Nejkrásnější místa Portugalska

23. 8. 2020 Od Discovertheworldcz

Divoké vlny, vysoké rozeklané útesy, mořské jeskyně a historická města. To vše se nachází na území Portugalské republiky. Během pár dní se dá projet celé pobřeží a poznat tak nejkrásnější místa Portugalska. Přečtěte si o známých přímořských letoviscích, nejkrásnějších plážích a proslulých městech, jako je Porto a Lisabon. Navíc jsou všechna místa ve článku seřazena tak, aby je bylo možné projet v rámci roadtripu.

Pro toho, kdo hledá praktické tipy a rady jsme připravili na konci článku několik užitečných informací. Dovíte se zajímavé informace o cestování autem, koupání v oceánu i Portugalcích.

Portugalsko je od nás autem vzdálené přes 3 000 km, a tak je možná lepší doletět sem letadlem a nějaké vozidlo si půjčit. Kdo by měl více času, tak určitě neprohloupí, když se sem jako my vypraví autem z ČR. Po cestě je totiž spousta zajímavých míst. Pojďme se ale vydat rovnou do Portugalska. Necelou hodinu jízdy od španělských hranic se na jižním pobřeží nachází přírodní park Ria Formosa.

Ria Formosa

Parque Natural da Ria Formosa je přírodní park nacházející se okolo města Faro, které je centrem regionu Algarve. Samotný park sestává z několika písečných ostrovů, které vytváří systém lagun a kanálů. Ty jsou skvělým místem pro život různých živočichů, a hlavně vodního ptactva. Proto tu můžete vidět i plameňáky. Faro je zároveň známé koupací letovisko, a proto zde naleznete spoustu možností ubytování, a také mezinárodní letiště. Za koupáním přijíždí spousta turistů na celé jižní pobřeží Portugalska, a tak se podél něj budeme posunovat dále. Další známé středisko je město Albufeira.

Albufeira

Albufeira je klasické přímořské centrum a uvnitř města toho není příliš k vidění. Přeplněné městské pláže také nejsou úplně lákavé. Stačí ale kousek popojet a dostanete se na skvěla místa, kde budete skoro sami. Za městem Olhos de Água se nachází pěkná pláž Praia de Santa Eulália. Pokud z ní půjdete kousek směrem na východ, dostanete se mezi skalky, kde můžete nerušeně odpočívat na žlutém písku. Trochu netradiční na tomto pobřeží je odliv, při kterém voda ustoupí až o 30 m.

Stačí popojet jen kousek za Albufeiru a budete u jeskyně Gruta do Xorino. Zdejší malá plážička je obklopená skalami a budete k ní muset kousek sejít. Pohledy jsou tu ale úžasné a stojí to za to. Zajímavostí je, že na širé moře se dostanete pouze proplaváním skrz malou jeskyni/skalní oblouk. Místo je také lákavé na šnorchlování, akorát je problém, že v ledovém moři člověk nevydrží dlouho. Pro nás jsou ale skvělé pohledy motivující, a tak trochu chladu přetrpíme. Kdyby se vám nechtělo do vody, tak i pohledy na skály jsou fajn. Pěkná je také nedaleká pláž Praia do Castelo. Jestli máte rádi mušle, tak tady jich je opravdu požehnaně. Domů si přivezete opravdu zajímavé kousky.

Ponta da Piedade

Podél pobřeží pokračujeme dále směrem na západ a skrz městečko Lagos projedeme až na výběžek Ponta da Piedade. Tady se vám zaručeně bude líbit. Auto nechejte na parkovišti u majáku (zdarma) a vydejte se na procházku nad útesy. Když jsme tu byli poprvé, tak samým nadšením jsme nevěděli, co dělat dříve. Jestli fotit skály a útesy z vrchu, nebo si sejít dolů k vodě a fotit útesy ze spodu anebo běžet pro potápěcí výbavu a vrhnout se do vody. Místo je to opravdu úžasné a doporučujeme si na něj nechat celý den.


Tip: Mezi Albufeirou a Lagosem se nachází mohutná „jeskyně“ Algar de Benagil. Má dva vstupy z moře, otevřený strop a je jednou z hlavních atrakcí Portugalska.

