Posvátné město Váránasí
1. 6. 2023Váránasí je jedním z nejdůležitějších a nejnavštěvovanějších míst Indie. Svaté město hinduistů i buddhistů vás nadchne úzkými uličkami, orientálními vůněmi a především gháty, které jsou využívány pro všemožné účely od koupání, přes náboženské obřady až po rituální kremaci. Tak neváhejte a pojďte s námi objevit posvátné město Váránasí.
Lidi, ruch a špína
Do Váránasí se přesouváme nočním autobusem z Ágry, o které jsme psali v > minulém článku <. Jelikož dálkové autobusy zastavují cca 7 km od centra, musíme vzít za 150 rs (50 Kč) rikšu, která nám ulehčuje cestu. Čím blíže jsme centru, tím více přibývá lidí, zvířat, hluku a kolabující dopravy. Pozdější prodírání se davy lidí s těžkými bágly na zádech sice není úplně nejlepší kratochvíle, ale za chvíli jsme na ubytování a můžeme si odpočinout. Pokoj je malý, zašlý, s minimem světla, ale za to s maximem hluku zvenčí. Už jsme si ale tak nějak zvykli a začínáme přijímat Indii takovou, jaká je. Dáváme kafe na posilněnou a vyrážíme do centra.
Kremační Gháty
Naším prvním cílem je hinduistický chrám Kashi Vishwanath Mandir. V úzkých uličkách přeplněných lidmi není snadné najít vchod, a když se konečně dostáváme ke vstupní bráně, zjišťujeme, že vstupné stojí 600 rs/os., což nám připadá moc. Chvíli se jen tak motáme, než se nás chytá jeden Ind, který tvrdí, že nás provede po městě a rozhodně za to nechce peníze. Je nám naprosto jasné, jak to skončí, ale stejně nám to nedá a vyrážíme. Skrz nejzapadlejší uličky s pěknými malbami na zdech nás protahuje na kremační Manikarnika Ghat, kde nás předává kolegovi. Ten se také dušuje, že nechce žádné peníze a ochotně nám ukazuje nachystané hranice a některé plápolající nešťastníky, kteří už odcházejí hledat nirvánu.
Kremace tady probíhá nepřetržitě a za den jsou schopni spálit 200-300 těl. Každé tělo nechávají hořet tři hodiny a na jeho spálení je potřeba 40-60 kg dřeva. Samozřejmě uvedený čas nestačí na dokonalé shoření těla a popel se společně s ostatky vysypává od Gangy, čímž je zaručen odchod na onen lepší svět. Docela zajímavé je, že děti, lidi po nehodách, uštknutí hadem nebo nemocní (obecně ti, kteří nezemřeli přirozenou smrtí) se nespalují a jejich těla se hází do řeky rovnou. Přinesenému nebožtíkovi nejdříve omyjí nohy a hlavu v Ganze, poté se pronášejí modlitby a teprve až po rituálním obřadu je tělo zapáleno. A stejně jako v > nepálském Káthmándú <, i tady jsou pod gháty hledači pokladů, kteří loví z řeky šperky ze spálených těl. Je to opravdu silný zážitek vidět mladé kluky po pás ve vodě, ve které se brodí v tlejících tělech pro pár rupií.
Nic není zadarmo
Povídání je zajímavé a na závěr dostáváme požehnání popelem z 3000 let starého ohně, který tady nepřetržitě udržují pro zapalování těl. Když už se chystáme odejít, přichází ještě informace o tom, kolik stojí dřevo na spalování. Kilo obyčejného dřeva údajně stojí 1500 rs (cca 450 Kč), ale pokud si chce člověk připlatit, tak až 90 000 rs (27 000 Kč). Jelikož umírající chudáci ve vedlejším hospici nemají žádné příbuzné, je po nás vyžadován příspěvek. Bohužel otázka zní, „kolik kg dřeva koupíte?“ Během chvilky se původní výklad zdarma mění na dost nepříjemný nátlak, že bychom měli koupit okolo 10 kg dřeva (4500 Kč). Náš samozvaný průvodce nechce pochopit, že nejsme bohatí Američané, a tak necháváme 500 rs a rychle odcházíme.
