Tři nejkrásnější místa Bosny a Hercegoviny

24. 10. 2020 Od Discovertheworldcz

Tato malá balkánská země je turisty trochu opomíjená. Přitom nabízí nádherné hory, jeskyně, vodopády, a dokonce i kousek pobřeží Jaderského moře. Díky malému množství turistů si můžete užívat téměř panenskou přírodu a zažít tradiční pohostinnost Balkánu. Přečtěte si náš článek o zemi, kde se mísí kultury i náboženství a objevte tři nejkrásnější místa Bosny a Hercegoviny. Jako vždy pro vás ve článku máme spoustu praktických rad a tipů.

Tip: Na konci článku naleznete zajímavé informace o cestování autem.

Do Bosny se určitě vyplatí jet autem. Hlavní město Sarajevo je od Ostravy vzdálené přibližně 1 000 km a cesta se dá pohodově zvládnout přes noc. V Bosně a Hercegovině téměř nejsou dálnice, a tak se asi nevyplatí kvůli posledním 50 km trasy platit mýtné. Lepší je si užívat jízdu sevřenými údolími a přes různé vrcholky a kopce. Informace k řízení ale necháme na konec článku a rovnou se vydáme do Sarajeva.

Sarajevo

Sarajevo je hlavním městem Bosny a v počtu obyvatel je srovnatelné s Ostravou. Sevřeno Dinárskými horami leží v údolí na řece Miljacka. Sarajevo je místem, kde se mísí tři národy – Bosňáci, Chorvati a Srbové. V jedné čtvrti se nedaleko od sebe nachází mešity, pravoslavný i křesťanský kostel a židovská synagoga. Centrum dění najdete ve čtvrti Baščaršija. Kolem dřevěné fontány Sebilj vstupte do rušných uliček plných lidí, kaváren a restaurací. Naleznete zde také osmanský bazar s nesčetným množstvím obchůdků a rukodělných výrobků. Projděte se po uličce Kazandžiluk, po které obejdete mešitu Baščaršijska Džamija. Největší a nejvýznamnější je mešita Gazi Husrev-begova. Tady uvidíte opravdový rituál muslimů před vstupem dovnitř.

Tip: Parkovat zdarma v Sarajevu můžete zde (GPS: 43°51’53.349″N, 18°24’36.195″E). Nahlédněte i do terasovité čtvrti Ciglane, kam jede malá lanovka.


Kolem mešity vede pěší zóna Ferhadija, která je označována za nejpěknější ulici města. Po ní se dostanete k Sarajevské katedrále (Katedrála srdce Ježíšova). Pravoslavná církev má své zastoupení v neméně pěkném chrámu Narození přesvaté Bohorodice. Promenáda Frehadija je zakončena památníkem Vječna Vatra. Zapálený plamen je uctěním partyzánů, kteří osvobodili město od fašistů. Při procházce historickým centrem se můžete zastavit také u archeologického naleziště Tašlihan. Ulice centra jsou poměrně rušné, všude je spousta lidí a zahalených žen. Klidněji je u krásné budovy sarajevské radnice. V aplikaci mapy.cz ji najdete pod názvem Vijećnica a nachází se u řeky Miljacka, zde (GPS: 43°51’31.990″N, 18°26’0.487″E). Přes řeku vede i pár pěkných mostů, jedním z nich je Latinský most.

Zajímavá místa mimo centrum

Pokud vás lákají památky mimo centrum, určitě si vyšlápněte na vyhlídku Žuta Tabija. Ze zbytků opevnění budete mít krásný pohled na celé město a údolí, ve kterém je položené. Také je zde malá kavárna, kde se můžete nabudit tradiční tureckou kávou. Pěkné výhledy budete mít i z „mrakodrapu“ Avaz twist tower na opačné straně města u vlakového nádraží. Do výšky přes 100 m vás vyvezou panoramatické výtahy a užijete si super výhled na město nebo vychutnáte něco dobrého v kavárně v 35. patře. Vstupné (1 KM) a ceny jsou velmi nízké, jako v celé Bosně a Hercegovině. Vyjet lanovkou, autem nebo vyjít pěšky můžete na vrchol Vidikovac, kde stojí polorozpadlá bobová dráha ze zimní olympiády v roce 1984. Teď si ji oblíbili sprejeři a je takovou streetart galerií v přírodě. Do přírody se nyní vydáme. Vrcholem, který byste určitě měli navštívit je Maglič.

Vrchol Maglič

Hora Bosenski Maglić (2386 m) je nejvyšším bodem Bosny a Hercegoviny. Leží v entitě Republika srbská, konkrétně v Národním parku Sutjeska na hranici s Černou Horou. Výstupové trasy z bosenské strany jsou tři, přičemž dvě hlavní začínají ze sedla Prijevor (GPS: 43°17’16.369″N, 18°42’59.601″E). Sem můžete buď vyjet autem (16 km) po šotolině z vesnice Tjentiště nebo dojít pěšky (6,5 km) z tohoto parkoviště (GPS: 43°18’28.891″N, 18°39’33.665″E).

Tip: Pokud se do sedla Prijevor vydáte pěšky, budou po vás chtít u zmíněného parkoviště zaplatit vstupné do národního parku. Když přijdete hned ráno, vyhnete se placení 5 KM nebo 3,5 eur/os.

