Jihovýchodní pobřeží Španělska – nejkrásnější místa a zajímavosti

26. 9. 2020 Od Discovertheworldcz

Dlouhé písečné pláže, sluncem zalité dny a nádherná města? Tak to je jihovýchodní pobřeží Španělska. V našem článku vám ukážeme ta nejkrásnější místa a zajímavosti z regiónů Valencie, Murcie a Andalusie. Podíváme se na útesy Balcón al Mar, projdeme si Sevillu, a dokonce zavítáme i na Gibraltar. K tomu máme jako vždy připraveno spoustu praktických rad a tipů.

Do Španělska se nejlépe dostanete autem nebo letecky. Pokud zvolíte pozemní variantu, budou se vám tato místa skvěle navštěvovat a můžete je projet v rámci roadtripu podél španělského pobřeží. Jen co opustíte Katalánsko a vjedete do regionu Valencie, nabízí se vám přímořské letovisko Peníscola.

Peníscola

Městečko s vtipným názvem je oblíbenou turistickou destinací. Naleznete zde četné možnosti ubytování, krásnou písečnou pláž, a především pěkné historické centrum, které společně s hradem tvoří skvělé panorama. Procházení uliček vás určitě nadchne, stejně jako výhledy na moře z vrcholu hradeb. Nedaleko od města se podél přírodního parku Prat de Cabanes-Torreblanca nachází fajn pláž. Až si budete chtít odpočinout od rušné městské pláže, vydejte se právě sem (GPS: 40°9’32.269″N, 0°10’51.093″E). Tady nikdo kontrolovat nebude, jestli máte plavky nebo ne a na nekonečné písečné pláži budete skoro sami.


Tip: Na označeném parkovišti se dá spát i přes noc. My jsme takto zažili úžasný východ rudého měsíce.

Balcón al Mar

Další krásné místo na koupání je situováno u města Xábia ve čtvrti Balcón al Mar. Než ale sejdete k pláži, podívejte se na nádherné výhledy z útesů. První naleznete zde (GPS: 38°43’47.130″N, 0°12’57.340″E), ten druhý u majáku na výběžku Cap de la Nao. Pohled na širé moře a okolní útesy je parádní. Na koupání sejděte kousek pěšky k pláži Cala del Ambolo. Je sice pro nudisty, ale můžete tu být i v plavkách. Čeká vás teplé a čisté moře a skvělá místa na šnorchlování.

Tip: Malá skalka čnějící z vody se dá podplavat a je u ní i jeskyně!

Costa del Sol

Costa del Sol je známé pobřeží v Andalusii. Na jeho začátku v letovisku Nerja, se můžete podívat na další balkón. Balcón de Europa sice není tak vysoko, jako ten přechozí, ale i odtud jsou pěkné výhledy na moře a okolo nádherné pláže. Kromě toho vám nad hlavou budou prolétávat pestrobarevní papoušci. Projít si můžete také zbytek města s bílými domy, které jsou pro Španělsko typické. Lákavá je také jeskyně Cueva de Nerja, do které je od Po do Pá v 9:30 vstup zdarma. Počet volných lístků je ale omezený pouze na 60 z nichž 40 se dá rezervovat online a 20 získat na místě od 9:15 h. Vstupné se dá také za 12 eur/os. koupit. Více info > zde <.


V této oblasti můžete navštívit i další známá letoviska, jako např. Málaga nebo Marbella. Na nás tato místa byla ale příliš přeplněná, a kromě pláže de Cabopino u přírodního parku Monumento Natural de las Dunas de Artola y Cabopino, se nám tu moc nelíbilo. Navíc v době naší návštěvy bylo moře studené a připlaval pás tisíce medúz, přes které se nedalo vlézt do vody. Podle nás je tedy lepší vyrazit na chvilku do vnitrozemí. Více o pobřeží Costa del Sol se dovíte na > oficiálních stránkách <.


Tip: Zajímává vás, jak některá místa vypadají ve skutečnosti? Podívejte se na naše > video < !

