Ostrov Skye – hlavní lákadlo Skotska

5. 6. 2022 Od Discovertheworldcz

Ostrov Skye je druhým největším ostrovem Skotska a díky svým horským scenériím, členitému pobřeží i mytickým legendám patří mezi nejkrásnější místa Británie. V našem článku vám ukážeme, jak poznat ta nejlepší místa a co rozhodně neminout. Tak neváhejte a vydejte se s námi na ostrov Skye – hlavní lákadlo Skotska.

Ostrov Skye najdeme na severozápadním pobřeží Británie, poměrně daleko od civilizace. Nejbližší větší město (Inverness) je totiž vzdáleno přes 100 km. Samotný ostrov není příliš osídlený, průměrně zde žije pouze 6 obyvatel na km2. Avšak díky přírodním zajímavostem, které ostrov nabízí, je častým cílem turistům. Pojďme si tedy ukázat, která místa rozhodně stojí za to!

Tajemné pohoří Cuillin Mountains

Při bližším pohledu do mapy zjistíme, že na Skye se dostaneme přes most. Právě Skye Bridge je nejrychlejší a nejlevnější variantou (zdarma), jak se na ostrov dopravit. Pak stačí jen chvilka jízdy od překonání obloukového mostu a hned vás zaujme pohoří Cullin Mountains zvedající se z moře. Ostré skalnaté vrcholky bezpochyby nadchnou horolezce i turisty. Hlavní hřeben pohoří se táhne v délce deseti kilometrů a dvanáct vrcholů přesahuje výšku 1000 stop (914,4 m), čímž se řadí mezi skotské Munros. Sice to není žádná extra výška, ale když člověk stoupá od hladiny moře, převýšení dá zabrat. Taky je potřeba počítat s absencí turistických značek, občasným lezením (tzv. scrambling) a zrádností skotského počasí. Není totiž výjimkou, že silný mořský vítr způsobuje, že déšť prší z boku a člověk rychle promokne.

Pokud byste váhali, na který kopec se vydat, pak pro vás máme tip. Kromě nejvyšší hory ostrova Skye – Sgùrr Alasdair (992 m n. m.) stojí za to vypravit se k vrcholu s názvem The Inaccessible Pinnacle (986 m). Již podle názvu lze poznat, že vylézt až na samotný vrchol nebude jednoduché a bez lana to nejde, ale i jen pohled na 50 m vysokou skalní věž vyrůstající z hlavního hřebene Cuillin Mountains rozhodně stojí za to. Navíc člověk cestou mine úchvatný vodopád Eas Mòr v údolí Glen Brittle, který dosahuje výšky téměř 50 m. Patříte-li spíše k těm, kdo rádi obdivují hory spíše ze spodu, pak pěkný pohled na pohoří se nabízí od starého mostu přes řeku Sligachan nebo z přístaviště ve vesničce Elgol, kde člověk krásně vidí, jak hory „rostou“ z moře.

Ledové bazénky Fairy Pools

Další možností, jak si vychutnat krásy hor a ještě k tomu se příjemně zchladit, jsou pohádkové bazénky Fairy Pools. Fairy Pools je souhrnné označení pro kaskádovité vodopády na řece s krkolomným názvem Allt Coir‘ a‘ Mhadaidh, v údolí Glen Brittle. Bystrá horská voda si zde neúprosně razí cestu zpět do moře a vytváří několik vodopádů s malými tůňkami pro koupání. Ochlazení v obklopení horských štítů bude jedním z vašich top zážitků na ostrově Skye, ale člověk musí mít štěstí na počasí, protože horská voda je opravdu ledová. Výhodou je, že cesta k bazénkům zabere přibližně 10 minut a stezka je zpevněná, takže se nemusíte bát promočených bot.

Tip: hlavní parkoviště k bazénkům stojí okolo 6 liber. Vyplatí se tedy zaparkovat o kousek výše (GPS: 57°15’19.273″N, 6°16’31.507″W), a ušetřit tak za parkovné.

Záliv Talisker Bay s vodopádem

Ať už se podíváte do údolí Glen Brittle kvůli turistice nebo bazénkům, rozhodně byste neměli minout nedaleký záliv Talisker Bay. K zálivu je to jen pár kilometrů jízdy po single-track roads a necelé 2 km pohodové chůze. Odměnou za trochu řidičských nervů vám bude jedinečný pohled na opuštěný mořský záliv lemovaný skalami. A co více, z jedné strany útesů padá do moře vodopád. Také zdejší pláž a skalky v moři vás určitě nadchnou. Na rozdíl od dalších zmíněných míst není záliv tak „profláknutý“ a budete zde skoro sami.

