Top 10 nejkrásnějších míst ve Skotsku

13. 8. 2022 Od Discovertheworldcz

Dobrodružné vrcholky hor, tajemná rašeliniště, nebo i nádherné písečné pláže. Skotsko vás uchvátí na první pohled. Celkově jsme tady strávili přes půl roku života a společně jsme pro vás vybrali top 10 nejkrásnějších míst ve Skotsku, která musíte vidět. Tak neváhejte a vydejte se s námi do jedné ze 4 zemí Spojeného království.

Údolí Glen Coe                                                               

Nejzajímavější oblastí Skotska je bezpochyby pohoří Skotská vysočina (Highlands). Kamenité pohoří se rozprostírá v severozápadní části Velké Británie a zahrnuje nespočet holých vrcholků. Mezi nimi najdeme průzračná jezera (Lochs) nebo malebná údolí (Glens). Jedním z nich je 16 km dlouhé údolí Glen Coe, které bývá označováno za jedno z nejkrásnějších údolí v Británii. Ať už si jej projedete autem nebo se vydáte na jednu z mnoha možností turistik v okolí, určitě budete nadšeni. Ještě aby ne, když se tato lokace objevila ve filmech s Jamesem Bondem nebo Harry Potterem.

Tip: podrobnější informace o údolí Glen Coe včetně těch nejzajímavějších túr najdete v tomto > článku <.

Výstup na Ben Nevis

Podobně jako v ostatních zemích i ve Skotsku platí, že výstup na nejvyšší horu přinese nádherné zážitky. Ben Nevis se svou výškou 1344 m není jen nejvyšší horou Skotska, ale dokonce převyšuje všechny vrcholy Britských ostrovů. Nenechte se ale zmást. Přestože je Ben Nevis jen o trochu vyšší než Lysá Hora, jedná se o náročný výstup, při kterém vás pověstné skotské počasí může pořádně potrápit. Když se však na vás slunce usměje, čekají vás nádherné výhledy na okolní Munros (skotské vrcholy přesahující výšku 3000 stop) a mořské jezero Loch Linnhe.

Tip: až zdoláte Ben Nevis, udělejte si zastávku u vodopádu Steall Waterfall, který je druhým nejvyšším v Británii.

Ostrov Skye

Skotsko není jen součástí hlavního ostrova Velká Británie. Velká část rozlohy země o velikosti Česka je tvořena různými menšími ostrůvky a souostrovími jako např. Shetlandy, Orkneje nebo Hebridy. Na většinu z nich musí člověk trajektem, ale na ostrov Skye, který je součástí Vnitřních Hebridů, se člověk dostane přes most! Na ostrově, kde v průměru žije 6 obyvatel na km2, vás uchvátí bizarní skalní útvary, vodopády padající z útesů rovnou do moře nebo temné pohoří Cuillin Mountains. Ačkoliv ostrov patří mezi top lokality celé Británie, určitě najdete místa, která si budete moct užít skoro sami.

Tip: všechna zajímavá místa na ostrově Skye jsme pro vás sepsali do samostatného > článku <.

Historický Edinburgh

Můžete si být jistí, že Skotsko vás uchvátí svou krajinou. Oblastí, kde trochu pokulhává, jsou města. Většina z nich je moderních, bez historických památek a nemají čím překvapit. Jako vždy ale výjimka potvrzuje pravidlo a hlavní město Skotska Edinburgh je tomu jasným důkazem. Edinburgh na rozdíl od jiných měst nabízí historické centrum, hrad i oficiální sídlo britského panovníka. Mimo to stojí za vidění četné vyhlídky na město, Skotské národní muzeum nebo bývalá jachta britské královny Alžběty II.

Tip: naše zážitky z prohlídky Edinburghu najdete > tady <.

Nejseverovýchodnější mys Británie

Přesuneme se zpět na sever, kde vítr neúnavně fičí a Atlantik předvádí svou sílu. Celé severní pobřeží Británie stojí za vidění, ovšem jedno z míst opravdu vyniká. Právě výběžek Duncansby Head, který je zároveň nejseverovýchodnějším mysem Británie, vás oslní výhledem na souostroví Orkneje a širé moře. Z 60 m vysokých útesů toho ale uvidíte mnohem více. Kromě bílého majáku je v okolí několik špičatých skalních věží samostatně stojících v moři.

Tip: skalní věže v moři u Duncansby Head nejsou ve Skotsku jediné, navštívit můžete např. The Old Man of  Stoer na západním pobřeží.

Na cestě do Applecross

Všichni ví, že v Británii se řídí vlevo, ale věděli jste, že Spojené království je plné úzkých silnic širokých na jedno auto (tzv. single-track roads), které potrápí nejednoho řidiče? Jízda po takových cestách může přinést spoustu problémů a nervů, ovšem pro většinu motoristů je to samozřejmě zážitek. Právě ve Skotsku najdeme úzkých klikatých silnic nespočet a mezi ty nejkrásnější patří trasa okolo poloostrova Applecross. Applecross je součástí hlavního ostrova Británie a nachází se kousek nad ostrovem Skye. Zdejší zážitková silnice vás provede krajinou mezi ovcemi, podél rozeklaného pobřeží a vystoupá do sedla Bealach Na Ba (626 m), které je třetí nejvyšší veřejně dostupné silniční sedlo v Británii. A pokud si chcete od řízení na chvilku oddechnout, vydejte se ze sedla na krátkou procházku na vrchol Sgùr a‘ Chaorachain (773 m), kde se vám otevřou dech beroucí výhledy do krajiny a mimo jiné i na ostrov Skye.

