Nejkrásnější ferraty Solné komory a okolí Dachsteinu

18. 10. 2020 Od Discovertheworldcz

Říkali jste si někdy, že byste chtěli vyzkoušet adrenalinové ferraty? Rakousko je k tomu ideální. Stačí jen pár hodin jízdy autem a budete v oblasti Solné komory – v ráji ferratistů, turistů i cyklistů. Právě zde, v okolí několika jezer naleznete nespočet ferrat a turistických tras včetně možnosti výstupu na nedaleký Dachstein. Variant je opravdu hodně, a proto jsme pro vás vybrali to nejlepší. Zažijete visuté žebříky, tajemné soutěsky a především nádherné výhledy. Přečtěte si náš článek a objevte ty nejkrásnější ferraty Solné komory a okolí Dachsteinu, a k tomu spoustu dalších zajímavých míst. Jako vždy jsme pro vás na závěr připravili praktické rady a tipy pro cestování po Rakousku.

Tip: Obtížnost ferrat se pohybuje mezi B-E, proto nejsou vhodné pro úplné začátečníky.

Výstup na Drachenwand

Na rozcvičení zvolíme něco jednoduššího. Ideální je ferrata Drachenwand klettersteig (C). Auto zaparkujte ve vesničce Sankt Lorenz u jezera Mondsee (GPS: 47°49’7.362″N, 13°21’21.972″E), do přírodního parkovacího automatu vhoďte dvě eura a můžete začít stoupat pod ferratu. Výhodou je nejen lehká obtížnost, ale i krátký nástup. Stačí totiž kilometr chůze a člověk je u prvního žebříku. Ferrata není moc náročná a do dvou hodin budete na vrcholu. Zajímavým zpestřením je visutá lávka nad pořádnou propastí. Není ale třeba se děsit, dá se obejít. Odměnou za vaši námahu a odvahu vám budou úžasné výhledy na celé jezero Mondsee, u kterého je fajn se po sestupu zdržet. Je krásně průzračné, překvapivě teplé a dá se pohodově objíždět po cyklostezkách na kole. Jen při scházení dolů po prudkých pěšinách buďte opatrní, nedávno se zde stalo tragické neštěstí. Podrobný popis ferraty naleznete > zde <.

Postalmklamm klettersteig

Ferrata Postalmklamm (C/D) je úplně odlišná oproti předchozí. Vede totiž nad řekou uvnitř úzké soutěsky. Také příjezd autem je pro nás netradiční. Budete muset využít placenou silnici Postalmklammstrasse a serpentinami vystoupat nahoru. Pokud pojedete ze strany od Wolfgangsee (odbočka ve vesnici Strobl), zaplatíte za mýtné 6 eur/os. Z protější strany se paradoxně platí 11 eur/auto (informace z roku 2020). Svého plechového miláčka nechejte zde (GPS: 47°39’44.956″N, 13°27’33.163″E) a po chvilce scházení lesem budete na začátku ferraty.


Ta začíná překonáním řeky po visutém mostku. Poté vás čeká lezení nad divokou řekou uvnitř soutěsky. Člověk toho moc nenastoupá, ale neustále traverzování dá rukám pořádně zabrat. Řeku během túry několikrát překonáte, jednou dokonce i 1,5 m dlouhým skokem. Na závěr je potřeba vylézt podél krásného vodopádu ze soutěsky. Fajnšmekři ještě mohou zdolat menší skálu náročnou ferratou obtížnosti E nebo vedlejší cestou (F). Samozřejmě je možné tento úsek obejít po svých a začít scházet k autu. Cesta zpět je docela dlouhá, a tak je lepší zkusit někoho stopnout. Kompletní popis ferraty neleznete > zde <.


Tip: Celý výlet je zvládnutelný za půl dne a druhou část je fajn využít k procházkám po alpských loukách. Stezky začínají v sedle u lyžařského střediska Postalm a nesou označení Rundweg. Nám se líbila např. stezka č. 2.