Až se dostatečně nabažíte pohledy z vrchu, sejděte po schodech k molu, kde lodníci z vyhlídkových plaveb vypouštějí výletníky na břeh. Lodní výlety kolem skal jsou pořádány z Lagosu a stojí přibližně 20 eur/os. Také je možné od 35 eur/os. zakoupit organizovaný výlet na mořském kajaku. Více informací o možnostech a cenách naleznete > zde <. Pokud se vám nechce tolik platit nevadí. Počkejte si na odliv, a pak můžete prozkoumávat různé jeskyně a skalní zákoutí naboso. Nádherná je také zdejší pláž (GPS: 37°4’58.770″N, 8°40’3.824″W) nebo nudapláž Praia dos Pinheiros. Večer si projděte městečko Lagos, ale bude to spíše o atmosféře večerního města než o památkách.

Cabo de São Vincente

Mys sv. Vincence je podobně úžasným místem. Zdejší útesy nejsou tak rozeklané a netvoří různé útvary, zato mají impozantní výšku 60 m a Atlantický oceán zde předvádí svou sílu. Auto nechejte u majáku a když si projdete malou pevnost, udělejte si procházku podél útesů. Pěkné je sejít např. sem (GPS: 37°1’50.741″N, 8°59’18.484″W) a z vrcholu skalního oblouku pozorovat masy vody, jak narážejí do skal. Pokud byste se chtěli koupat, tak jedinou možností je druhá strana mysu, kde vlny nemají takovou sílu. Zkusit můžete třeba pláž Praia do Beliche.


Jednou bychom se tady chtěli podívat za špatného počasí, kdy jsou vlny opravdu obrovské a narážející voda vystřikuje až na vrchol skal (podle fotek). Cestou zpátky se můžete zastavit u pevnosti Fortaleza de Sagres. Vstupně stojí 3 eur/os. a prohlídka zabere asi 30 min. V přilehlé obci Sagres nic zajímavého nenajdete, a tak je lepší pokračovat dál. Čeká nás totiž hlavní město Lisabon!

Lisabon

V Lisabonu je tolik zajímavých míst k vidění, že jsme je sepsali do samostatného > článku <. Pokud by měl člověk procházet všechna krásná místa, potřeboval by dostatek času a hlavně peněz. Vstupné do památek v Lisabonu totiž není nízké. I tak se ale dá to nejlepší stihnou v rámci jednoho dne a skoro zdarma. Památky jsou totiž zajímavé i z venku a nejkrásnější na celém městě postaveném na sedmi kopcích jsou různé vyhlídky. Město má také zajímavé okolí, např. mys Cabo da Roca.

Cabo da Roca

Cabo da Roca je nejzápadnější výběžek Portugalska, a především celé kontinentální Evropy. Toto místo byste neměli minout nejen kvůli samotné poloze, ale také kvůli pěkným útesům a pohledům na oceán. Auto můžete zdarma zaparkovat pod majákem a vyrazit na vyhlídky. Kolikrát za život přece člověk stojí na nejzápadnějším evropském místě? Až se pokocháte výhledy na oceán a uděláte si fotky u památníku, jděte stezkami k pláži Ursa. Je to asi 1,5 km nenáročné chůze a pláž je jednou z nejkrásnějších v Portugalsku. Jak už to tak bývá, kvůli velkým vlnám a studené vodě se v oceánu moc nevykoupete, ale pohled na skalní zub Rocha da Ursa je úžasný.


O něco klidnější je pláž Magoito. Tady zase poznáte, jaký je rozdíl mezi přílivem a odlivem. Také je zajímavé pozorovat místní ženy, jak při odlivu odlupují přílipky ze skal. Je to tu skoro národní sport, jako u nás houbaření. Obě pláže se nachází v chráněné oblasti Sintra-Cascais, které vévodí město Sintra.

