Nejkrásnější místa pobřeží Okcitánie

11. 10. 2020 Od Discovertheworldcz

Francie je nesmírně rozmanitou zemí. Velehory, moře a oceán, historická města i zemědělské oblasti. To vše, a ještě mnohem více může člověk zažít v rámci jedné země. Většina turistů cestuje do známých oblastí, jako je Provence, Bretagne, Paříž atd. Jaké by to asi bylo, vydat se do méně profláknutého regiónu, kde máte nekonečné pláže téměř pro sebe? K tomu neméně krásná města a cenově přijatelné francouzské speciality. Přečtěte si náš článek a objevte ta nejkrásnější místa pobřeží Okcitánie.

Tradičně jsou pro vás na konci článku připraveny praktické rady a tipy obecně pro Francii. Dovíte se zajímavé informace o cestování autem, parkování, kempování a spoustu dalších.

Jako první se vydáme do města Montpellier. Pokud zvolíte cestu autem, čeká vás z Ostravy přibližně 1750 km. Cesta vede celou dobu po dálnicích, a tak docela uteče. Navíc kromě ČR jsou dálnice zatím zpoplatněny až ve Francii, takže v Německu ušetříte za mýtné. Když byste sem chtěli letecky, využijte letiště v Marseille nebo Toulouse.

Montpellier

Montpellier je městem studentů a mladých lidí. Aby taky ne, když se zde nachází nejstarší lékařská fakulta Francie. Jedním z nejkrásnějších míst je Promenáda du Peyrou. V příjemném parku se nachází vodojem Le Château d’Eau, od kterého je výhled na akvadukt sv. Klementa. Skrz Vítězný oblouk (Arc de Triomphe) věnovaný králi Slunce Ludvíku XIV. projděte do historické části města. Objevujte středověké uličky až k hlavnímu náměstí Place de la Comédie, kde stojí budova opery.

Tip: Všimněte si při své návštěvě bizarního umění. Různě umístěná kola jsou dílem umělce „Monsieur BMX“ a spolu se sprejovými malbami tvoří zajímavý streetart.

Při návštěvě byste neměli vynechat ani budovy univerzity a Katedrálu svatého Petra. Zavítejte také do čtvrti Antigone, která je inspirována antickou architekturou. Montpellier uchvátí milovníky přírody. Ve městě se nachází botanická zahrada, mořské akvárium, a především druhá největší zoo Francie. Informace k zoo jsou k dispozici > zde < Nedaleko Montpellieru se mezi lagunami rozkládá park Camargue.

Národní park Camargue

Národní park Camargue patří částečně polovinou do Okcitánie a druhou do regionu Provence. Delta řeky Rhôny zde tvoří systém lagun a slanisek, které obývají zajímaví živočichové. Mezi ně patří plameňáci růžoví, bílí camargští koně a černí býci. Centrem národního parku je město Aigues-Mortes s mohutnými hradbami. U něj naleznete růžové „moře“, ze kterého se těží známá sůl. Kompletně jsme toto místo popsali ve článku o > Provence <. Kromě Camargue v něm naleznete také zajímavé informace o městu Avignon a akvaduktu Pont du Gard. Pojďme dále obdivovat nejkrásnější místa pobřeží Okcitánie.

Sète

Město Sète, obklopeno z jedné strany mořem a z druhé lagunou Étang de Thau, připomíná italské Benátky. Sice není tak malebné, ale procházení podél kanálů se vám bude určitě líbit. Hlavní atrakcí města je rybaření. Do laguny totiž ústí Canal du Midi a smíchaná brakická voda je ideálním místem pro mořské živočichy. Ochutnejte ve městě různé druhy jídel z plodů moře, např. slaný koláč s chobotnicemi a rajčaty (tielle), rybí polévku (bourride) nebo slávky a ústřice. Až vše vyzkoušíte a projdete si město, vydejte se k průplavu Canal du Midi. 

