Výstup na Gerlachovský štít – nejvyšší hora Slovenska

31. 1. 2021 Od Discovertheworldcz

Gerlachovský štít je nejvyšší hora Slovenska a celého Karpatského oblouku. Leží v Tatranském národním parku mimo značené turistické stezky, takže je možné sem jít pouze s průvodcem. My jsme ale zvolili způsob, jakým se tady dá legálně dostat skoro zdarma. Přečtěte si, jak jsme zvládli výstup na Gerlachovský štít, při kterém nás potkalo několik adrenalinových momentů.

Jako vždy jsou pro vás v závěru článku připraveny praktické rady a tipy. Dovíte se zajímavé informace o dopravě, ubytování i trase.

Překvapení na začátek

Za 300 Kč/os. jsme se stali členy Českého horolezeckého svazu a můžeme „volně“ běhat po Tatrách. Toho hned využíváme a vyrážíme zdolat nejvyšší horu Slovenska – Gerlachovský štít (2655 m). Po nočním přejezdu autem parkujeme v Tatranské Poliance a v 5:40 ještě za tmy vycházíme směr Hotel Sliezsky Dom. Ve vesnici jsou převrácené popelnice, tak si děláme napůl srandu, že to byl medvěd. Za nedlouho uhýbáme z asfaltky na pěšinu. Po asi 100 m se před námi mohutně hýbe strom a ze tmy na nás svítí žluté oči. Pomalu couváme zpátky a pozorujem siluetu medvěda. Naštěstí ho nezajímáme a můžeme se vrátit na cestu, po které obcházíme tento úsek.

Dále už jdem po značce a střídavě se předbíháme s ostatními horolezci. Před hotelem svítá a my jsme rádi, že nemáme pokutu za pohyb v NP v noci. Po zelené funíme až na sedlo Poľský hrebeň. Už jsme venku z kleče, svítí slunce a nám se otevírají nádherné výhledy na masiv Gerlachu a celý hřeben, který se chystáme jít. Všichni máme docela formu, takže v sedle jsme už po 8 ráno.

Výstup cestou Martinka

V sedle uhýbáme ze značky a oficiálně zahajujeme výstup na Gerlachovský štít cestou Martinka (obtížnost II-III UIAA). S Míšou k sobě dnes máme další dva členy a pro některé z nás je to premiéra se skalním „lezením“. Nejprve nás čeká Velického štít. Jde to skvěle a všechny to baví. Dokonce se odtud musíme i slanit. Střídavě jako kamzíci zdoláváme různé štíty, občas turisticky, občas lezecky. Jsme na tom až překvapivě dobře, jen někdy musíme hledat nejoptimálnější cestu a překonat nebezpečné úseky. Vše je umocněno krásným říjnovým počasím. Pokořujeme Zadný Gerlach, kde dáváme pauzu na sváču a výhledy. Zrovna někoho zachraňují vrtulníkem z opačné strany Gerlachovského štítu.


My jako nic překonáváme poslední Tetmajerovo sedlo a za chvilku už stojíme na vrcholu. Pocit je to úžasný. Počasí nemohlo být lepší. Postupně se vrchol plní, jak turisté se svými horskými vůdci přicházejí ze všech stran. Naší trasou šlo také pár lidí, ale podstatně méně. Jsme teprve v půlce dnešního dne, takže není radno se dlouho zdržovat. Pro sestup volíme Batizovskou dolinu. Docela svižně kličkujeme mezi lidmi a pro zpestření jeden úsek slaňujeme. Cesta je i zajištěna kramlemi, je vidět, že tady kdysi vedla turistická značka. Větší množství turistů má i svou výhodu, člověk alespoň ví, kam má jít.


K Batizovskému plesu přicházíme kolem třetí a od auta nás dělí ještě 7,5 km. Cesta klečí je po dnešních zážitcích docela nudná, člověk je ještě pořád myšlenkama nahoře. V Poliance nás čeká malé překvapení. Uprostřed trávníku se pase majestátný jelen a okolí ho vůbec netankuje. Opatrně ho fotíme ze vzdálenosti tří metrů a on ani nemrkne. Teď už nám zbývá jen 3,5 h cesta dom, při které vymýšlíme, kam příště.

Praktické informace

Níže pro vás máme ještě pár praktických informací o trase, dopravě i ubytování.