The Old Man of Storr

Přesuneme se do severní části ostrova, kde se na poloostrově Trotternish rozkládá druhé pohoří s nejvyšším vrcholem The Storr (719 m). Právě pod ním hlídkuje Starý muž (The Old Man of Storr). 55 metrů vysokou skalní věž najdete v popředí vyhledávačů, když hledáte top místa na ostrově Skye. Skalních věží je tady několik a společně s výhledem na rozeklané pobřeží vám nabídnou nezapomenutelný zážitek. Určitě se vyplatí nenechat se odbýt pohledem ze spodu a vystoupat si přibližně 250 výškových metrů přímo pod skalní věže. Důležité je také zmínit parkovné. Tři hodiny na prohlídku bohatě stačí a parkoviště tak vyjde na tři libry.

Skalní útvary kam se podíváš

Druhým takovým místem, kde vidět různorodé skalní věže a úvary, je skalní formace Quiraing. Tu najdeme na severní straně vrcholu Meall na Suiramach (543 m), nedaleko vesnice Staffin. Bizarní skalní útvary patří mezi nejfotografovanější místa ostrova, ale jejich obdivování nebude jen tak. Auto nechejte na neplaceném plácku podél hřbitova (GPS: 57°37’49.432″N, 6°16’41.787″W) a začněte ukrajovat 300 výškových metrů. Hned nalevo se zvedá první skalní útvar připomínající žraločí ploutev. Pokud překonáte nástrahy drsného skotského počasí a budete stoupat dále, objevíte i další místa, např.: The Prison (věznice), skalní plošinu The Table (stůl) nebo ikonickou skalní věž The Needle (jehla). Stejně jako u předchozího, i tady se vyplatí jít co nejblíže skalám, kde se vám naskytnou ty nejlepší pohledy. Rozhodně se nebojte prozkoumávat zapadlé stezky ve svazích a občas někam povylézt, ovšem za předpokladu, že vám to počasí dovolí.

Vodopád Mealt Waterfall a po stopách dinosaurů

Nebyla by to opravdová návštěva ostrova Skye, kdybyste si při přejezdu mezi skalními věžemi neudělali zastávku u známého vodopádu Mealt Waterfall. Ten totiž padá z výšky 55 metrů rovnou do moře, což jen tak někde neuvidíte. Někdo by mohl namítnout, že vodopád padající do moře se nabízí v zálivu Talisker Bay, ovšem na Mealt Waterfall se člověk dívá shora. Sympatická je také absence vstupného, parkovného i nutnosti turistiky. Člověk jen vyskočí z auta a vodopád má jako na dlani.

Když už budete přejíždět podél severního pobřeží ostrova, rozhlížejte se po stopách dinosaurů! Před 166 milióny let, kdy ostrov Skye byl ještě součástí kontinentu někde pod rovníkem, se po něm procházeli megalosauři, jejichž stopy jsou stále viditelné ve skalkách na pobřeží. Asi největší koncentraci stop najdete v okolí pláže An Corran, nedaleko vesnice Staffin, a dokonce se zde nachází i malé > muzeum < (kousek od vodopádu Mealt).

Tip: méně navštěvovanou lokaci dinosauřích stop s fajn procházkou najdete > zde <.

Pohádkové údolí Fairy Glen

Na první pohled je zřejmé, že východní pobřeží poloostrova Trotternish ukrývá jedny z nejúchvatnějších míst na ostrově Skye. Avšak ani západní část poloostrova nezůstává pozadu a pohádkové údolí Fairy Glen je jasným důkazem. Jediná cesta vedoucí do údolí odbočuje z hlavní silnice nedaleko přístavního městečka Uig, odkud vyplouvají trajekty na další ostrovy souostroví Hebridy. Po necelých dvou kilometrech jízdy vás přivítá placené parkoviště, takže pro stání zdarma pokračujte autem ještě pár set metrů podél jezírka (GPS: 57°35’1.587″N, 6°19’25.365″W).

Svůj název dostalo pohádkové údolí díky netradičnímu rozvržení skalek a zelených kopečků. Hlavní centrum dění najdeme nad jezírkem, kde se tyčí skála s názvem Castle Ewen, která z dálky opravdu připomíná zříceninu hradu. Člověk může vystoupat až nahoru a užít si tak pohled na celé údolí. Jedna věc vás však zaujme na první pohled. Travnatá spirála vyrytá do země určitě dá důvod k přemýšlení o tom, jak vlastně vznikla. Postupem času ji turisté vyplnili kameny, čímž má ještě mystičtější vzhled. Budete věřit pověrám a zkusíte si projít spirálou se zanecháním mince uprostřed, abyste měli štěstí? Ať už zkusíte štěstí nebo ne, návštěva Fairy Glen vám zabere cca 30 minut a pohodově se zde můžete vypravit i s dětmi.