Majestatný Großer Donnerkogel

Pro výstup na tento vrchol je potřeba se přepravit k nádhernému jezeru Gosausee. To je zároveň jedním z výchozích bodů pro zdolání Dachsteinu ledovcovou cestou. My ale Dachstein necháme na později a vydáme se ferratou Intersport klettersteig (C/D). Ta začíná kousek od chaty Gablonzer Hütte. Nástup k chatě je docela drsný. Zdolat převýšení 600 m před ferratou není jen tak. Řada lidí si tedy krátí cestu lanovkou (> ceník <). Dalo by se říci, že samotná ferrata není moc náročná. Většina úseků je A/B, „céčkový“ úsek je pouze chvilku a celkovou obtížnost dělá spíše délka (3 h). Největším zážítkem je 40 m dlouhý visutý žebřík, na kterém se nejednomu lezci rozklepají kolena. Z vrcholu Großer Donnerkogel (2050 m) pak budete mít nádherné výhledy na Dachstein, jezero Gosausee a nespočet alpských vrcholků. Sestup je technicky jednoduchý, ale dlouhý. Pokud byste po návratu neměli dost, vyzkoušejte krátkou ferratku Laserer alpin Steig (C), procházky kolem jezera nebo osvěžující koupel. Podrobný popis ferraty intersport naleznete > tady <.

Tip: Máte-li u Gosausee více času, projděte se kolem dalších dvou jezer k horolezecké chatě Adamek hütte.

Seewand klettersteig – pro náročné

„Jezerní stěna“ je opravdu příznačný název. Zdolání 800 metrů vysoké skály tyčící se nad Hallstattským jezerem je úžasný zážitek, ale rozhodně není pro každého. Tato ferrata totiž nese označení D/E. Není se čemu divit, její zdolání oficiálně trvá 4-6 hodin. Obtížnost není dána pouze délkou, během cesty budete muset překonat jeden převis. Kromě převisu, ale pasáže nejsou extra náročné, člověka zmáhá hlavně délka lezení a občasné prudké „choďáky“. Na druhou stranu nikde jinde nenajdete tak krásné pohledy na Hallstattské jezero. Z kilometrové výšky vypadá temná voda jako norský fjord. Po zdolání ferraty ještě budete muset chvilku hledat cestu k chatě Gjaidalm. Tady nabízí skvělé bioprodukty, takže proč se nezahřát dobrou polévkou. Sestup dolů je dlouhý, ale dá  se  zkrátit > lanovkou <. Akorát ještě člověk musí dojít po cyklostezce podél jezera k autu. To je nejlepší nechat na placených parkovištích přímo (GPS: 47°32’45.688″N, 13°39’48.899″E) u začátku nástupu k ferratě. Podrobnější informace o ferratě naleznete > tady <.

Tip: My jsme auto nechali na parkovišti u malé pláže (GPS: 47°32’50.108″N, 13°40’27.415″E), kde jsou i veřejné záchody. Sice se tu může oficiálně stát jen půl hodiny, ale nikdo naštěstí nic neřešil.


Když už budete u Hallstattského jezera, byla by škoda se nepodívat do centra samotného Hallstattu. Toto malebné městečko na břehu jezera vás jistě okouzlí svými terasovitými domky a barevným náměstím. V okolí je k dispozici spousta aktivit, např. > Solné doly <, lanovka, skywalk, plavby po jezeře atd. Kromě toho je Hallstatt označován za jedno z nejkrásnějších měst v Evropě.


Tip: Parkovat zdarma je možné v této odbočce (GPS: 47°33’4.128″N, 13°38’15.788″E). Cestovatelé spící v autě jistě ocení možnost dobrání vody z kohoutku.

