Nejkrásnější památky a zajímavá místa Vídně

14. 3. 2021 Od Discovertheworldcz

Každý z nás jistě někdy uvažoval o návštěvě Vídně. Ať už kvůli vánočním trhům, levným nákupům nebo památkám. A není se čemu divit. Z ČR je tu člověk za chvilku, skoro dvoumilionové město má toho hodně k nabídnutí a orientace není vůbec náročná. Existuje totiž nespočet článků, průvodců a rad, jak Vídeň poznat. My vám v našem článku ukážeme, jak poznat ty nejkrásnější památky a zajímavá místa Vídně, moc přitom neutratit a stihnout co nejvíce. K tomu jako vždy přidáme praktické tipy na parkování, pohyb po městě a nebudou chybět ani odkazy na oficiální stránky. Kde jinde začít s prohlídkou, než v centru.

Katedrála svatého Štěpána

Katedrála svatého Štěpána (Stephansdom) se nachází v samotném srdci města. Rozhodně vás nadchne svou velkolepostí a neměli byste ji při návštěvě Vídně vynechat. Ne nadarmo je totiž symbolem města. Dovnitř můžete nahlédnout zdarma. Kromě samotné katedrály můžete obdivovat také katakomby nebo vystoupat na vyhlídkovou věž. Tyto atrakce jsou ale placené. Více informací naleznete > zde <. Pokud vás zajímají i další kostely, určitě si udělejte zastávku u barokního kostelu Peterskirche nebo u méně zdobeného Minoritského kostelu. Je sice skromnější, ale i tak vás ohromí.

Tip: U katedrály sv. Štěpána se dají zakoupit > vyhlídkové jízdykočárem s koňským spřežením. I když radši zvolíte jiný způsob objevování, rozhodně se vyplatí udělat si fotku kočáru.

Burgtheater, Vídeňská radnice a Parlament

Burgtheater, Vídeňská radnice a Parlament, to jsou všechno budovy nacházející se nedaleko sebe na ulici Ringstrasse. Určitě nám dáte za pravdu, že stojí za to se k nim podívat. Všechny budovy jsou opravdu pěkné, jen se vám budou špatně fotit. Skrz projíždějící auta se téměř nedá vyfotit Burgtheater, radnice je zase často obestavena podii a zátarasy kvůli konajícím se akcím a parlament je v současnosti opravován. I tak je to ale zážitek. Na ulici Ringstrasse ještě chvíli zůstaneme. Jen kousek dál se totiž nachází palácový komplex Hofburg.

Palác Hofburg

Impozantní palác Hofburg patří mezi největší na světě. Kdysi sloužil jako sídlo habsburských panovníků a dnes je sídlem prezidenta Rakouské republiky. Také je zde umístěno několik muzeí (např. Sisi muzeum), výstav a nechybí ani Císařské apartmá. Nám se však nechtělo platit poměrně vysoké > vstupné < a bohatě nám stačil pohled na palác z náměstí Hrdinů.

Kam za kulturou?

Pokud jste milovníci kultury a umění, nemusíte chodit daleko. Stačí jen od Hofburgu přejít hlavní silnici a dostanete se na náměstí Maria-Theresien-Platz. Tady naproti sobě leží dvě nejvýznamnější muzea Vídně, která zároveň patří mezi největší v Evropě. V > Přírodovědeckém muzeu < můžete obdivovat vše od meteoritů, přes zvířata, rostliny až po historické nálezy z období pravěku. V > Uměleckohistorickém muzeu < na vás čekají obrazy, korunovační klenoty, zbraně, brnění, a dokonce i hudební nástroje. Pokud vás láká čistě umění, pak je pro vás ideální tzv. Mumok (muzem moderního umění). > Tady < najdete až 10 000 uměleckých předmětů, včetně několika významných děl.

Tip: Taky vás nebaví chodit po muzeích a obdivovat umění? Nevadí, budovy si prohlédněte zvenčí. Určitě se vám budou líbit.


Možností kulturního vyžití, obdivování umění a poznávání historie je ve Vídni opravdu hodně. Pod Kapucínským klášterem najdete císařskou hrobku, ve které je pohřbeno 149 Habsburků (> vstupné <). V > galerii Albertina < zase můžete obdivovat obrazy slavných umělců, jako byl Picasso, Monet nebo Rubens. V neposlední řadě je to budova Vídeňské státní opery, kde najdete ty pravé kulturní zážitky. Říkáte si právě, že je to k ničemu, když neumíte německy? Žádný strach, během představení je možné zapnout si titulky v aj. Více informací o programu a lístcích naleznete na > oficiálních stránkách <.

Karlskirche a zajímavá fontána

My na muzea a výstavy moc nejsme. Jednak nás to moc nebaví, a taky se nám nechce utrácet za vstupné. Většinu těchto budov si tedy jen užíváme zvenčí. Kostel sv. Karla Boromejského (Karlskirche) je také místem, kde nemusíte platit předražené > vstupné <, a přesto budete nadšeni. Již samotný barokní tvar je úžasný a zážitek ještě umocní kašna uprostřed náměstí Karlsplatz. Až si prohlédnete kostel, vydejte se k fontáně Hochstrahlbrunnen. Pohled na tryskající vodu vás uchvátí.