Sintra

Sintra je městem paláců, hradů a parků. Milovníci historie si zde opravdu přijdou na své. Největší ikonou je barevný palác Palácio Nacional da Pena. Palác je příležitostně využíván vládou k přijímání zahraničních návštěv a vstupné stojí 13,3 eur/os. Pěkný výhled na palác budete mít z hradu Castelo dos Mouros. Tady už je vstupné trochu levnější – 7,6 eur/os. Dále můžete navštívit bílý palác Palácio Nacional de Sintra, ve kterém dlouhodobě sídlila královská rodina nebo palác Quinta da Regaleira plný fontán, jezírek a chodeb. Více informací o palácích, otevírací době a cenách naleznete > zde < a k paláci Regaleira > zde <. Při objíždění portugalského pobřeží nás trochu tlačil čas, a tak jsme rovnou vyrazili do Porta.

Porto

Porto je druhé největší město Portugalska, a také jednou z nejnavštěvovanějších oblastí. Oslní vás nejen známé víno, ale i historická část města s protékající řekou Douro. Nás nejvíce nadchnul dvoupatrový most Ponte Dom Luís I. Na jeho okraji se nachází klášter a dvě vyhlídky, ze kterých je vidět celé město. Most se dá přejít po obou patrech a na tom horním mezi lidmi projíždí pomalu metro. Přejděte přes most a dostanete se ke katedrále Sé de Porto. O trochu dál se nachází nádraží São Bento, které má také pěknou budovu. Teď už je člověk v opravdovém centru města a má to jen kousek ke kostelu a vyhlídkové věži Igréja e Torre dos Clérigos.

Tip: Parkovat zdarma nedaleko centra můžete v ulici Variante Silva Tapada (GPS: 41°8’3.422″N, 8°36’13.372″W).

Pokud zaplatíte 6 eur/os. můžete vystoupat 200 schodů na věž Clérigos, ze které je super výhled na celé město. V ceně vstupenky je také vstup do muzea. Více informací naleznete na > oficiálních stránkách <. Z vyhlídky přejděte na pěkné náměstí Largo Amor de Perdicao. Je obklopeno kostely, muzei, příjemným parkem a univerzitou. Fanoušci Harryho Pottera určitě uvítají nedaleké knihkupectví Livraria Lello, kde si malý Harry ve 2. filmu kupoval učebnice. Vstupné je 5 eur/os. a můžete jej koupit online > zde <. Zajímavý je také blízký kostel Igreja do Carmo. Je vám Lví fontána před kostelem povědomá? Máte dobrý postřeh. Okřídlený lev se stal předlohou pro znak Nebelvírské koleje, když zde J. K. Rowlingová začala psát první příběh mladého čaroděje.


Až si projdete všechna zajímavá místa, sejděte na promenádu Ribeira k řece Douro. Projděte se podél řeky a zastavte se v některé z restaurací na něco dobrého. Samozřejmostí je ochutnání známého Portského vína. Navštívit můžete také jedno z tradičních vinařství, kde se prodává to pravé Portské. Zároveň je to skvělý suvenýr, akorát cena jedné lahve začíná na 30 eur. Porto se dá v pohodě stihnout projít za den, ale pokud zde chcete strávit více dnů, určitě se nebudete nudit.

Praia do Forte do Cão

Na závěr našeho putování po nejkrásnějších místech Portugalska pro vás máme tip na přespání. Pokud se již blížíte ke španělským hranicím, ale chcete strávit ještě jednu noc v Portugalsku, pak je pro vás pláž Praia do Forte do Cão ideálním místem. Tady (GPS: 41°47’57.028″N, 8°52’15.357″W) můžete zdarma parkovat i přes noc a nikomu to nebude vadit. Samotná pláž je skvělá, ale hlavní výhodou jsou veřejné sprchy a záchody pod restaurací. Takový luxus zdarma určitě ocení každý, kdo cestuje v autě. Také jsou odsud skvělé západy slunce.

Praktické rady a tipy

Jako vždy jsme pro vás na závěr připravili praktické rady a tipy obecně k Portugalsku. Dovíte se tak informace o cestování autem, Portugalcích, počasí atd.

