Nejkrásnější místa na severním pobřeží Španělska

4. 10. 2020 Od Discovertheworldcz

Divoké písečné pláže, vlny a teplá voda Atlantiku. K tomu pěkná města, zelené louky a v pozadí vrcholky hor. To je severní pobřeží Španělska. V našem článku vám ukážeme nádherné pláže, zajímavá města a místa v oblasti Baskicka, Asturie a Galicie. Pokud se na zmíněná místa vydáte autem, můžete je v uvedeném pořadí projet jako roadtrip. Vydejte se s námi objevit ta nejkrásnější místa na severním pobřeží Španělska.

Jako vždy máme na závěr připraveno spoustu praktických rad a tipů obecně ke Španělsku.

Většina lidí se vydává spíše na východní a > jižní španělské pobřeží <. Známá letoviska jsou totiž situována podél středozemního moře. Na severním pobřeží, které je z ČR přibližně stejně daleko (autem přes 2000 km, cca 19 h jízdy), jsou přitom umístěny nevídané krásy. Navíc jsou zde příjemnější teploty, příroda není suchá, ale krásně zelená a moře je často teplejší než na jihu. Zároveň není Atlantik tak divoký, jako na západním pobřeží Pyrenejského poloostrova, a tak je koupání ve vlnách více pohodové. Jen 20 km od hranice s Francií se nachází město San Sebastian.

San Sebastian

San Sebastian je moderní město, které má zároveň historické centrum. To se rozprostírá pod kopcem Urgull (125 m). Centrem dění historické části města je náměstí Konstituzio. Kolem se nachází nespočet restaurací a kaváren, a také dva kostely – San María a San Vicente eliza. Dalšími významnými památkami města jsou Katedrála del Buen Pasto a městská radnice, které se nacházejí v obchodní čtvrti. Zastavit se můžete také u Paláce Miramar, který kdysi sloužil jako letní sídlo španělské královské rodiny.

Tip: Zde (GPS: 43°18’38.918″N, 1°58’7.548″W) můžete pohodlně parkovat zdarma. Do centra je to odtud přibližně 3 km.

Pokud vás lákají výhledy, vydejte se na vrcholek Urgull. Kromě výhledů na celé město se můžete podívat také ke zdejší pevnosti La Mota. Určitě vás zaujme socha Ježíše. Trochu nám připomínala Rio de Janeiro. I když je stoupání od moře k pevnosti docela prudké, je park na vrcholku příjemným místem pro procházky nebo ranní výběhy. Podobné výhledy budete mít také z protějšího kopce Mount Igeldo (181 m), na který jede i lanovka. San Sebastian má také pohodovou městskou pláž, která se rozprostírá podél celé zátoky La Concha. Klidnější pláž ale naleznete v městečku Lekeitio.

Lekeitio

Auto nechejte na velkých parkovištích před městečkem a do centra se vydejte po svých nebo místním busem. Když přejdete centrum a most přes řeku Lea ibaia, dostanete se na pláž Karraspio hondartza. Tady můžete nerušeně odpočívat, užívat si malých vln a teplého moře. Při odlivu voda odhalí betonovou zídku, po které se dá přejít na malý ostrov. Z něj jsou krásné výhledy na město a okolní zelené kopce. Je zvláštní, jak je Španělsko na severu zelené, když na jihovýchodě je v létě úplně vyprahlé. K večeru můžete obhlédnout město, především katedrálu, která je plná soch a několik vyhlídek. Až budete pořádně vykoupaní, stačí kousek popojet a budete u jednoho z nejkrásnějších míst na severním pobřeží Španělska.

San Juan de Gaztelugatxe

Tento složitý název představuje malý kostelík na malém skalnatém ostrově. Nezní to jako nic světového, ale hned při prvním pohledu zjistíte, že je toto místo naprosto jedinečné. Možná proto si ho i vybrali pro natáčení seriálu Hra o trůny. Na ostrově byl vymodelován hrad Dračí kámen. Je fajn, že je místo zatím úplně zdarma. Když necháte auto na velkém parkovišti, vydejte se nejdříve na schovanou vyhlídku za restauracemi. Budete mít odtud skvělé fotky i zážitky.


Tip: Zajímá vás, jak vypadá okolí některých míst? Podívejte se na naše > video <

Poté sejděte stezkou k moři, přejděte kamenný most a čeká vás pořádné množství schodů. Trocha námahy ale stojí za to a výhled na širé moře a okolní útesy je parádní. Kdo chce, může si pro štěstí zacinkat na kostelní zvon. Člověk si ale v horkém letním dni při výstupu docela mákne, a tak je fajn se zchladit. Ideální je pláž v nedalekém městečku Bakio. Pozor ale dejte na vlny, mohou tu být opravdu vysoké. Také je trochu problém s parkováním. Kdo by nechtěl platit parkovné, musí nechat auto v kopci před městem a kousek dojít.