Tržnice Naschmarkt

Při svých toulkách městem určitě nevynechejte tržnici Naschmarkt. Ta leží mezi ulicemi Linke Wienzeile a Rechte Wienzeile. Najdete tady opravdu všechno. Široký výběr potravin (ať už syrových nebo rovnou připravených k snědku), restaurací, oblečení i suvenýrů. Navíc je to zajímavá změna vybočit z poklidné vídeňské atmosféry a zařadit se do průvodu lidí procházejících okolo nekončícího množství stánků, věcí a prodejců. V mumraji a ruchu ale nebudete dlouho. Zámek Belveder vás vrátí do poklidné atmosféry.

Zámek Belvedere

Nebyla by to Vídeň, kdyby byl zámek pouhým zámkem. Opět se zde nachází významná muzea umění. Tentokrát se mimo jiné jedná o díla rakouského malíře Gustava Klimta. Vstupenky do muzeí jsou k dispozici > zde <. Samotný zámek je rozdělen na horní a dolní část – Oberes a Unteres Belvedere. Myslíme, že bohatě stačí se na budovy podívat zvenčí a hlavně se projít krásně upravenými zahradami mezi nimi. Dalším zámkem, který patří mezi nejkrásnější památky a zajímavá místa Vídně, je Schönbrunn.

Zámek Schönbrunn

Barokní zámek Schönbrunn je stejně jako palác Belvedere na seznamu světového dědictví UNESCO. Nachází se mimo centrum, a tak určitě oceníte jízdenku na MHD, o které píšeme níže. Bývalé sídlo Habsburků je nejnavštěvovanější rakouskou památkou. Z 1441 komnat můžete nahlédnout do 45. Vstup do zámku je samozřejmě placený. Na výběr je několik druhů > lístků <, které je možné kombinovat i s dalšími památkami. V okolí zámku se nacházejí krásné zahrady, které můžete víceméně volně procházet. Zpoplatněné jsou některé části, např. labyrint s malou rozhlednou nebo zahrady Orangeriegarten. Do všech těchto míst se ale dá koupit zvýhodněné kombinované vstupné. Nejkrásnějším místem zahrad je bezpochyby vrcholek Schönbrunner Berg (238 m). Odtud budete mít suprový výhled na město, který si můžete společně s kávou vychutnávat pod budovou Gloriette.

Součástí areálu zámku Schönbrunn je i stejnojmenná zoologická zahrada. Ta patří k nejstarším na světě a již pětkrát byla zvolena za nejlepší zoo v Evropě. Za 22 eur/os. (> kompletní ceník <) uvidíte samozřejmě spoustu běžných zvířat, ale především jsou to pandy velké, které jsou chovány pouze ve 23 zoo na světě. Zajímavým lákadlem jsou také mláďata, kterých se daří odchovat velké množství. Kolikrát za život uvidíte mládě ledního medvěda, geparda nebo koaly? A pokud by to pro vás bylo pořád málo, můžete navštívit > Dům pouští <, ve kterém uvidíte suchomilné rostliny ze všech koutů světa.

Tip: Zajímají-li vás spíše vodní živočichové, vydejte se do akvária > Haus des Meeres <. Tady mají přes 10 000 vodních tvorů včetně hadů a krokodýlů!

Zábavní park Prater

Sice už té zábavy bylo dost, ale zábavní park Prater (Prátr) nemůžete vynechat. Tady se totiž nachází známé vídeňské > Obří kolo <. Z výšky až 65 m se vám naskytne krásný pohled na město. Kromě Obřího kola najdete v parku spoustu atrakcí, kolotočů, horských drah, strašidelných domů a všeho možného. Dalo by se říct, že pro děti je toto místo rájem a pro rodiče noční můrou, protože i půlhodinová návštěva umí udělat pěkný vítr v peněžence. Skvělým místem na „uklidnění“ je ostrůvek uprostřed řeky Dunaj. Vystupte na zastávce metra Donauinsel, sejděte po schodech dolů a užívejte si pobyt u druhé nejdelší řeky v Evropě. Dá se tady pohodově jezdit na bruslích, udělat piknik nebo jen procházet a kochat se pohledy na město.

Maličkost na závěr

Již máme za sebou téměř všechny nejkrásnější památky a zajímavá místa Vídně. Teď ještě jednu maličkost na závěr. Pokud budete mít čas, udělejte si zastávku u netradičního domu Hundertwasserhaus. Ten je dílem architekta Hundertwassera a svou ideou nám trochu připomíná barcelonský Casa Milá. Křivé tvary, různé druhy barev, keře vyrůstající z omítky. Kdo by řekl, že to vše bude součástí jednoho „paneláku“.