Canal du Midi

Canal du Midi je 240 km dlouhý uměle vybudovaný průplav mezi městy Toulouse a Sète. Cílem bylo propojit Atlantický oceán se Středozemním mořem a omezit tím gibraltarský monopol. Průkopnické dílo postavené v 17. st. je zapsáno i na seznamu UNESCO. Dnes je zboží přepravováno po železnici a technický skvost je využíván turisty. Plavba přes 63 zdymadel, 55 akvaduktů, 6 přehrad, a dokonce i tunel je určitě lákavá. Navíc kanál spojuje zajímavá města Okcitánie a Nové Akvitánie – Bordeaux, Toulouse, Carcassonne, a také má odbočku do městečka Narbonne, ve kterém stojí mohutná konkatedrála svatých Justa a Pastora. Ne každý si ale může dovolit plavbu lodí. Kolo je vhodnou alternativou, jak poznat kanál a jeho okolí. Na > této stránce < naleznete zajímavé informace o cyklistice podél kanálu dvou moří.

Pevnost Carcassone

Město Carcassone je jedním z míst, které kanál spojuje. Je vám název povědomý? Máte pravdu, zdejší pevnost dala jméno a podobu stolní hře. Dominantou města je samozřejmě pevnost Carcassone, zapsaná na seznamu UNESCO. Nejlépe se vám bude fotit z vyhlídky (GPS: 43°12’40.699″N, 2°21’32.298″E) u mostu Pont Vieux. Do pevnosti obehnané hradbami se vchází dvěma branami: buď od zmíněného mostu přes Porte d’Aude nebo z opačné strany přes Porte Narbonnaise. Vstup je volný a můžete procházet historickými uličkami, obchůdky se suvenýry nebo se podívat k bazilice sv. Nazariuse a Celsuse.

Tip: Parkovat ve městě zdarma můžete na ulici Rue Antoine Marty.


Pokud se chcete podívat do hradu Château Comtal a obejít středověké centrum dokola po hradbách, bude třeba si připravit 9,5 eur/os. Všichni občané EU mladší 26 let mají vstup do francouzských historických památek a muzeí zdarma a tato není výjimkou. Máte-li 25 a méně let, můžete jít do hradu bez omezení klidně i několikrát za den. Kompletní informace o vstupném a otevíracích časech naleznete > zde <. Když jsme se do města chystali my, zrovna byla pevnost polepená žlutými kruhy k příležitosti dvaceti let od zapsání města na seznam kulturního dědictví UNESCO. Zároveň ve městě ten den končila etapa Tour de France, a tak žlutá barva byla na místě.

Pláže a koupání

Objíždíme ta nejkrásnější místa pobřeží Okcitánie a zatím jsme pořádně nebyli u moře. Napravíme to v letovisku Gruissan-Plage, kde je písečná pláž sevřena mezi mořem a lagunami. Je zde spousta možností ubytování, a také kemp. Zároveň je to kousek do zmíněného města Narbonne a co by kamenem dohodil do městečka Gruissan. Ze zdejší věže Barberousse je skvělý výhled na město, laguny a moře. Okcitánie je místem, kde vítr tramontana vane téměř 300 dní v roce. Toho využívají windsurfaři a kiteboardisti, kteří s padákem a surfem sviští po lagunách. Bohužel kombinace větru a studeného moře není ideální na koupání. Čím blíže se člověk dostane ke Španělsku, tím je situace na koupání lepší.

Útesy u Leucate

Místem u moře, kde se vám určitě bude líbit, jsou útesy u vesnice Leucate. Auto nechejte zaparkované u červenobílého majáku Phare du Cap Leucate nebo v části La Franqui a vydejte se na procházku přírodním parkem po útesech čnějících několik desítek metrů nad hranici moře. Poté sejděte na téměř opuštěnou pláž La plagette a vychutnejte si koupání ve Lvím zálivu. O pár kilometrů dál leží mezi Pyrenejemi a mořem město Perpignan.

Perpignan

Centrum města Perpignan není veliké, a tak vám na prohlídku bude bohatě stačit půlden. Do centra vstupte přes monumentální bránu Le Castillet a pokračujte přímo na malé historické náměstí Place de la Loge. Tady si všimněte pěkných budov radnice (Hôtel de ville) a Loge de mer. Odtud se vydejte k majestátné Katedrále svatého Jana Křtitele. Skrz uličky projděte na hlavní náměstí Place de la République, kde stojí budova divadla. Zajímavá je i moderní růžová budova divadla Théâtre de l’Archipel. Zastávku udělejte také u paláce Palais des Rois de Majorque, který kdysi sloužil jako sídlo vládce Mallorského království. Pomalu se blížíme k hranicím se Španělskem a poslední zastávku uděláme v rybářské vesničce Collioure.

