Co vidět a navštívit v Amsterdamu

28. 7. 2022 Od Discovertheworldcz

Malebné kanály ale i divoký noční život. Takto by se dalo shrnout hlavní město Nizozemska. Amsterdam není úplně typickou metropolí jako třeba Paříž nebo Londýn, kde je dostatek památek na několik dní. Místo toho vás město uchvátí svou jedinečnou atmosférou, kterou těžko budete hledat někde jinde. Tak neváhejte a přečtěte si, co vidět a navštívit v Amsterdamu.

Tip: jako bonus jsme pro vás připravili tipy na výlety v okolí.

Hlavní památky Amsterdamu

Památek, které stojí za to, je v Amsterdamu opravdu poskromnu. Asi nejznámější z nich je Královský palác na náměstí Dam. Královská rodina jej využívá pro návštěvy, speciální události, ceremonie, ale oficiálně sídlí i s parlamentem v Haagu. Pokud byste chtěli nahlédnout dovnitř, můžete si lístek koupit online na > oficiálních stránkách <. Cena vstupného je okolo 12 eur. V podstatě hned vedle paláce najdeme kostel Nieuwe Kerk, kde se konají svatby královské rodiny. Není to však jediný zajímavý kostel ve městě. Za vidění stojí také starý kostel Oude Kerk nebo bazilika sv. Mikuláše s novobarokní kupolí dosahující výšky 58 metrů.


Kromě královského paláce a kostelů si udělejte zastávku na náměstí Nieuwmarkt, kde se okolo městské brány Waag konají trhy. K Holandsku taky neodmyslitelně patří květiny a tulipány. Na květinovém trhu Bloemenmarkt najdete vše od sazenic, přes řezané květiny až po typické dřevěné suvenýry. Přesuneme se do jihozápadní části města, kde na náměstí Leidseplein můžeme obdivovat divadelní budovu Stadsschouwburg a v příjemném Vondelparku si zase odpočineme od rušných ulic.

Pestrá nabídka muzeí

V čem se Amsterdam od jiných hlavních měst opravdu neliší, je vysoká koncentrace muzeí. Jako výchozí bod je ideální náměstí s příhodným názvem Museumplein. Přímo před vámi se ukáže nejvýznamnější muzeum Nizozemska -> Rijksmuseum <, které nabízí přehled nizozemského umění a historie. Moderní umění pak ukrývají muzea > Moco < nebo > Stedelijk < a > Van Goghovo muzeum < ani není třeba popisovat. Zajímavé může být také > muzeum Diamantů < nebo > Dům Anny Frankové <, který je už ale trochu dál od Museumplein. Tamější muzeum přibližuje život Anny Frankové a nelehkou dobu, ve které žila.

Malebné plavební kanály

Muzea budou bezpochyby zajímavá, ale byla by škoda trávit čas uvnitř, když člověk může objevovat venkovní krásy Amsterdamu. Právě plavební kanály totiž patří mezi to nejkrásnější, co můžete ve městě spatřit. Celé město je postaveno na síti až 165 plavebních kanálů, které dohromady měří přes 100 km. Každý z nich je jedinečný a překvapí vás svou šířkou, tvarem nebo zajímavými budovami v okolí. K tomu samozřejmě patří mosty, kterých je ve městě okolo 1500, a opět platí, že co most, to unikát. Údajně nejkrásnějším z nich je zvedací most Magere Brug.

Je na vás, jestli se rozhodnete pro plavbu po kanálech lodí nebo pro procházky podél nich. Za nás je nejlepší oddat se víru města a ztrácet se v úzkých uličkách. Jen tak člověk narazí na nádherná zákoutí, která v žádných článcích ani prospektech nenajdete. Zajímá-li vás, co se děje na druhé straně města, mimo hlavní centrum, využijte trajekty přes rameno zálivu IJ. Modrobílé lodě převážejí každou chvíli a plavba je zdarma.

Marihuana na každém rohu

Pomalu se dostáváme k tématu, na které každý čtenář čeká, a tím je „temná“ stránka Amsterdamu. V Holandsku je totiž v určitém množství (5 g) legální marihuana a výrobky z ní. Tzv. Coffee shopy (místa, kde si člověk sedne a legálně konzumuje výrobky z konopí) najdete na každém rohu a celým městem se line známá „vůně“. Ať si o tom myslíme, co chceme, tato politika měla za cíl odlišit měkké drogy od tvrdých a údajně se to Nizozemců povedlo. Pro návštěvníky to znamená, že se můžou těšit na odreagování, anebo se musí psychicky připravit na to, že „trávu“ ucítí na každém rohu.