Praktické rady a tipy

Teď už máme za sebou všechna vídeňská „nej“. Níže ještě přikládáme pár rad a tipů ohledně parkování a cestování MHD.

Parkování

Parkování je ve velkých městech problém a ve Vídni to platí dvojnásob. Celé město je rozděleno do okrsků, z nichž každý může (a nemusí) být parkovací zónou. Označení parkovací zóny je ale pouze při vjezdu do okrsku. Na žádném parkovišti už potom značka placeného stání není, a tak vás to může zmást. K tomu je navíc parkovací zóna platná pouze v určité dny a hodiny. Pokud se vám podaří zjistit, že v daném obvodu se právě v tento den a tuto hodinu nacházíte v parkovací zóně, potřebujete parkovací lístek, a to již od první minuty stání. Ten je možné zakoupit v prodejnách tabáku, v automatech na MHD jízdenky, přes mobilní aplikaci atd. Prvních 15 minut je zdarma (vhodné pro naložení/vyložení zavazadel u hotelu), cena za 30 minut stání činí 1,1 eur.

Pokud vás napadá, že to prostě nebudete na těch pár minut řešit nebo že si zrovna vás  během celého dne stání nikdo nevšimne, opak je pravdou. Vídeňský magistrát má svou vlastní „četu“ na kontrolování správného parkování. Každý z nich má přidělenou svou oblast, po které celý den krouží a hlídá si všechna auta. Jsou známy případy, kdy lidé byli pokutování během doby, co si šli do trafiky koupit parkovací lístek nebo když zrovna přišli minutu po vypršení doby stání na lístku. Za jakékoliv porušení pravidel parkování vám hrozí pokuta 36 eur. Je to docela dost, ale není to až tak horké. Stejně jako spousta dalších lidí, i my jsme takový pozdrav obdrželi. A stejně jako většina lidí, i my jsme jej neplatili. Parkovací četa totiž není opravdová policie a město nemá čas a prostředky na vymáhání pokut. Náš způsob řešení pokuty není ojedinělý, na internetu se člověk dočte spoustu příběhů.

Jak to vyřešit?

Chcete-li parkovat s klidem a neřešit žádné pokuty, máme pro vás řešení. Nejjednodušší je využít parkovací garáže. Jejich mapu naleznete > zde <. Cena stání je ale dost vysoká, většinou se pohybuje okolo 4 eur/hodina. Celodenní parkování pak vyjde na cca 40 eur. Mnohem lepší je tedy využít záchytné parkovací garáže Park & Ride. Ty se nacházejí v okrajových částech města hned vedle stanic metra. Po zaparkování tedy můžete ihned přestoupit na MHD a pohodlně dojet do centra. Druhou výhodou je opravdu levné parkovné, jelikož celodenní stání stojí pouhých 3,6 eur. Seznam parkovacích garáží Park & Ride je k dispozici > zde <.

Zajímá vás o parkování více? Podívejte se na > oficiální stránky < .

Cestování MHD

Městská hromadná doprava je další věc, kterou byste před odjezdem měli nastudovat. Hlavní památky jsou sice v centru nedaleko od sebe, ale pokud chcete navštívit např. zámek Schönbrunn, zábavní park Pratr nebo se jen kouknout na Dunaj, určitě MHD využijete. Přestože má město 5 linek metra, 28 tramvajových linek a přes 100 autobusových, systém je jednoduchý a dá se v něm přehledně orientovat. Cena jízdného není oproti jiným městům nějak vysoká, jednotlivá jízda vyjde na 2,4 eur. Lístek není časově omezen a můžete s ním přestupovat. Je určený pro dopravu z bodu A do bodu B. 24hodinový lístek vyjde na 8 eur/os. Jízdenky koupíte v automatech, trafikách, přes sms nebo skrz internetový obchod. Nám přijde nevýhodnější aplikace WienMobil, přes kterou lze koupit > denní jízdenku < za 5,8 eur/os. Pro více informací o MHD klikněte na tuto > stránku <.

Kam dál?

Až prozkoumáte Vídeň, objevte i další místa Rakouska. Nám se líbilo např. v oblasti Solné komory, která kromě jezer nabízí i úžasné > ferraty <. Pokud vás lákají spíše hlavní města, pak se určitě vydejte do > Budapešti <. Není tak daleko, je stejně krásná jako Praha a ceny jsou příznivé. Z poněkud vzdálenějších hlavních měst se nám líbilo ve francouzské > Paříži <, v portugalském > Lisabonu < a v bosenském > Sarajevu <. Přečtěte si také článek o > Londýně < nebo > Amsterdamu <!

Mrkněte na naše video!

My jsme Vídeň navštívili během našeho > roadtripu do Rakouska <. Z něj jsme postupně vytvořili tři videa a právě v tom posledním naleznete kromě výstupu na vrchol Hoher Dachstein (2995 m) i naše záběry z prohlídky Vídně.

Další díly najdete na našem > kanále <

Sledujte nás na sociálních sítích