Llastres

Vypravíte-li se k dalšímu místu, budete projíždět pod známým pohořím Picos de Europa, které je národním parkem. Najděte si chvilku a udělejte si zastávku v nádherných vápencových horách, jejichž výška přesahuje 2500 m. Náš cíl, vesnička Llastres, je sevřená mezi horami a mořem, nedaleko od Picos de Europa. Moc možností na zabavení se tady není, ale je označována za jednu z nejpěknějších vesnic Asturie. Je fakt, že pohled na terasovité domky s pozadím hor je moc pěkný. Kromě fajn pláže, je tady park San Roque, ve kterém můžete volně kempovat s výhledy na moře a okolí.


Přibližně 40 km od Llastres leží město Gijón, které je nejlidnatější v Asturii. Bohužel je spíše průmyslové a přístavní, a tak tu toho není moc k vidění. Za krátkou návštěvu stojí stará rybářská čtvrť Cimadevilla a přilehlý Park del Cerro. Z něj budete mít pěkné výhledy na oceán, a také se tu nachází netradiční socha Elogio del Horizonte (Chvála horizontu). Zajímavá je i radnice na náměstí Plaza Mayor a nedaleký kostel San Pedro, který stojí na konci hlavní městské pláže San Lorenzo. Nás Gijón příliš neoslovil, ale záleží na úhlu pohledu. Dalším zajímavým přístavním městečkem je Ribadeo.

Ribadeo

Ribadeo se nachází ve španělské autonomní oblasti Galicie, a tak jsme se na cestě podél severního pobřeží posunuli zase o kousek dál. Městečko je opravdu malé, takže hlavní centrum je tvořeno parkem s různými stánky, kolem kterého jsou umístěny všechny historické budovy, např. dům Torre de los Moreno, radnice, klášter a kostel. Při procházce k přístavu si vyjeďte výtahem na vyhlídku. Nově vystavěnou konstrukci nejde přehlédnout. Pěkné výhledy jsou také z parku Etnográfico das Ruínas do Cargadoiro.


Lákavé je především okolí Ribadea. Až si projdete město, přejeďte autem k ostrůvku Pancha (GPS: 43°33’23.549″N, 7°2’31.347″W). Až na ostrov vás sice přes most nepustí zavřená brána, ale i tak je pohled na dva modrobílé majáky suprový. V kombinaci se zvlněným mořem a temnou oblohou už kýčovitější fotky z dovolené nemůžete získat. Největší turistickou atrakcí v okolí je bezesporu pláž As Catedrais.

Praia das Catedrais

Tato pláž je opravdovou královnou všech pláží. Krásnější snad ve Španělsku nenajdete. Důvodem jsou útesy, a především skalní okna, brány a jeskyně, které se na pláži nacházejí. Člověk tak kromě odpočinku na písku má toho hodně co objevovat a fotit. Nejkrásnější místa naleznete, když se po příchodu na pláž vydáte asi 600 m podél skal směrem na východ. Na klasické „plážení“ ani nebudete mít čas, protože procházet skalními branami je možné pouze při odlivu. Při přílivu je skoro celá pláž pod vodou a cesta kolem útesů je téměř nemožná. Není třeba se obávat, hladinu přílivu monitorují strážci přírodní parku a budete včas upozorněni na blížící se vodu.


Tip: Kolem pláže je několik parkovišť a míst, kde se dá v pohodě volně kempovat. Vhodné je např. toto (GPS: 43°33’12.580″N, 7°9’46.040″W).

Pláž je sice zdarma, ale z důvodu velké návštěvnosti a slapových jevů je v období od 1. 7. do 30. 9. přístup na pláž omezen počtem cca 4 800 návštěvníků/den. Svůj výlet si tak budete muset předem naplánovat a rezervovat si přes internet místo. Druhou možností je vyrazit k pláži z městečka Ribadeo autobusem „Bus Praia“. Lístek na bus platí jako vstupenka na pláž. Všechny potřebné informace o rezervaci naleznete > zde <. Pokud ale z nějakého důvodu rezervaci nebo bus využít nemůžete, máme pro vás tajný vstup. Přístup na tuto malou pláž (GPS: 43°33’14.707″N, 7°9’41.001″W) není příliš hlídaný. Zvláště ráno nebo před začátkem odlivu tam žádný hlídač nesedí. Z této pláže, pak pohodově projdete podél útesů až na vysněnou pláž As Catedrais. Informace o časech přílivu a odlivu jsou k dispozici > zde <.