Ferrata v jeskyni

Pokud spíše hledáte zážitky bez přílišné námahy, pak je ideální variantou ferrata Mein land dein land (C). Od parkoviště (GPS: 47°39’11.852″N, 13°38’21.087″E) budete 1,5 km mírně stoupat po cestě, a pak chvilku hledat stezku v lese. To je ale v podstatě veškerá námaha. Samotná ferrata totiž není těžká. Začíná průchodem úzkou soutěskou do jeskyně, kterou se následně leze vzhůru. Poté přetraverzujete po nataženém laně a po skále pohodově vylezete na její konec. Za půl hodiny jste plni zážitků a máte splněno. Z vrcholu ferraty si ještě udělejte zastávku na vrcholu Predigstuhl (1278 m). Tady se dostanete buď pěšky anebo nenáročnou ferratou Leadership (C), ke které je potřeba trochu sejít lesem. Zajít si na vrchol určitě stojí za to, jelikož budete mít krásné výhledy na okolní krajinu a Hallstattské jezero. Více informací k ferratám naleznete > tady <.   Opustíme Solnou komoru a vydáme se na opačnou stranu dachsteinského masivu.

Stříbrná soutěska

Stříbrná soutěska je bezesporu turisticky zažitý pojem. Přes mostky a dřevěné chodníky stoupáte nad řekou a užíváte si výhledy na skály. Samotná soutěska nám ale nepřišla tak úžasná. Je kratší a méně divoká než nám blízké slovenské > Jánošíkové diery < a ještě k tomu soukromí vlastníci vybírají vstupné 4,2 eur/os. (pouze při vstupu od parkoviště). Pokud ale vyzkoušíte zdejší zajištěné cesty, určitě nebudete litovat. Na výběr máte ferraty Rosina (D) a Hias (D), které začínají rovnou ze soutěsky a další ferratu > Siega < (C/D), která začíná nad soutěskou u chaty Silberkarhütte. Po zdolání Siegy pokračujte až k chatě Guttenberghaus, která je výchozím bodem pro další lezení.

Ferraty s výhledem na Dachstein

Na chatě Guttenberghaus má člověk více možností. Samotné kochání ze sedla Feisterscharte nad chatou by člověka bavilo půl dne, ale my přece chceme více. Lezecké zážitky nabízí ferrata  > Jubiläums steig < (C/D),   kterou se za hodinku a čtvrt dostanete na vrchol Eselstein (2556 m). Z něj pak seběhnete suťoviskem zpátky na chatu. O něco klidnější zážitky přínáší ferrata > Ramsauer Klettersteig < (B/C) , která vás po rozeklaném hřebeni dovede až na vrchol Scheichenspitze (2667 m). Z vrcholu máte opět na výběr. Buď sejdete rovnou dolů anebo po hřebeni „přelezete“ až do sedla Edelgriesshöhe.

Tip: Není na škodu dát jeden den rukám pauzu a jít čistě na turistiku. Ideálním místem je jezero Bodensee, od kterého se dá stoupat podél krásného vodopádů k dalším dvěma jezerům. Pro výjezd na parkoviště (GPS: 47°22’53.179″N, 13°49’36.267″E) sice musíte zaplatit mýtné 3,3 eur/os., ale nádherná příroda za to stojí.


Ze sedla je to co by kamenem dohodil pod vrchol Grosser Koppenkarstein (2863). Pro odvážné se nabízí dvouhodinové lezení ferratou > Irg < (D) s mírným převisem. Opatrnější z vás jistě uvítají klidnější výstup ferratou > Koppenkarstein Westgrat Klettersteig < (B/C), která začíná pod stanicí lanovky na Hunerkogel (2687 m). Právě tady najíždí davy turistů, kteří se dále procházejí po vyfrézované stezce v ledovci pod Dachsteinem. Výstupem na Koppenkarstein získáte nádherné výhledy na ikonický Dachstein a hlavně se vyhnete davům rádoby turistů. Přijeli jsme poznat nejkrásnější ferraty Solné komory a okolí Dachsteinu, proto nemůžeme vynechat výstup „super ferratou“ na Dachstein.

