Nejkrásnější místa Provence a Francouzské riviéry

4. 8. 2020 Od Discovertheworldcz

Provence je jednou z nejnavštěvovanějších oblastí Francie. Na severu ohraničená Alpami, na jihu zakončená Azurovým pobřežím. Slunce, víno a levandule. V tomto regionu poznáte opravdovou Francii. Pojďte se s námi podívat, jak autem projet tento malebný kout země galského kohouta, a poznat tak ta nejkrásnější místa Provence a Francouzské riviéry. Článek obsahuje spoustu krásných míst na poznání i koupání a na závěr jsou připraveny obecné rady a tipy k Francii.

Pro toho, kdo hledá praktické rady a tipy obecně k Francii, jsme na závěr připravili několik zajímavých informací o řízení, parkování, kempování a mnoho dalších.

Provence nabízí opravdu všechno. Od tři tisíce metrů vysokých alpských vrcholků po nádherné pláže. K tomu samozřejmě krásná městečka, památky, dobré jídlo a skvělé víno. Svou prohlídku můžete začít pěknou turistikou v Přímořských Alpách. Autem jste tu z Ostravy přibližně za 14 h. Nejrychlejší trasa vede po dálnicích přes Rakousko a Itálii. Známku budete muset koupit pouze v Rakousku, Itálie a Francie fungují na systému mýtných bran. Orientační cena mýtného pro osobní automobil je 9 eur/100 km. Jako první se vydáme do Verdonského kaňonu.

Grand Canyon du Verdon

Po zdolání alpských vrcholků navštivte krásný kaňon Grand Canyon du Verdon. Již cestou uvidíte fialově zbarvená levandulová pole. Pokud budete nenápadní, můžete si trochu natrhat a krásně si provonět auto. Také je levandule dostupná v mnoha obchůdcích společně s dalšími levandulovými produkty. Jako základnu pro poznávání největšího evropského kaňonu zvolte přehradní nádrž Lac de Sainte-Croix. Kolem najdete pláže, kempy i půjčovny loděk. Samotný kaňon můžete poznat různými způsoby. Autem se dá projet úzkými cestami nad oběma stranami kaňonu a shlížet do hloubky až 700 m na blankytně modrou řeku. Aspoň jednu cestu kolem kaňonu jeďte po silnici Route de Comps a udělejte si pauzu u krásného mostu Pont de l’Artuby. Pohled z výšky na řeku a kaňon vás uchvátí a pokud budete mít odvahu, můžete vyzkoušet i bungee jumgping.


Dálší možností je využít nabídky místních agentur a vydat se na adrenalinový rafting nebo canyoning. Kaňon je pěkné projít i pěšky. Pokud necháte auto na parkovišti u hotelu pod vesničkou Rougon a svezete se busem na zastávku La Maline, Start Wandelroute Sentier Martel, pak vás čeká nádherná 12kilometrová trasa nazpět. Nejprve prudce sestoupíte do kaňonu, a poté půjdete podél řeky až k autu.

Tip: Autobus na začátek trasy odjíždí ze zastávky Rougon – Le Point Sublime. Cesta trvá půl hodiny a stojí 2-4 eura/os. V sezóně jede bus 3x za den, jízdní řád je možné najít > zde <. Vezměte si na turistiku dostatečné množství vody, v rozpáleném kaňonu je opravdu horko.

Celkové převýšení je kvůli občasnému vystoupání vysoko nad řeku docela velké (cca 1300 m), ale trasa vedoucí přes množství skalních tunelů a vyhlídek je opravu pěkná. Když máme za sebou pěknou túru, je třeba si odpočinout. A kde jinde než na Azurovém pobřeží.

Azurové pobřeží, místo kde se koupou hvězdy

Azurové pobřeží nebo také Francouzská riviéra je nejnavštěvovanějším pobřežím ve Francii. Naleznete tu rozhodně nejkrásnější místa na koupání a opalování. Důkazem je, že se zde sjíždí celá Francie, ale i světové hvězdy showbusinessu, které zde mají svá letní sídla. Pokud ale nemáte na luxusní hotely nebo drahé jachty, nevadí, i tak můžete najít pěkná místa na koupání a objevování.

Tip: Navštivte cestou na pobřeží luxusní Monaco. Vydat se můžete na náměstí Place du palais, do známého kasina Monte Carlo nebo si projít Japonské zahrady.

Kličkovat autem v hustém provozu podél pobřeží je ale docela umění. Zvláště po příjezdu z klidných horských silniček je to docela rána. Pokud se vám ale podaří dostat k městu Théoule-sur-Mer, budete příjemně překvapeni. Až po městečko Agay vede příjemná pobřežní silnice, která se klikatí nad mořem. Neminou vás krásné vyhlídky na moře, skály a útesy. Při koupání na množství malých plážiček budete v krásně čisté a teplé vodě s výhledem na rudě zbarvené skály.

Pro začátek vyzkoušejte pláž u výběžku Pointe de l’Aiguille. U pláže je pěkná skalní brána a malé jeskyně, u kterých se dá potápět. Dál pokračujte podél pobřeží, zastavujte na malých parkovištích u silnice a zkoušejte různé zapadlé plážičky. Nejlepší z nich jsou ty naturistické, protože tam nechodí tolik lidí a být na nich můžete i v plavkách. Ve Francii je totiž nahota na některých plážích dovolena, nikoliv přikázána. Nás třeba zaujala pláž Le Trayas nebo ta pod vyhlídkou Pointe de l’Observatoire.