Určitě si projděte také okolí pláže. Zelené louky, strakaté krávy a širý oceán – takové Španělsko na jihu neuvidíte. Místo je příjemné na procházky a k nalezení jsou i další pěkné pláže, které už nejsou regulované. Pomalu se blížíme na západ, a tak proč si neudělat krátkou zastávku ve městě A Coruña?

A Coruña

A Coruña je jedním z největších měst v Galicii. Hlavní památkou je Herkulova věž, která je na seznamu UNESCO. Základní vstupné do majáku je 3 eur/os., v pondělí je vstup zdarma. Více informací o otevírací době, vstupném atd. naleznete > zde <. U věže je parkovné zdarma, a tak tu můžete v klidu nechat auto a vyrazit do centra. Než se do centra vydáte, projděte si také zbytek malého poloostrova, na kterém Herkulova věž stojí. Pohledy na oceán jsou krásné, a také tady najdete různé druhy netradičních soch a památníků.

V samotném středu města stojí za návštěvu hlavní náměstí María Pita s pěknou radnicí, kostely San Jorge a San Nicolás, a také přístav. Případně se podívejte i k malé pevnosti San Anton. Zastávka v Coruně není na celý den, ale i tak je to fajn podívaná. Pokud necháte auto u Herkulovy věže, doporučujeme jít jednu cestu k přístavu centrem mezi budovami a zpět se vrátit podél moře. Kde jinde zakončit naši cestu po nejkrásnějších místech na severním pobřeží Španělska než ve městě Santiago de Compostella.

Santiago de Compostella

V Santiagu totiž končí většina poutníků. Ti sem přichází z různých směrů po svatojakubských stezkách, aby se podívali do Katedrály sv. Jakuba (jeden z učedníků Krista), kde jsou uloženy jeho ostatky. Poutníků je tady opravdu mnoho. Poznáte je podle velkých krosen a mušlí na krku, které dostanou za splnění stezky. Zároveň jsou vidět i v okolí města, protože část tras vede po silnici. Centrum Santiaga je opravdu krásné a je také zapsáno na seznamu UNESCO. Největším lákadlem je náměstí Praza do Obradoiro, na kterém se nachází Katedrála sv. Jakuba.

Tip: Pokud bude z náměstí nekonečně dlouhá fronta ke vstupu do katedrály, pak se pravděpodobně stojí kvůli navštívení Portico da Gloria, což je brána, ve které jsou vytesány sochy apoštolů. Ti z vás, kteří pouze chtějí vidět interiér katedrály, mohou využít boční vchod, u kterého již fronta není.


Katedrála není jedinou zajímavou církevní budovou, a tak se po prohlédnutí vydejte ke klášterům Monasterio de San Pelayo de Antealtares a Mosteiro e Igrexa de San Martiño Piñario e Seminario Maior. Názvy jsou sice krkolomné, ale nacházejí se jen kousek od sebe a určitě vás svou velkolepostí nadchnou. Za procházku stojí také uličky centra se spoustou restaurací a malých kostelíků. Návštěvy Santiaga nebudete litovat ani jako poutník ani jako běžný turista. Santiagem bychom zakončili naše nejkrásnější místa na severním pobřeží Španělska. Níže pro vás máme několik praktických informací, obecně ke Španělsku.

Praktické informace obecně ke Španělsku

Španělské království je jednou z největších zemí Evropy. Na jeho objevení budete potřebovat spoustu času, a tak je lepší jej prozkoumávat po částech. Severní pobřeží není tak „profláknuté“ a přitom na něm naleznete také skvělá místa. Navíc je přibližně stejně daleko jako jihovýchodní pobřeží a není to odtud daleko do Portugalska.

Doprava a parkování

Řízení ve Španělsku je docela pohodové. Nikam se moc nespěchá a pravidla se dodržují. Problém je akorát ve velkých městech (Madrid, Barcelona, Valencie) a velkých přímořských letoviscích (Málaga atd.), kde je velké množství aut a člověk se kolonami posunuje po kouscích. Většina dálnic je zpoplatněná, mýtné stojí přibližně 10 eur/100 km. Výjimkou jsou dálnice podél pobřeží, které jsou obvykle neplacené nebo nedaleko od nich vede silnice podobná dálnici, která je zdarma. Člověk se tak nemusí plahočit podél pobřeží. I když jsme objeli celý Pyrenejský poloostrov, tak s měřením rychlosti ze strany policie jsme se téměř nesetkali. Asi tu mají jiné věci na práci než přehnanou kontrolu nad dodržováním dopravních předpisů. Celkový stav silnic je dobrý a není třeba se ničeho bát.