Super ferratou na Dachstein

O výstupu na Dachstein (2995 m) by se dal napsat samostatný článek. Vede na něj mnoho cest (po ledovci z různých stran, od lanovky, čistě lezecky atd.). My ale hledáme nejkrásnější ferraty, a proto se vydáme zajištěnou cestou. Auto nechejte u dolní stanice lanovky na Hunerkogel (mýtné za výjezd: 20 eur/auto) a vydejte se mírným stoupáním k chatě Dachsteinsüdwandhütte. Před vámi stojí nelehké rozhodnutí. Buďto můžete jít turisticky a poté krátkou ferratou Hunerscharten (A/B) k horní stanici lanovky anebo zvolit náročné lezení dvěma ferratami k chatě Seethalerhütte. B je správná volba. Stačí jen kousek sejít a jste u ferraty Anna (D). Čekají vás dvě hodiny krásného lezení na vrchol Mitterstein (2097 m). Snažte se ale šetřit síly, jelikož hned za rohem je > Johann Klettersteig < (D/E) . Stačí jen přetraverzovat sněhovou plotnou a můžete jít na to.

Ferrata Johann je pro opravdové labužníky. Hned u nástupu (je možno sem dojít pěšky bez ferraty Anna) vás překvapí pořádný převis. Nenechte se ale zaskočit. Pokud jej zmáknete, máte nejtěžší pasáž za sebou. Dále už je to jen strmé lezení nahoru s několika možnostmi odpočinku. Obzvlášť nádherné jsou kolmé plotny s kovovými kolíky a dvousetmetrovou propastí pod vámi. Tady se oddělují zrna od plev. Po oficiálně 4 hodinách lezení (my 2:50) stanete na vrcholku Dachsteinwarte (2741 m) u zmíněné chaty Seethalerhütte.

Schulter Klettersteig jako třešinka na dortu

Teď už máte skoro vyhráno. Sněhem přejdete k nástupu na ferratu Schulter (B) a za hodinu jste nahoře. Po Anně a Johannovi to člověku přijde jako obyčejná turistika a ne ferrata. Jestli jste doteď stahovali doporučené časy, tak tady s tím moc nepočítejte. Ferrata je používaná i pro sestup a mnoho turistů, kteří pod ferratu došli od lanovky, nemá dostatečné zkušenosti pro lezení na zajištěných cestách v téměř 3000metrové výšce. Se svými průvodci pak brzdí provoz a tvoří se fronty. Nádherné výhledy ale člověku zpestří čekání a pocit vítězství na vrcholu je nezaměnitelný. Pokud jste sem vylezli Annou, Johannem a Schulter klettersteig, máte za sebou „super ferratu“ na Dachstein a „papírově“ 7 hodin lezení.

Tip: na regeneraci je vhodný bazén a saunový park v > Ramsau <.


Pro cestu k autu musíte dojít k horní stanici lanovky a odtud buď pěšky krátkou ferratkou Hunerscharten (A/B) nebo si svézt zadek za 24 eur/os. (> kompletní ceník < ). V každém případě se vyplatí si ke stanici vyšlápnout, podívat se na výhledy, dát si svačinu v závětrném koši nebo skočit na pivo do restaurace. Stanice nabízí také placené atrakce, jako ledovou jeskyni, skywalk a schody do prázna, ale věřte, že na ferratě Johann má člověk prázdnoty kolem sebe až moc. Celý výlet je nádherný, a také náročný. Nám s Míšou zabral celkem 11 hodin a to jsme byli ve slušné kondici. Je tedy třeba si jej dobře naplánovat a případně si pomoci lanovkou. Pozor dejte na čas poslední jízdy, která v létě 2020 byla v 18:00.

Tak to jsou naše nejkrásnější ferraty Solné komory a okolí Dachsteinu. Níže ještě máme pro vás pár praktických rad a tipů k cestování po Rakousku.

