vytvořeno činností ledovce a má tvar písmene „U“. Tomu napovídá i šířka okolo 700 m. Délka údolí je pak 16 km a podélně jej lemují hory sahající až do výšky 1000 m. Zdá se to jako nic, ale v Británii vrcholy přesahující kilometrovou výšku patří mezi ty nejvyšší. A tomu, že je údolí opravdu jedno z top nasvědčuje i fakt, že zde byly natáčeny dva velmi slavné filmy.

Co vidět při cestě autem

Celým údolím vede klíčová silniční tepna A82 spojující Glasgow s Inverness, a tak si jej můžete prohlédnout zpoza volantu. Pokud pojedete z jihu, jako první vás zaujmou jedinečná rozsáhlá rašeliniště a bažiny Rannoch Moor, které nikde jinde jen tak neuvidíte. Na první pohled vypadá krajina nehostinně, ale ve skutečnosti je domovem několika zajímavých rostlin a živočichů, včetně bezpočtu jelenů, na které určitě narazíte. Že se blížíte k údolí Glen Coe poznáte bezpečně podle ikonického vrcholu Stob Dearg, který před vámi doslova vyroste ze země. Zdáli-se vám toto místo povědomé, pak máte naprostou pravdu. Silnice směrem k vrcholu se objevila ve filmu Sky Fall, kde James Bond společně s „M“ jeli do Bondova rodného domu.

Tip: vrchol Stob Dearg se dá pěkně fotit od hotelu Kingshouse, kde jsme strávili půl roku > života <


I když zrovna nemáte Aston Martin DB5, bude vaše jízda zážitková a vyplatí se pokračovat dále do údolí. Postupně se začnou objevovat malá parkoviště podél silnice, na kterých si můžete udělat „kochací“ pauzu nebo vyrazit na túru, o čemž si povíme později. Jedním z vyhlídkových míst je vodopád (GPS: 56°39’43.953″N, 4°57’56.109″W), který budete míjet při průjezdu soutěskou. Zvláště za deštivých dnů (neradi konstatujeme, že takové budou) vás opravdu nadchne. Vodopády jsou ve skutečnosti dva a spadají do řeky Coe, která odvádí vodu z údolí až do moře.

Tři sestry, které berou dech

Dalším místem, které nesmíte vynechat, je vyhlídka na Tři sestry (Three Sisters). Jedná se o tři vedle sebe stojící vrcholy (Aonach Dubh, Gearr Aonach a Beinn Fhada), které na první pohled vypadají podobně. Všechny tři vrcholy jsou totiž součástí propojených hřebenů a dohromady tvoří celek masivu Bidean nam Bian viz níže. Auto nechejte na parkovišti (GPS: 56°40’4.052″N, 4°59’12.369″W) a užijte si dechberoucí pohled do údolí a na tři mohutné sestry. Až se dostatečně pokocháte, vydejte se na závěrečnou cestu údolím.

Místo, kde se točil Harry Potter

Silnice se spustí k jezeru s krkolomným názvem Loch Achtriochtan na jehož protějším břehu se svažují ostré temné stěny poslední ze sester Aonach Dubh. Kousek za jezerem odbočuje doprava úzká silnička Old Glencoe Road. Pokud opustíte hlavní silnici a vydáte se po této „single-track road“, dostanete se k místu, kde stála Hagridova bouda ve filmu Harry Potter a vězeň z Azkabanu. Samotná chajda už zde (GPS: 56°40’3.435″N, 5°3’36.234″W) sice nestojí, ale určitě se vyplatí si tady udělat zastávku. Pro cestu z údolí pak pokračujte po úzké silničce nebo se vraťte zpět na hlavní.  Obě cesty vás dovedou do vesnice Glencoe, na břehu mořského jezera Loch Leven, ze které pak můžete vyrazit za dalším skotským dobrodružstvím.

Tři tipy na turistiku v Glen Coe

Projet si Glen Coe je samozřejmě fantastický zážitek. Avšak být ve Skotsku a nezdolat nějaké „munro“ by byl hřích a tady to platí dvojnásob.

Pozn.: munro je označením pro skotské vrcholy, které jsou vyšší než 3000 stop (914 m)

Výstup na ikonický Stob Dearg

Jak jsme psali dříve, pyramidový vrchol Stob Dearg vás zaujme již z dálky. Svou polohou na začátku údolí nabízí nádherné pohledy na okolní vrcholky, ale také skvělou představu o rozsáhlosti rašeliniště Rannoch Moor. Trasa na Stob Dearg začíná u parkoviště pod Ďáblovými schody, které jsou nejnáročnějším stoupáním dálkové trasy > West Highland Way <. Po zaparkování přejděte řeku a okolo fotogenické chatky pokračujte do jasně viditelného žlebu, kudy se stoupá do sedla, ze kterého se následně odbočuje k vrcholu (1021 m). Turistika je to typicky skotská. Krátký nástup a poté ostré stoupání. Převýšení 700 m na 3,5 km dá sice zabrat, ale výstup se dá zvládnout za cca 1,5 h a výhledy opravdu stojí za to. S podobným časem je potřeba počítat i pro návrat zpět, protože prudký sestup je náročný.