Při parkování je třeba být trpělivý a připravit se na hledání místa. Když ale člověk chvilku krouží kolem, tak se něco najde. Obvykle platí to, co všude, že volné místo je paradoxně nejblíže k pláži nebo památce. Občas se na parkovištích objeví samozvaní správci, kteří „řídí“ provoz i parkování a za nalezení místa chtějí cca euro. Je jen na vás, jestli si od něj necháte poradit a zaplatíte mu. Nás to po pár zaparkování přestalo bavit a neplatili jsme nic. Sice se netvářili nadšeně, ale autu se nic nestalo.

Pláže a koupání

Pláže jsou ve Španělsku krásné a každý si tu najde to své. Od útesů, přes skalky až po nádherné písečné plážičky. Většina z nich, hlavně u letovisek, je přeplněná lidmi a slunečníky. Člověk musí trochu hledat, aby našel osamocenou pláž. Nejlepší je vyrazit na nuda pláže, které jsou většinou bokem. Nikomu nevadí, když jste na nich v plavkách a budete mít větší klid. Na pláže a vlastně kamkoliv doporučujeme vyrazit ráno (třeba v 9 h). Španělé jsou oproti nám opoždění, v tuto hodinu ještě dospávají noční život a na pláže vyrážejí až kolem 11. Můžete tak v pohodě najít místo na zaparkování i „plážení se“. Na severu Španělska pláže příliš přeplněné nejsou (kromě Praia das Catedrais).

Moře je v Katalánsku a Valencii teplé a pohodové, čím se člověk blíží Gibraltaru, tím je studenější. Občas jsme měli problém s medúzami, kdy jich připlavali tisíce, udělal se z nich pás a do vody se nedalo vůbec vlézt. Na západě Španělska je Atlantický oceán dost studený i v létě. Zdejší vlny jsou možná ideální pro surfování, ale pro koupání moc ne. Navíc je to dost často zakázáno vyvěšením červené vlajky. V Biskajském zálivu na severním pobřeží Španělska je situace klidnější a voda teplejší. S medúzami jsme se na severu nesetkali.

Ostatní

Volné kempování ve Španělsku nikdo moc neřeší. Vždy jsme spali volně na plážích a parkovištích v autě nebo ve stanu a nikomu jsme nevadili. Na vybraných parkovištích to ale může být zakázáno a policie to občas přijede zkontrolovat. S bezpečností to bylo celou dobu fajn, nikde jsme nemuseli nic řešit. Španělé jsou milí a pohodoví, občas trochu temperamentní. Zajímavý je jejich noční život, kdy všichni rádi navštěvují bary, restaurace a posedávají po ulicích. Podle toho to taky ráno ve městech vypadá. Na ulicích je špína, smrad a odpadky, a tak je lepší s ranní prohlídkou města chvíli počkat, než se odpadky posbírají a ulice spláchnou vodou.

Poslední oblastí je jídlo. Španělská kuchyně je výborná, spoustu názvů budete určitě znát. Určitě ochutnejte Paellu, Tapas nebo nějakou Tortillu. Zajímavé jsou také zdejší sýry a hlavně šunky. U moře nevynechejte ryby a mořské plody, které se dají koupit i na trzích. S dobráním pitné vody si není třeba dělat starost. Téměř v každém městě je několik kohoutků, kde si můžete vodu dobrat zdarma.

Kam dál?

My jsme Španělsko navštívili v rámci našeho roadtripu kolem Pyrenejského poloostrova. Pokud máte jako my více času, objevte další nádherná místa Španělska. Krásné je např. > jihovýchodní pobřeží < a > Katalánsko <. Z Pyrenejského poloostrova se určitě vydejte do > Portugalska <, které je obklopeno Atlantickým oceánem. Dalším sousedem Španělska je horami sevřená Andorra nebo > Francie <.

Mrkněte na naše video

Španělsko jsme navštívili během naší cesty kolem Pyrenejského poloostrova. Z dvouměsíční „expedice“ jsme vytvořili > článek < a naše první amatérské video. Najdete v něm spoustu záběrů ze severního pobřeží Španělska a mnoho dalších.

Pro další videa klikněte na náš > kanál <

Sledujte nás na sociálních sítích