Trasa

Na Gerlachovský štít vede několik tras v obtížnosti I+ – III UIAA. Na většinu z nich se můžete vydat pouze s licencovaným průvodcem (přibližná cena průvodce je 290 eur/os. nebo 320 eur/2 os.). My jsme zvolili trasu Martinka, která má lezeckou obtížnost II-III UIAA. Podle pravidel TANAPu se můžete sami vydat na lezecké cesty (obtížnost III a vyšší), pokud jste členy klubu horolezců. My jsme se stali členy > Českého horolezeckého svazu <, roční členství nyní stojí 500-600 Kč/os. Proto jsme mohli na Gerlach bez průvodce. Na nástup všech tras se nejlépe dostanete ze Sliezského Domu. Můžete sem vyjít pěšky, vyjet autem (viz sekce ubytování), případně některé společnosti zprostředkují za poplatek vývoz nahoru.


Tip: Chcete vědět více o Tatranském národním parku a jeho pravidlech? Podívejte se na náš > článek <.

Samotná cesta Martinka začíná ze Sedla Poľský hrebeň. Trasa je víceméně lezecká, plná věží, skalek, ploten, žeber, sedýlek atd. Je třeba hledat vlastní ideální cestu, dá se také orientovat podle stop ostatních. Většinou se nejde přímo po hřebeni, ale trochu na straně Velické doliny. Dvakrát je potřeba se slanit. Hřeben je poměrně vzdušný, lezecky ale není těžký. Za špatné viditelnosti je orientace na hřebeni náročná. K výbavě je zapotřebí přilba, sedák, karabina + slaňovací pomůcka (kyblík, osma), smyce a lano. Spíše než lezečky jsou vhodnější pevné turistické boty s užší špičkou. Sestup Batizovskou dolinou je za pěkného počasí pohodová záležitost (za mokra nic příjemného). Jeden úsek je zajištěný kramlemi, pro zábavu a ušetření času jej můžete slanit.


Celkově trasa z Tatranské Polianky a zpět zabere při svižném tempu 10 h. Je tedy dobré vyrazit hned ráno a počítat s rezervou. Určitě se vyplatí pozorně sledovat předpověď počasí. Také je dobré se podívat na youtube, jak cesta vypadá nebo kudy trasa vede. Výborný popis trasy naleznete také > zde <. V žádném případě výstup po vlastní ose není vhodný pro nezkušené turisty. Pokud nemáte dostatek zkušeností s pobytem v horách, je potřeba se obrátit na horské vůdce nebo ještě trochu potrénovat.

Doprava do Tater

Do Tatranské Polianky se nejjednodušeji dostanete autem. Z Ostravy se to při svižné jízdě po neplacených cestách dá zvládnout za 3,5 h. Parkovat můžete za cca 6 eur/den na placeném parkovišti (GPS 49°7’32.218″N, 20°11’4.112″E). Pár míst zdarma je hned vedle vlakového nádraží. Nedoporučujeme stát na místech pro obyvatele apartmánových domů pod nádražím, byli mírně podráždění a je sem zákaz vjezdu.

Do Polianky se dá dostat také vlakem. Nejprve budete muset rychlíkem do Popradu (z Ostravy poměrně časté spojení), následně pak električkou podél Tater. Cesta vlaky je ve srovnání s autem časově o dost delší.

Ubytování a stravování

Kromě hotelu Sliezsky Dom nejsou na trase žádné možnosti ubytování a stravování. Budete se tak muset spolehnout na své vlastní zásoby.

Chaty:

> Horský hotel Sliezsky Dom <: turistické ubytování ve vlastním spacáku 35 eur/noc.

  • Parkování auta u hotelu: 20 eur/noc, nutno předem informovat recepci, povolení platné na jeden výjezd a jeden sjezd.

Voda:

Pro výstup na Gerlachovský štít je dobré si vzít alespoň 2 l/os., nouzově se dá voda dobrat z ples, případně z horních potoků, přičemž je třeba být obezřetný na kvalitu a způsob dobírání vody.

Kam dál?

Určitě se vydejte prozkoumat celé > Vysoké Tatry <. Využít můžete několik značených turistických cest nebo jako členové horolezeckého svazu začít s nikdy nekončícím slézáním nespočetného množství vrcholů. Pokud vás spíše lákají přechody hor, můžete vyrazit na protilehlé > Nízké Tatry <, > Velkou Fatru < nebo nám nejbližší > Národní park Malá Fatra <.

Sledujte nás na sociálních sítích