Red Light District

Druhou takovou neřestí je prostituce, která je v Amsterdamu opět legální. Ve městě jsou tři oblasti zvané Red Light District (Čtvrť červených luceren), kde je vysoká koncentrace prostitutek a vykřičených domů. Děvčata se však nemohou prodávat na ulici, takže každá má svou prosklenou vitrínu, ve které se nabízí, a většinou mají okna červená podsvícení nebo je nad nimi malá červená lucerna. Člověk by si myslel, že taková místa jsou skrytá někde v nejtemnějších uličkách, ale je tomu právě naopak. Hlavní oblast najdeme přímo v centru, v okolí kostela Oude Kerk. Není to však jen o slečnách. V této oblasti je také spousta sex-shopů, muzeí spojených s nejstarším řemeslem světa i erotických vystoupení. Zkrátka a dobře zde najdete vše, co se sexem souvisí.

Tip: orientační cena návštěvy červené vitríny je 50 eur za 20 min.

I když se zrovna nechystáte za erotickým dobrodružstvím, určitě se vyplatí do Red Light District podívat. Zvláště v noci se jedná o jedinečnou atmosféru a zážitek, který jen tak někde v Evropě neuvidíte. Při návštěvě je ale potřeba pamatovat na zásady bezpečnosti. Sice má Amsterdam jen necelý milion obyvatel, ale celá konurbace Randstad zahrnuje okolo 8 milionů lidí a nespočet turistů, takže v úzkých uličkách může být někdy těsno. Není ale třeba se obávat, když se člověk chová rozumně, a taky respektuje soukromí pracovnic (nefotit a netočit).

Tipy na výlety v okolí

Prohlídka Amsterdamu se dá bez problémů stihnout za jeden + noc, a tak se hodí i tipy na výlety v okolí. Když se řekne Holandsko, člověku se vybaví větrné mlýny. Právě několik z nich najdeme ve skanzenu Zaanse Schans, severně od Amsterdamu. Několik větrných mlýnů stojí podél kanálu Zaan a každý z nich má své jméno i historický účel. Za mírný poplatek můžete nahlédnout dovnitř, jinak je skanzen zdarma. Kromě mlýnů se nabízí muzeum dřeváků, suvenýr-shop nebo prodejna různých druhů sýrů s možností bezplatné ochutnávky. Byl by hřích nezkusit levandulový sýr, bazalkový, s chilli kořením atd.


Druhým takovým centrem mlýnů je skanzen Kinderdijk, zapsaný na seznamu UNESCO. 19 větrných mlýnů z 18. století vás rozhodně nadchne a určitě oceníte, že oproti Zaanse Schans tady nebývá tak plno. Výhodou je, že procházka okolo mlýnů je opět zdarma, vstupné 16 eur se platí pouze, pokud chce člověk nahlédnout dovnitř. Posledním tipem je květinový park Keukenhof, který je největším v Evropě. Procházet mezi nádhernými květinami je určitě skvělý zážitek, ale vstupné okolo 20 eur je poměrně vysoké a z pochopitelných důvodů je zahrada otevřena pouze na jaře.

Tip: parkování zdarma u mlýnů Kinderdijk najdete zde – GPS: 51°53’9.443″N, 4°37’49.206″E, u skanzenu Zaanse Schans tady – GPS: 52°27’53.459″N, 4°49’23.887″E

Doprava a parkování

Amsterdam není z Česka tak daleko, a tak není problém se vypravit autem. Stejně jako ve všech velkých městech, bývá parkování zapeklité a určitě můžeme doporučit využít parkovací garáže Park and Ride. Nám se osvědčila garáž s názvem RAI, která je hned u dálnice a do centra je to odsud kousek. Navíc celodenní parkování během víkendu stojí jen 1 euro (v pracovní dny 8), pokud člověk dodrží následující podmínky. Po zaparkování si za 5,5 eur pro dvě osoby kupte GVB P+R jízdenku na MHD. Ta vám platí pro jízdu z náměstí Europaplein na hlavní nádraží Amsterdam Centraal a zpět (modrá linka metra). Nezapomeňte lístek označit při vstupu i výstupu z metra v obou směrech.

Po návratu k autu zadejte do parkovacího automatu svojí SPZ, načtěte lístek na MHD, zaplaťte kartou parkovné a můžete spokojeně vyjet. Automatický systém sám přečte vaší SPZ a otevře bránu. Nemusíte nikde přikládat parkovací lístek (žádný ani nedostanete). Zní to složitě a jako z jiného světa, ale systém dobře funguje, když člověk dodrží všechny podmínky. V opačném případě by musel platit za celodenní parkování okolo 28 eur. Kompletní informace jsou k dispozici > zde <.

Kam dál?

Až si prohlédnete Amsterdam, vydejte se do dalších hlavních měst Evropy. Jen kousek od Amsterdamu se nachází > Brusel <. Pokud vám nevadí vyrazit kousek dál, můžeme doporučit malebnou > Paříž <, portugalský > Lisabon < nebo moderní > Londýn <. A chcete-li spíše někam blíže, neváhejte prozkoumat > Budapešť < nebo > Vídeň <.

Mrkněte na naše video!!!

To nejzajímavější, co vidět a navštívit v Amsterdamu, najdete již brzy v našem videu.

Další super videa jsou k dispozici na našem youtube > kanále <

Sleduj nás na sociálních sítích