Doprava

Pokud se do Portugalska vydáte autem, určitě vás budou zajímat dálnice. Ty jsou zpoplatněné a funguje zde systém mýtných bran. Cena mýtného je přibližně 6-9 eur/100 km. Bohužel zde fungují dva typy mýtných bran, v jedněch se dá platit manuálně běžným způsobem, v druhém typu pouze elektronicky. Více informací naleznete > zde <. Kromě dálnic jsou ještě zpoplatněné dva Lisabonské mosty – Ponte 25 de abril (1,75 eur/osobní auto) a Vasco da Gama (2,75 eur). Mýtné je vybíráno pouze ve směru do Lisabonu. Kompletní ceník k dispozici > zde <.

Před jízdou autem se také připravte na několinásobně vyšší ceny pohonných hmot než u nás. Portugalsko má jedny z nejvyšších cen PHM v Evropě. Vyplatí se tedy natankovat do zásoby v sousedním Španělsku. Řízení v Portugalsku je jinak naprosto pohodové, nikdo nikam nespěchá a všichni jsou ukáznění.

Většina parkovišť podél pláží byla zdarma a dalo se na nich volně přespat. Pokud vám při parkování bude pomáhat někdo z místních, určitě za to bude chtít alespoň euro. Je jen na vás, jestli samozvanému správci parkoviště zaplatíte. Nás to během cesty kolem Pyrenejského poloostrova přestalo bavit a později jsme neplatili a místa jsme si hledali sami. Naštěstí se nám nikdy nikdo na autě nepomstil 😊

Pláže a koupání

Jak je vidět z článku, portugalské pláže jsou nádherné. Útesy různých tvarů a velikostí nás nepřestaly udivovat. Bohužel pohodu na písečných plážích kazí studená voda. Portugalsko je celé obklopeno Atlantikem a je to dost znát. Voda byla někdy tak ledová, že se člověk jen osvěžil a zase rychle vylezl. K tomu především na západě fouká u oceánu nepřetržitý vítr, který jednak znepříjemňuje pobyt na pláži, a především tvoří vysoké vlny. Koupání bylo občas zakázáno vyvěšením červeného praporu, ale hlavně to ve vlnách nebylo možné. Když už i já přiznám, že je to nebezpečné, tak to stojí za to. Na druhou stranu si na své přijdou surfaři, pro které je Portugalsko ráj.

Pobyt na plážích je ale i přes zmíněné obtíže skvělým zážitkem a rozhodně byste je neměli při své návštěvě vynechat. Díky větru taky není u moře takové horko a můžete se podél pláží pohodově procházet i v létě. To je např. oproti jihovýchodnímu Španělsku příjemná změna.

Ostatní

Portugalci jsou pohodoví lidé a svou mentalitou nám trochu připomínali nás. Nejsou takoví „pařmeni“ jako Španělé, a tak jsou čilí už po ránu. Pokud pojedete jako my mimo kempy a ubytování, určitě oceníte kohoutky s pitnou vodou. Ty najdete téměř v každém městě. Problém je, pokud je v daném místě pouze pítko s malým proudem. Pak budete ve větru lovit čůrek vody do petlahve a stanete se atrakcí pro místí. Ale jak se říká: kde je vůle, je i cesta. Poslední oblastí je jídlo. Nám se osvědčilo využívat Lidl, kde jsou ceny jídla podobné jako u nás. Láká-li vás ochutnat něco místního, vyzkoušejte ryby, mořské plody a různé pokrmy z vepřového masa. Ať se Portugalsko rozhodnete poznat jakkoliv, určitě nebude litovat.

Kam dál?

Když vyrazíte do Portugalska autem, tak zákonitě musíte jet přes Španělsko. To skrývá nádherná místa, o kterých jsme připravili několik článků. Vydat se můžete na > severní pobřeží <, > jihovýchodní pobřeží < nebo třeba do > Katalánska <, které přímo sousedí s > Francií <. A hlavně nezapomeňte navštívit hlavní město Portugalska > Lisabon <!

Mrkněte na naše video

Portugalsko jsme navštívili v rámci naší cesty kolem Pyrenejského poloostrova. Z dvouměsíční “expedice” jsme vytvořili > článek < a naše první amatérské video. Obsahuje spoustu záběrů z Portugalska a mnoho dalších.

Pro další videa klikněte na náš > kanál <

Sledujte nás na sociálních sítích