Tip: při toulkách Skotskem se nezapomeňte rozhlížet po jelenech.

Národní park Cairngorms

Turistika ve Skotsku může být někdy opravdu náročná. Většina vrcholů prudce stoupá od moře a k jejich zdolání je někdy zapotřebí dopomoc rukou. Škrábání se na vrcholky spoustu lidí nadchne, někdo však ocení pohodovější túry. Ty se nabízejí v NP Cairngorms. Národní park Cairngorms leží ve východní části Skotské vysočiny a svou rozlohou je největším národním parkem v Británii. Jeho hlavní dominantou je stejnojmenné pohoří Cairngorms, které na rozdíl od západní části Skotska tvoří převážně náhorní rovina ve výšce okolo 1200 m, z níž vystupují jednotlivé vrcholy. Zdejší túry tedy nejsou tak náročné a také příroda je naprosto odlišná. V horních oblastech připomíná měsíční krajinu a v nížinách najdeme spíše lesy a pastviny namísto rašelinišť a vřesovišť. Tento kraj si také oblíbila královská rodina, která pravidelně navštěvuje zdejší letní „byt“ – zámek Balmoral Castle.

Tip: druhý skotský národní park najdeme v okolí největšího jezera Británie Loch Lomond.

Nejvyšší vodopád Británie

Z našeho článku je patrné, že Skotsko oplývá několika „nej“. Ani nejvyšší vodopád Británie není výjimkou a nese krkolomný název Eas a‘ Chual Aluinn. 200 metrů padající vody najdeme na severu Skotska, kde lišky dávají dobrou noc. K vodopádu vede zhruba pětikilometrová stezka drsnou skotskou krajinou a výhledy od horní hrany vodopádu do údolí s mořským jezerem Loch Glencoul každopádně patří mezi top 10 nejkrásnějších míst ve Skotsku.

Tip: cestou k nejvyššímu vodopádu Británie si všimněte také vodopádu Naříkajících vdov (Wailing Widow Falls).

Glenfinnan Viaduct aneb most z Harryho Pottera

Pokud si člověk z Harry Pottera něco pamatuje, pak je to scéna s Bradavickým Expressem, kdy vlak přejíždí přes most a Harry s Ronem kolem něj krouží v létajícím autě. Jak správně tušíte, uvedený most najdeme ve Skotsku, a dokonce i Bradavický Express. Glenfinnan Viaduct stojí nedaleko města Fort William, kousek od břehů jezera Loch Shiel. Výhodou je, že po zaplacení parkovného můžete obdivovat 30 m vysoký železniční most zdarma. Železniční trať spojuje město Fort William s přístavem Mallaig a od dubna do října se po ní můžete svézt Bradavickým Expressem. Veškeré informace včetně časů odjezdů najdete na těchto > stránkách <.

Tip: naplánujte si výlet podle jízdního řádu a vyfoťte si most i s Bradavickým Expressem.

Road trip po NC 500

Nádherných míst je ve Skotsku opravdu mnoho a pokud přemýšlíte, jak je všechny spojit, nabízí se jako řešení road trip po NC 500. North Coast 500 je silnice vedoucí okolo severního pobřeží Skotska a již z názvu poznáme, že měří okolo 500 mil. Trasa začíná i končí ve městě Inverness a víceméně objíždí to nejkrásnější, co Skotsko nabízí. Ať už se jedná o nejsevernější výběžky, nejvyšší vodopád nebo třeba poloostrov Applecross. Výhodou je, že si člověk může udělat několik odboček, např. na ostrov Skye, do údolí Glen Coe nebo k Ben Nevisu. Úplně ideální variantou je vyhradit si 14 dní volna, půjčit si auto v Edinburghu a vypravit se na cestu!

Tip: naše zážitky a místa z road tripu po NC 500 najdete v tomto > článku <.

Kam dál?

Top  10 nejkrásnějších míst ve Skotsku je opravdu jen zlomek toho, co tato země a celá Británie nabízí. Během našeho > 9timěsíčního pobytu v Anglii < a > půlročního života ve Skotsku < jsme měli možnost poznat spoustu nádherných oblastí a pořád je co objevovat. Odkazů najdete v tomto článku mnoho, a tak závěrem přidáme jen odkazy na nejkrásnější túry v > Cumbrian Mountains < a náš přechod > West Highland Way <.

Mrkněte na naše videa!!!

Tentokrát nemáme top 10 nejkrásnějších míst ve Skotsku v samostatném videu, ale můžeme nabídnout záběry z našich mini road tripů, kde mimo jiné uvidíte NP Cairngorms a poloostrov Applecross nebo video z našeho výstupu na Ben Nevis.

Mini road tripy po Skotsku

Výstup na Ben Nevis

Pro další videa klikněte na náš > kanál <.

Sleduj nás na sociálních sítích