Collioure

Vesnička Collioure je jedním z míst, kde vítr nemá takovou sílu a moře má příjemnou teplotu. Je tedy ideální na koupání a „plážení“. K tomu má v centru řadu barevných domků, hrad Château Royal de Collioure a dvě pevnosti. Pro klidnější povahy jsou ideální městské pláže v zátoce. Za šnorchlováním naopak projděte městem až ke kapli sv. Vincenta. Jako ve všech přímořských letoviscích je i tady na výběr spousta aktivit. Můžete vyzkoušet potápění, mořský kajak, katamarán nebo dobrodružný rafting a canyoning v Pyrenejích.

Tip: Parkovat zdarma je možné u této vyhlídky (GPS: 42°31’31.495″N, 3°5’28.483″E).

Tak co, chystáte se prozkoumat ta nejkrásnější místa pobřeží Okcitánie? Budeme rádi, když nám necháte komentář, jestli se vám článek líbil nebo kam plánujete vyrazit. Níže jsou navíc připraveny praktické informace obecně k Francii.

Rady a tipy obecně pro Francii

Francie je vyspělá země, která si ale umí zachovat svůj osobitý charakter a na některých místech máte pocit, že se zastavil čas. Nebude náhoda, když při svých cestách z ničeho nic narazíte na nádhernou vesničku, o které nikde nebyla zmínka. Pro nás je ale tato země trochu dražší, a tak je fajn hledat prostor pro úspory. Pokud je vám méně než 26 let a jste občany EU, pak máte vstup téměř do všech památek a muzeí zdarma. Stačí se prokázat pasem nebo občankou a volný vstup je možné využít i opakovaně. Takto jsme zdarma navštívili skoro všechny muzea a památky v Paříži, do kterých bychom se jinak nedostali.

Tip: Spoustu zmíněných míst a rad můžete vidět v našem > videu < Cesta kolem Pyrenejského poloostrova. Video naleznete i na konci článku.

Jídlo a voda

Pramenů s čistou vodou ve Francii moc není, jelikož je velká část území rovinatá. Téměř v každém městě ale naleznete kohoutky, ze kterých se dá voda v pohodě dobrat. Jídlo je samozřejmě o dost dražší než u nás, ale když člověk hledá, dají se najít i normální ceny. Nejvíce se nám osvědčily prodejny Lidl a Carrefour. Pokud půjdete na jídlo do restaurace, tak určitě nebudete zklamaní. Francouzská kuchyně patří k těm nejlepším na světě. Za kvalitu se ale platí.

Parkování

Parkování je v celé Francii velký problém. Aut je tu nepřeberné množství a místa jednoduše nestačí. Zvláště v přímořských letoviscích se stojí všude, kde to jde. Většina parkovišť je zpoplatněná a pro nás to nejsou zanedbatelné částky. Vyplatí se tedy hledat místa dál od centra nebo pláže, která jsou zdarma a je tu více prostoru. Takovým nepsaným pravidlem je, že kolem městských parků jsou většinou stání neplacená. K tomu je v parcích obvykle kohoutek s vodou a záchod, takže máte tři nejpotřebnější věci pro poznání města v jednom. Nouzově se dá v parku rozdělat stan nebo přespat v autě.

Při parkování dbejte zvýšenou pozornost na místo kolem vás. Francouzi si s parkováním nelámou hlavu a obité plechy prostě neřeší. Zvláště při podélném stání nechávají mezeru cca 10-20 cm a při výjezdu prostě ťuknou auta v okolí. Pokud jste tedy opatrní na svého čtyřkolového miláčka, tak hledejte vzdálená místa, kam se nikdo necpe.

Také vykrádání aut je častým problémem. Docela běžné je najít na parkovištích sklo z rozbitých okének. Pokud tedy parkujete někde bokem, nenechávejte v autě cennosti a auto pravidelně kontrolujte (samozřejmě pokud to jde). My jsme sice auto nechávali všude možně bez dozoru a žádný problém jsme neměli, ale na rozhrkané Astře taky není co ukrást.