Caminito del Rey

Po koupání u moře to chce trochu adrenalinu. Stezka králů anebo jako později přezdívaný chodník smrti vás během osmi kilometrů provede skrz úžasný kaňon. Z úzkých chodníčků a vysutých mostů vysoko nad řekou budete mít úžasné pohledy na kaňon, skály a protékající řeku. Auto můžete nechat ve vesnici El Chorro a na začátek trasy se dopravit autobusem. Od zastávky u restaurace El Kiosco vás stezka dovede na placený vstup do soutěsky. Vstupné je 10 eur/os. a cena lístku na autobus začíná na 1,55 eur/os. Vstupenky můžete rezervovat > zde <.

Ronda

Nedaleko od kaňonu se v horách nachází město Ronda. Ronda je charakteristická svými bílými domky, výhledy na okolní hory, a především kaňonem řeky Grande, přes který vede úchvatný most Puente Nuevo. Po zaparkování (zdarma např. zde – GPS: 36°43’50.137″N, 5°10’1.513″W) projděte uličkami až k mostu. Již nyní vás čekají pěkné výhledy na okolní kopce a obchůdky se suvenýry. Veškeré centrum dění a pěkná místa k vidění, jsou nedaleko mostu, takže přejděte přes něj až do parku Alameda del Tajo. Tady si můžete odpočinout ve stínu, skočit na záchod a dobrat vodu z kohoutku. V létě je totiž ve vnitrozemí Španělska opravdu horko.


S novými silami sejděte po schodech k vyhlídce La Hoya del Tajo, ať máte most vyfocený i ze spodu. Zpět nahoru můžete vylézt krátkou ferratou. Zajímavá je procházka dolů k druhé straně kaňonu, kde se nachází Palacio de Salvatierra. Když už se nacházíme takto jižně, byl by hřích nepodívat se na Gibraltar. Ten sice spadá k území Velké Británie, ale i tak jej zahrneme v tomto článku.

Gibraltar

Již samotný příjezd na poloostrov je zážitkem. Čeká vás kontrola na hranicích a přejezd přistávací plochy letiště. Občas se rozsvítí světelné signalizační zařízení jako na železničním přejezdu, spustí se závory a přistane letadlo. Nejzajímavější na Gibraltaru je samozřejmě známá skála. Vstup na ní a do celého areálu přírodní rezervace je placený. Základní vstupné je 5 liber. Za lístek, se vstupem do atrakcí pak zaplatíte 13 liber/os. Můžete se tak podívat do hradu Moorish, vojenských tunelů uvnitř skály a dalších lákavých míst. Nás zajímaly hlavně výhledy a opice a na to základní vstupné úplně stačí. U vstupu dostanete mapku a můžete si tak v klidu zajít na visutý most nebo vzrušující Skywalk s 200metrovou hloubkou pod vámi. Cestou určitě uvidíte makaky.


Tip: Vezměte si s sebou oříšky a můžete opice opatrně krmit. Podle rad místního řidiče se ale ony mohou dotýkat vás, a ne vy jich. Mohly by si to špatně vyložit.

Od Skywalku pokračujte po schodech a úzké stezce až k batalionu na Upper rock. Jsou zde průchozí chodby, dělo z Druhé světové války a krásné výhledy na lodě a průliv. Když budete mít štěstí na počasí, uvidíte až do Afriky. Komu by se nechtělo na gibraltarskou skálu šlapat pěšky, může za 16 liber využít lanovku nebo organizované výlety > minibusy <. Pokud chcete něco vidět i mimo přírodní rezervaci, projděte si hlavní ulici (Main street) se suvenýry, odpočiňte si v botanické zahradě, ve které jsou mimo zajímavých rostlin také zvířata nebo se válejte na pláži Catalan bay, případně Sandy bay. Určitě nevynechejte ani nejjižnější bod Gibraltaru Europa point, kde se dá parkovat zdarma. Naleznete zde pěkné výhledy, maják a vojenské bunkry. Všechny potřebné informace o zajímavých místech Gibraltaru naleznete > zde < nebo > zde <.

Tarifa

Jen kousek od Gibraltaru naleznete nejjižnější město Španělska – Tarifa. Na jeho návštěvu nepotřebujete více než půl dne, i tak ale stojí za to si zde udělat zastávku. Projděte se úzkými uličkami historické části města, okolo hradu a poté na malý poloostrůvek Isla de Las Palomas za městem, na kterém se nachází nejjižnější bod Evropy. Cestou si určitě všimnete přístavu, odkud vyplouvají trajekty do Maroka. Večer můžete navštívit některý z barů nebo fajn restauraci. Koupat se dá samozřejmě na pláži u města, ale lepší je přejet o kousek dál.