Trasa vede celou dobu lesem a na balkánské poměry je docela dobře prošlapána a značena. Asi kilometr od parkoviště je malá vyhlídková bouda, značená jako rozhledna, ve které se dá přespat. Kousek od sedla Prijevor je pak pořádná rozhledna, ze které budete mít dokonalý výhled na vápencový masiv Magliče a okolní hory. V sedle je zase studánka na dobrání vody a v době naší návštěvy tam místní kluk prodával borůvky.

Výstup

Ze sedla Prijevor máte na výběr dvě možnosti. Ta delší a pohodlnější měří přibližně 10 km a vede přes Černou Horu kolem jezera Trnovačko, kde se dá ve stanu přenocovat. My jsme zvolili druhou variantu: ze sedla přímo nahoru. Trasa má lezeckou obtížnost II na stupnici UIAA a místy je hodně exponovaná. Ještě aby ne, když na dvou kilometrech překonává 700 výškových metrů. Občas jsou na dopomoc natažené provazy a řetězy, ale člověk se musí spoléhat spíše sám na sebe. Určitě to není pro každého a chce to mít nějaké zkušenosti s turistikou.

Poznámka: Všechny vzdálenosti jsou uváděny pro jeden směr.

Nahoře vás kromě krásných výhledů čeká vlajka, mohyla a zápisová kniha. Samozřejmě existují i další výstupové trasy, např. z Černé Hory od přehrady Piva. Ať už zvolíte jakoukoliv z nich, rozhodně bude Maglič patřit mezi tři nejkrásnější místa Bosny a Hercegoviny. Naším posledním „nej“ je historické město Mostar.

Mostar

Mostar je hlavním městem regionu Hercegovina. Nachází se jen 40 km od hranic s Chorvatskem, a tak je častým cílem na jednodenní výlet z pláže. Název města je odvozen od hlavní památky Stari most, který je i zapsán na seznamu UNESCO. Obloukový most chrání dvě věže, a když budete mít v létě štěstí, potkáte místní, jak z něj skáčou do tyrkysové řeky Neretvy. Když shora uvidíte výšku přes 20 m a dole zkusíte ledovou vodu, uznáte, že to chce opravdu odvahu. Pěkné výhledy na Starý most budete mít z vyhlídky u mešity Koski Mehmed Pasha nebo z mostu Mujagy Komadina.

Kromě mostu stojí za navštívení bazar na ulici Kujundžiluk, který je plný obchůdků s tradičními výrobky, a také mešity. Zastavit se můžete i u menšího mostu Kriva ćuprija přes řeku Radobolja. Při procházce městem vás určitě zaujmou některé domy. Díry po kulkách pořád připomínají krvavé boje devadesátých let, které provázely rozdělení Jugoslávie. I po 25 letech je občas ve městě vidět rivalita mezi některými etniky a kulturami. Mostar se vám bude rozhodně líbit. Jeho prohlídka zabere přibližně půl den. Pokud by vás lákalo něco v okolí, zkuste adrenalinový rafting na řece Neretvě. Více informací naleznete např. > zde <

Tak to byla tři nejkrásnější místa Bosny a Hercegoviny. Níže pro vás máme ještě praktické informace k cestování autem.

Informace k cestování autem

Jízda autem v Bosně a Hercegovině je typicky balkánská. V celé zemi je minimální síť dálnic, a tak vás nemine jízda po okreskách. Kdybyste přece jen zavítali na dálnici, pak budete platit za část dálnice A1 před Sarajevem. Poplatky jsou vybírány v mýtných branách a je možné platit kartou, markami i eurem. Cena závisí na délce projetého úseku a celkový ceník je k dispozici > zde < Při jízdě po běžných silnicích je potřeba být trpělivý. Cesty překonávají různé kopce, projíždí skrz úzká údolí, přes mosty, tunely a kdo ví co ještě. Kvůli zatáčkám se moc nedá předjíždět, a tak člověk většinou jede v koloně aut. Jízdu navíc zpomalují nekonečně dlouhé vesnice, které se táhnou několik kilometrů.

Jednoduchým řešením se zdá porušování předpisů. Místní policie je ale velmi aktivní. Při jízdě 275 km skrz Bosnu jsme během odpoledne potkali 9 policejních hlídek měřících rychlost. Taky jsme během cestování 2x slyšeli, že mají spadeno na cizince, které „změří“ pochybným radarem v autě a bez nějakého ukázání požadují pokutu minimálně 100 eur, jinak hrozí zabavením řidičského oprávnění. Samozřejmě si peníze nechávají pro sebe a žádné pokutové bloky nevydávají. Je tedy na vás, jak s informacemi naložíte.

Kam dál?

Až prozkoumáte tři nejkrásnější místa Bosny a Hercegoviny, vydejte se do dalších balkánských zemí. Na výběr je toho opravdu hodně. Nám se líbilo např. v horách > Černé hory <, v divoké > Albánii < nebo i ve známém > Chorvatsku <. Za návštěvu rozhodně stojí také nenápadná > Makedonie <.

Mrknětě na naše video!

My jsme Bosnu naposledy navštívili v rámci našeho > roadtripu na Balkán <. Z měsíčního výletu jsme vytvořili sedmidílný miniseriál. Záběry ze Sarajeva naleznete v prvním díle a z Magliče v posledním díle 🙂

Další díly najdete na našem > kanále <

Sledujte nás na sociálních sítích