Tip: platí to asi všude na světě, že málokterá věc je zadarmo. Je proto třeba být obezřetný na pouliční nabídky, prodejce a samozvané průvodce.
Procházka podél Gangy a plavba lodí
Bylo nám to předem jasné, že to takto skončí, takže se tím nenecháváme moc rozhodit a vydáváme se podél Gangy směrem na jih. Jeden ghat (schodiště) střídá druhý a na všech se děje něco zajímavého. Praní prádla, koupání ve svaté řece, lodní výlety nebo třeba jen prodej suvenýrů. Podél Gangy se zkrátka stále něco děje. My docházíme až na konec ke Assi Ghat, kde opouštíme řeku a vydáváme se do centra města. Celkově můžeme říct, že tady mají zatím nejlepší suvenýry z celé Indie a pořád máme tendenci kupovat nějaké náramky. Kromě suvenýrů stojí za prohlídku červený opičí chrám Shri Dunga Temple. Normálně by byl stejný jako všechny ostatní, ale tím, že má zlatou svatyni a sytě červené barvu, je naprosto jedinečný.
Abychom nemuseli šlapat stejnou cestou zpět, rozhodujeme se pro plavbu lodí. Nejprve na nás zkouší všechny možné přemrštěné ceny, ale po chvilce se nám daří ukecat jednosměrný lístek za 100 rs/os., a už si užíváme pohledy na město z řeky. Je to nádherná podívaná, kterou můžeme při zapadajícím slunci jen doporučit, a dokonce nám přistavují poblíž kremačních ghátů. Celá plavba podél ghátů trvá okolo 20 minut a za 30 Kč je to ideální aktivita. Na pokoji si pak dáváme krátkou pauzu od ruchu města, než se vydáváme na večerní ceremoniál.
Festival Ganga Aarti
Ceremoniál Ganga Aarti nebo taky Ganga Puja je každodenní rituál díkuvzdání bohyni Ganze konající se na ghátech podél řeky. Řada ustrojených mužů nejprve zahajuje ceremoniál cinkáním zvonců a poté pokračují choreografickým máváním kadidly, svícny s plápolajícími svíčkami, vějíři, a to vše za doprovodu hudby. Je to zajímavá podívaná, která má svou jedinečnou atmosféru. Po rituálů ještě pouštíme do proudu řeky zapálenou svíčku pro splnění přání a pak už se vracíme na pokoj.
Tip: ceremoniál začíná kolem 18:00 a trvá zhruba hodinu. Určitě se vyplatí přijít včas a zabrat si místo, jelikož návštěvnost je vysoká.
Nesporná výhoda Indie
Nespornou výhodou Indie jsou její nízké ceny. Snídaně (kafe, vejce a brambory) za 120 rs (cca 36 Kč) nebo samostatné espresso za 50 rs (15 Kč). Za to by u nás člověk skoro neměl ani to kafe. A pro představu nás včerejší večeře dohromady stála cca 90 Kč. Za špagety se sýrem a curry se zeleninou a chapati je to úplně na pohodu. Plní sil pak vyrážíme na další procházku a dnes volíme směr po proudu řeky směrem k železničnímu mostu. Město je tu klidnější a člověk má více prostoru na obdivování dalších nástěnných maleb. Za mostem u velkých soch dlaní se pomalu stáčíme zpět a zbytek dne už převážně trávíme přípravou na zítřejší den. Čeká nás totiž 27hodinový vánoční přesun vlakem do indické metropole Bombaj, ze které pak budeme pokračovat dále na jih do přímořského státu Goa. Ale o tom až příště.
Kam dál?
V Indii jsme navštívili spoustu dalších míst. Ať už jedná o její hlavní město > Nové Dillí <, největší stát > Rádžasthán <, monumentální > Tádž Mahal < nebo posvátné město sikhů > Amritsar <. A určitě nezapomeňte mrknout také na naše články z > Nepálu <.
Mrkněte na naše video!
Posvátné město Váránasí jsme zpracovali do videa společně s Tádž Mahalem. Tak neváhejte a mrkněte na to.
Pro další videa klikněte na náš > kanál <.