Tip: Parkovat ve městě zdarma můžete na plácku u této pumpy (GPS: 36°1’6.969″N, 5°36’32.558″W). Dá se tu i přenocovat v autě.

Pláž Bolonia

Tato nenápadná pláž se nachází kousek od Tarify na Pobřeží Světla (Costa de la Luz). Vliv Atlantického oceánu je už znát, takže jsou zde vlny, moře je studené a pořádně fouká. To jistě ocení kiteboardisti a surfaři, ale na koupání to zrovna ideální není. Proto vás určitě potěší velká písečná duna, která je navátá na okraji pláže. Dá to docela práci na ni vyjít, ale pro někoho, kdo nikdy nebyl na Sahaře je to super zážitek.


Nyní již máme za sebou několik set km po Andalusii, a ještě jsme nenavštívili její hlavní město. Vydejme se tedy do Sevilly.

Sevilla

Sevilla je jedno z největších měst Španělska a nabízí spoustu věcí k vidění. Vhledem k vnitrozemské jižní poloze je tu v létě opravdu horko. Teploty okolo 40 ℃ nejsou výjimkou. K pohybu po městě je tak možná lepší využít MHD nebo autobus Hop ON Hop OFF, který s vámi objede ty nejzajímavější památky. Základní info o jízdném naleznete > zde <.

My ale chodíme všude pěšky a jako první se vydáme na Plaza España s úchvatným půlkruhovým palácem. Přilehlý Park Maria Luisa taky stojí za procházku. Kolem budovy univerzity pokračujeme ke královském paláci Alcázar, který je také jednou z hlavních památek. Pokud chcete jít i dovnitř, připravte se na dlouhou frontu a vstupné přibližně 11,5 eur/os. Kompletní ceník a otevírací doba > zde <. Nám to stačilo vidět z venku, stejně jako Katedrálu Panny Marie, která je jednou z největších na světě. Vstupy dovnitř ale budou určitě krásné, ještě k tomu, když se dá v rámci komentované prohlídky vyjít na střechu katedrály. Základní vstupné stojí 9 eur/os., se vstupem na střechu 16 eur/os. Kompletní ceník k dispozici > zde <.


Tip: Parkovat zdarma můžete v ulici Avenida Maestranza Aérea. Do centra je to odtud přibližně 3 km.

Další zajímavá místa jsou již naštěstí zdarma. Na náměstí Plaza Nueva stojí zajímavá budova Casa Consistorial de Sevilla, která je v současné době radnicí. Skrz uličky centra města projděte až k Metropol Parasol. Pokud máte rádi zajímavou architekturu, pak vás stavba určitě nadchne. Vesmírná konstrukce nabízí placenou vyhlídku, tržiště a restaurace. Kolem několika kostelů můžete projít až k bráně Arco de la Macarena a odtud k řece Guadalquivir. Podél ní se vrátíte zpět k autu a třeba se ještě zastavíte u věže Torre del Orto, ve které je námořnické muzeum.

Kam dál?

Valencie a Andalusie tvoří společně s Murcií velkou část Španělska. Kdyby chtěl člověk poznat všechny zajímavosti, musel by se tady asi přestěhovat. My jsme se vám snažili ukázat ta nejkrásnější místa jihovýchodního pobřeží Španělska, které můžete projet v rámci roadtripu. Pokud hledáte rady, tipy a informace obecně ke Španělsku, sepsali jsme je pro vás ve článku o > Katalánsku <. Dále můžete navštívit sousední > Portugalsko < nebo třeba > severní pobřeží Španělska <. Za prozkoumání určitě stojí také > Francie <.

Mrkněte na naše video

Španělsko jsme navštívili v rámci naší cesty kolem Pyrenejského poloostrova. Z dvouměsíční “expedice” jsme vytvořili > článek < a naše první amatérské video, které obsahuje spoustu záběrů ze Španělska a mnoho dalších.

Pro další videa klikněte na náš > kanál <

Sledujte nás na sociálních sítích