Praktické rady a tipy obecně k Rakousku

Rakousko je naším blízkým sousedem a kulturně se od nás příliš neliší. Však jsme taky kdysi byli součástí jedné monarchie. Pro pohodlné cestování je ale dobré pamatovat na drobné odlišnosti.

Silnice a řízení

Jízda autem po Rakousku je naprosto pohodová. Silnice jsou ve výborném stavu i ve vysokých horách, a kdyby to snad bylo jinak, rychle to Rakušané napraví. To se ale musí z něčeho zaplatit, a tak jsou některé úseky silnic, tunely, horské průsmyky a výjezdy do hor zpoplatněny speciálním mýtem, jehož sazba se různě liší. Mýto vybírá bábuška u silnice, občas je mýtná brána a někdy se dokonce spoléhá na poctivost lidí a peníze se vybírají do krabičky. Většinou se nejedná o vysoké částky, ale výše popsaný výlet vyjde přibližně na 1000 Kč, a to už není zanedbatelná částka. Přehled všech zpoplatněných úseků je k dispozici > zde <. Naproti tomu mají v Rakousku poměrně levné dálnice. Desetidenní známka pro osobní auto stojí 9,4 eur (2020).

Zvláštní pozornost věnujte omezením rychlosti, jejichž překročení se přísně trestá. Měli jsme pocit, že radary jsou na každém kroku a pozdravné dopisy od rakouské policie nejsou po dovolené nic příjemného. Raději tedy dejte nohu z plynu, ať si můžete nejkrásnější ferraty Solné komory a okolí Dachsteinu užívat bez pokut.

Volné kempování

Volné kempování je v Rakousku velkým tématem. Nádherná jezera uprostřed hor k tomu přímo vybízí, ale ne všude je to dovoleno. Pravidla jsou totiž odlišná podle spolkových zemí. Štěstím je, že všechna zmíněná místa se nacházejí na území spolkových zemí Horní Rakousy, Štýrsko a Salzburgsko, kde je volné kempování dovoleno. Musíte se ale vyhnout lesům a pastvinám. Pokud jedete autem, můžete využít parkoviště podél jezer s veřejnými záchody. Za nás můžeme doporučit v oblasti Solné komory tato místa:

  • Mondsee (GPS: 47°48’29.601″N, 13°22’28.859″E), 
  • Postalmklammstrasse – u lyžařského střediska (GPS: 47°38’55.036″N, 13°25’55.431″E),
  • Parkoviště u Gosausee (GPS: 47°32’1.932″N, 13°29’45.728″E),
  • Hallstattské jezero (GPS: 47°35’36.902″N, 13°39’4.088″E).

V okolí Dachsteinu už situace není tak růžová, nicméně jsme spali např. zde (GPS: 47°25’30.441″N, 13°40’39.641″E), případně přímo v centru Ramsau u fotbalového hřiště (GPS: 47°25’8.875″N, 13°39’14.493″E). Určitě by se dalo kempovat i u dolní stanice lanovky přímo pod Dachsteinem, ale nevíme, jak je to s placením mýtného.

Kam dál?

Rakousko má nespočet míst, kam člověk může vyrazit na ferraty nebo za turistikou. Podobně je na tom i Itálie. Až budete těchto zemí dostatečně nasyceni, vyzkoušejte něco nového. Nám se např. líbilo ve Švýcarsku, které patří mezi nejluxusnější země světa. Přečtěte si > článek < o nejkrásnějších místech Švýcarska.

Mrněte na naše video!

My jsme Solnou komoru a Dachstein navštívili autem. O našem roadtripu jsme napsali samostatný > článek < a vytvořili několik videí. Chcete z ferrat vidět více? Zajímá vás, jak se žije v kufru staré Astry? Tak mrkněte na naše video!

Pro další videa klikněte na náš > kanál <

Sleduj nás na sociálních sítích