Silnice a řízení

Silnice jsou ve Francii krásné. I na odlehlých cestách bude asfalt hladký. Zdejší řidiči příliš nespěchají a jede se pohodově. Kromě velkých měst jsme téměř nezažili kolony. Horší je to o víkendech v letoviscích na Azurovém pobřeží, kam se na víkend sjíždí celá Francie. Zvláště v neděli odpoledne je provoz šílený. Pozor si dejte také na kruhových objezdech, kde na rozdíl od ČR má vždy přednost řidič jedoucí ve vnitřním pruhu (jak při změně pruhu, tak i při výjezdu z kruhového objezdu). Kruháče jsou ve Francii na každém kroku a některé mohou mít až šest jízdních pruhů. Pro delší přesuny se vyplatí platit > mýtné < na dálnicích (cca 9 eur/100 km). Kdykoliv ale budete mít čas, sjeďte na nějakou okresku. Scenérie budou nezapomenutelné.

Volné kempování, koupání v moři a ostatní

Lidé jsou ve Francii milí, usměvaví a komunikativní. Rádi tráví čas spolu a venku. Je úplně běžné vzít si deku a v městském parku strávit odpoledne s knížkou nebo na pikniku. K tomu je samozřejmostí dobré víno, které je ve Francii základ. Francouzi jsou ale trochu hrdí, a tak s vámi budou chtít mluvit hlavně francouzsky. Možná jiný jazyk opravdu neumí, ale spíše se jim nechce. Zvláště starší jsou schopni s vámi vést delší rozhovory ve francouzštině, i když jim vůbec nerozumíte.

Volné kempování je také trochu problém. Na spoustě místech je nemožné rozdělat stan a některá parkoviště jsou přes noc schválně uzavřená. Výrazně omezení jsou majitelé obytných vozů a karavanů, kteří jsou často tlačení do kempů a na spoustu parkovišť mají zakázaný vjezd. Nejlepší je mít normální auto nebo malou dodávku. Ať už přijedete čímkoliv, vždy se dá něco najít a spát v autě se dá i ve městě. Dobré je využít aplikaci park for night.

Koupání v moři je ve Francii nádherné. Rozhodně nejlepší je to na Azurovém pobřeží. Voda je většinou teplá, klidná a počasí bez větru. Pokud pojedete jižněji do Okcitánie, budete mít spíše studenější moře a rozhodně větrné počasí. Úplně jiné kafe naleznete na západní straně Francie podél oceánu. Při koupání je třeba být opatrný na vlny, oceán umí být opravdu divoký. Čím více se člověk posunuje na sever, tím větší rozdíly mezi přílivem a odlivem může zažít. Např. v oblasti Mont Saint Michel moře při odlivu ustupuje až o 12 km a místo něj zbyde jen bahno. Je třeba tedy dobře hlídat kam a v jakou dobu se jde člověk koupat.

Poslední oblastí jsou kuriózní toalety. Ve spoustě francouzských městech naleznete automatické záchody, které jsou obvykle zdarma. Jedná se o takovou šedou budku, která celá funguje jako samočistící automat. Po použití se záchod sám spláchne vodou včetně podlahy. Pokud tedy půjdete rovnou po někom a nepočkáte až se záchod opláchne, pak vás uvnitř čeká pořádná sprcha a panický únik ven 😀

Kam dál?

Až procestujete méně navštěvovanou Okcitánii, vydejte se do sousední > Provence <. Lákavá je také > Nová Akvitánie < nebo Bretagne rozkládající se podél Atlantického oceánu. Rozhodně byste neměli minout hlavní město Francie – > Paříž < a opatství > Mont Saint Michel < v Normandii. Zajímavou alternativou je také španělská oblast > Katalánsko <, která přímo sousedí s Okcitánií. Krásný mys Cap de Creus totiž není od vesnice Collioure vůbec daleko. A pokud vám nevadí trochu více cestovat, vyzkoušejte > Korsiku <!

Mrkněte na naše video

Okcitánii jsme navštívili v rámci naší cesty kolem Pyrenejského poloostrova. Z dvouměsíční “expedice” jsme vytvořili > článek < a naše první amatérské video. Obsahuje spoustu záběrů z Okcitánie a mnoho dalších.

Pro další videa klikněte na náš > kanál <

Sledujte nás na sociálních sítích