Skrytým údolím na Bidean nam Bian

Pokud byste si měli vybrat jen jednu túru, tak tato je ta nejlepší volba. Okružní trasa v srdci údolí Glen Coe totiž nabízí všechno, co chcete ve Skotsku zažít. Turistika začíná i končí na zmíněném parkovišti u Tří sester (GPS: 56°40’4.052″N, 4°59’12.369″W). Je na vás, jaký směr si vyberete, ale my můžeme doporučit jako první vystoupat do Skrytého údolí (Hidden Valley). Údolí se ve skutečnosti jmenuje Coire Gabhail, ale jeho přezdívku určitě pochopíte. Pak už stačí jen podruhé za den přebrodit potok a pokračovat dál ve stoupání na vyhlídkový vrchol Bidean nam Bian (1115 m). Určitě se vyplatí počkat si na počasí a vychutnat si obklopení vrcholků s výhledem na Ben Nevis.

Z vrcholu se přehoupněte na další munro Stob Coire nan Lochan, ze kterého se sestupuje údolím Coire nan Lochan, mezi dvěma sestrami. Oproti předchozímu výstupu je trasa o dost náročnější a je dobré si vyhradit celý den. Typickým znakem pro turistiku ve Skotsku je také začátek téměř od hladiny moře, takže ačkoliv jsou kopce relativně nízké, převýšení je vysoké. Ani tato túra není výjimkou a na vás čeká 1100 výškových metrů.

Náročný hřeben Aonach Eagach

Naším posledním tipem je hřeben Aonach Eagach, perlička pro zdatné turisty. Při toulkách po skotských horách určitě narazíte na skalnatá místa, kde je zapotřebí používat ruce. V angličtině mají pro tuto techniku termín „scrambling“ (něco mezi turistikou a lezením). Hřeben Aonach Eagach je považován za jednu z top turistických tras pro scrambling a dalo by se říct, že připomíná „Martinku“ na Gerlachovský štít. Stejně jako předchozí trasa i tato začíná na parkovišti u Tří sester. Jako první je potřeba překonat ostrý výstup na vrchol Am Bodach (943 m), který prověří vaší kondici. Po nástupu už konečně začíná traverz po hřebeni, při kterém budete stoupat a klesat, slézat a vylézat a to vše s pohledem na nejkrásnější část údolí Glen Coe a okolní hory.

Celkově má hřeben cca 10 km, ale přelézá se jen jeho nejatraktivnější část, která má přibližně 3 km. Zvláště tady byste měli brát ohled na počasí, protože za deště budou skály kluzké a lezení velmi nebezpečné. Při sněhové pokrývce se vyplatí mít mačky a cepín, nebo minimálně lano a kritické úseky slanit. Chcete-li se vrátit po svých zpět k autu, čeká vás prudký sestup z vrcholu Sgorr nam Fiannaidh do Glen Coe. Většina lidí tedy klesá až směrem na vesnici Glencoe, odkud má zajištěný odvoz. Tato trasa je krásná, zážitková, ale opravdu vhodná jen pro zkušené turisty, kteří se nebojí občasného lezení a vzdušných pasáží.

Kam dál?

Až prozkoumáte Glen Coe – top údolí Skotska, vydejte se do > dalších koutů < této deštivé, avšak báječné země. Hned vedle Glen Coe se nachází další malebné údolí Glen Etive, kde si kromě řady výletů můžete udělat fotku na místě, kde se také točil Skyfall. Skotsko toho nabízí opravdu hodně a jedním z dalších top míst je > ostrov Skye <. Taky mrkněte na > článek < o našem přechodu WHW a výstupu na Ben Nevis nebo > článek < o prohlídce Edinburghu a treku na ostrov Holy Island. A pokud vás zajímá nás život ve Skotsku, najdete jej > tady <.

Mrkněte na naše videa!!!

O Glen Coe – top údolí Skotska sice nemáme samostatné video, ale řadu míst jsme pro vás natočili. V prvním videu najdete výstup skrytým údolím na vrchol Bideam nam Bian a brzy zveřejníme i náš přechod hřebene Aonach Eagach.

A pokud chcete vidět i další místa (třeba výstup na Stob Dearg), mrkněte na náš > youtube kanál <

Sleduj nás na sociálních sítích