Tip: při putování po ostrově Skye určitě narazíte na tuleně. Stačí jen vyhlížet šedé „psí“ hlavy v moři.

Městečko Portree a hrad Dunvegan Castle

Ostrov Skye – hlavní lákadlo Skotska vás bezpochyby uchvátí přírodními krásami a zajímavostmi. Pokud byste si však chtěli na chvíli odpočinout od skalních útvarů, horských scenérií a rozeklaných útesů, vydejte se do Portree. Městečko Portree leží na východním pobřeží a je správním střediskem ostrova Skye. Nečekejte však žádné velké centrum ani rušné ulice. Městečko je opravdu malé a nejvíce vás oslní barevné domy lemující pobřeží. Rozhodně nevynechejte malou vyhlídkovou věž nad kostelem a zajímavé výhledy najdete také na nedalekém vrcholku Ben Chracaig (149 m).

Druhým kulturním zážitekem na ostrově je pak hrad Dunvegan Castle. Sídlo skotského klanu MacLeodů vás nadchne svou velkolepostí i polohou na břehu jezera Loch Dunvegan. Rozhodnete-li se pro návštěvu, počítejte se vstupným okolo 14 liber/os. Lístek je platný pro vstup do zahrad i do hradu a bez něj je téměř nemožné hrad spatřit. Zajímavou možností jsou také lodní výlety za tuleni po mořském jezeře Dunvegan. Více informací o hradu i výletech najdete na > oficiálních stránkách <.

Korálová pláž – nejkrásnější na ostrově?

Když už budete u hradu Dunvegan Castle, udělejte si procházku na korálovou pláž Coral Beach. Název pláže je odvozený od rozdrcených skeletů mořských řas, které vypadají jako miniaturní korály. Stačí se jen procházet po pláži s větrem ve vlasech a za chvilku jich má člověk plnou hrst. Pláž Coral Beach vás kromě korálů nadchne i bílým pískem a tyrkysovou vodou a bez nadsázky se dá říct, že patří k těm nejkrásnějším na ostrově. Většina čtenářů také jistě ocení, že k ní vede pohodová dvoukilometrová cesta, při které není potřeba překračovat žádná podmáčená místa, jak ve Skotsku bývá dobrým zvykem.

Maják Neist Point Lighthouse

Projíždíte-li ostrov Skye – hlavní lákadlo Skotska, nezapomeňte se více porozhlédnout po západním pobřeží. Např. maják Neist Point Lighthouse bude patřit k vašim top zážitkům. Neist Point je totiž nejzápadnější výběžek ostrova a krutý vítr z Atlantiku zde vytvořil úžasné útesy. Ihned po zaparkování se vám otevře nádherný pohled na výběžek a okolní skály dodají místu tu pravou divokou atmosféru. K samotnému majáku je to pak zhruba kilometr po betonovém chodníku, kdy člověk nejprve sestoupí z útesu po schodech dolů a následně jde úbočím kopce An t-Aigeach (122 m). Bílý maják je nyní v soukromém vlastnictví, takže přímo do jeho areálu se nedá dostat, ale nejlepší fotky se stejně nabízí ze zmíněného vrcholku.

Tip: celý výběžek i s majákem se vám krásně otevře, pokud se od parkoviště vydáte směrem doprava na útesy.

Ochutnávka na závěr

Nebyla by to návštěva Skotska, kdyby člověk neochutnal nápoj života. Whisky ke Skotsku neodmyslitelně patří a také na ostrově Skye najdeme několik palíren. Navštívit můžete např. nejstarší destilérku > Talisker <, kde sice mají momentálně prohlídky pozastavené, ale i tak je možné v prodejně ochutnat a nakoupit jednosladový zázrak. Pokud byste o prohlídku přeci jen stáli, vyrazte do palírny > Torabhaig <, kde prohlídky stojí kolem 10 liber.

Kam dál?

Až si projedete ostrov Skye – hlavní lákadlo Skotska, vydejte se i na další > úžasná místa <. Za nás můžeme doporučit nádherné údolí > Glen Coe < nebo místa v okolí > silnice NC 500 <, která vede okolo severního pobřeží Skotska. A jste-li spíše na města a památky, vydejte se do > Edinburghu <!

Mrkněte na naše video!!!

My jsme ve Skotsku strávili přes půl roku > života < a ostrov Skye navštívili během road tripu před návratem domů. V našem videu najdete všechna popsaná místa a spoustu dalších zajímavých věcí.

Pro další videa klikněte na náš > youtube kanál <.

Sleduj nás na sociálních sítích