Tip: U vjezdů na některá francouzská parkoviště jsou brány, pod kterými neprojedou auta vyšší než 1,9-2 m. Je to proto, aby tam nestála obytná auta nebo velké campingové dodávky. Tato brána je třeba u parkoviště k pláži u výběžku Pointe de l’Aiguille.

Na některých parkovištích se dá přespat jak v autě, tak i ve stanu. Moc se to ale nedoporučuje, kvůli možnému vykradení auta. My jsme takto spali několik nocí a žádný problém jsme neměli. Cesta podél pobřeží nás zavede dál až do městečka Saint-Tropez.

Saint-Tropez a okolí

Když překonáte typické francouzské dopravní zmatky plné jednosměrek, úzkých míst, lidí a skútrů, zaparkujte pod citadelou a vydejte se do krásných úzkých uliček a přes náměstí Carnot k četnické stanici (muzeu) Gendarmerie, ve které můžete zavzpomínat na sérii filmů s četníkem Cruchotem. St-Tropez má ale i krásné pláže. Jen kousek za městem naleznete úžasné písečné pláže s výhledem na širé moře, např. u pláže des Salins je i parkoviště zdarma. Pokud půjdete kousek bokem, můžete se nerušeně koupat a pozorovat luxusní jachty. Další opravdu krásná pláž je u Pointe du Layet nebo její nedaleká nenudistická alternativa Plage du Figuier. Tady člověk pochopí název Azurové pobřeží. Abychom si koupání zpestřili, vyrazíme do Národního parku Calanques.

Národní park Calanques

S parkem se seznámíme v městečku La Ciotat. Projdeme se botanickou zahradou a vystoupáme na vyhlídku mezi skalami (GPS: 43°9’43.596″N, 5°36’10.636″E). Následně nás čeká výšlap ulicemi města na vyhlídku u kapličky Notre-Dame de la Garde. Osvěžit se můžeme v moři na malinké pláži Calanque de Figuerolles nebo na větší pláži se zázemím Calanque du Grand Mugel. Po nenápadné silnici Route des Crêtes přejedeme do městečka Cassis, které je vhodným útočištěm pro poznávání. Poté co si projdete centrum, vydejte se do zálivu En Vau. Dostanete se sem loďkou, na mořském kajaku nebo pěšky. Turistická trasa má přibližně 4 km a je dobře značená. Záliv je z obou stran obklopen skalami a opravdu krásný. Nevýhodou je akorát studené moře, které je podél celého národního parku až za Marseille. I přesto záliv stojí za to a procházku si sem můžete udělat i při horším počasí. Pro cestu zpět můžete využít trasu nad zálivem.

Tip: Čím dále od moře zaparkujete, tím bude parkovné levnější a místa volnější. Francouzi jsou zvyklí na jiné ceny, takže parkovné 3 eura/h je běžná částka. Celodenní koupání tak vyjde pěkně draho. Místo zdarma můžete najít v ulici Avenue Monseigneur de Belzunce, v přilehlém parku je i kohoutek s pitnou vodou.

Další části národního parku, ať už z auta nebo turisticky, si můžete prohlédnout při pokračování směrem do města Marseille.

Marseille

Marseille je nejvýznamnější francouzský přístav, hlavní město Provence a druhé největší město Francie. Objevilo se v několika filmech a mnoho lidem se příliš nelíbí. Pro nás má ale své kouzlo a osobitou atmosféru. Svou prohlídku můžete začít u pevnosti Saint-Jean a kolem muzea se přesunout k monumentální Katedrále de la Major. Uličkami se propleťte k bývalému hospicu La Vieille Charité, který nyní slouží jako muzeum. Odtud pokračujte ke starému přístavu. Čekají vás všelijaká zákoutí, sprejové malby na stěnách, a také trochu špíny, ale má to své kouzlo.


Pokud obejdete přístav na druhou stranu, vystoupejte k bazilice Notre-Dame de la Garde, která je viditelná už z dálky. Kopec je v letním počasí náročný, ale stojí to zato. Samotná bazilika je moc pěkná a k tomu impozantní výhled na celé město a hory v pozadí. Takto se dá prohlídka města stihnout za půl den a pokud zaparkujete v centru (cena cca 6 eur/3 h) nebudete muset kupovat lístky na mhd.


Tip: Pokud hledáte místo na koupání, vydejte se na druhou stranu zálivu na pláž Figuerolles. Koupat se budete skoro sami s výhledem na celé město i přístav. Auto můžete nechat na parkovišti (GPS 43°20’53.927″N, 5°14’57.132″E) nad vesnicí La Vesse. Odtud je to na pláž 2 km a dá se tu v noci i kempovat.

Ačkoliv Marseille nepatří mezi top města, je pěkné se tady na chvilku zastavit. Ne každý den se přece člověk může projet ulicemi, kudy uháněl Kurýr nebo řidič legendárního taxíku Daniel. Nezdržujme se ale příliš dlouho, čeká nás přírodní park Camargue.

Camargue

Camargue je biosférická rezervace, která se rozkládá v deltě řeky Rhône. Na poměrně velikém území naleznete nesčetné množství lagun, pláží a slaných mokřadů. Prozkoumat ji můžete několika zajímavými způsoby. Z města Saintes-Maries-de-la-Mer jsou nabízeny výlety lodí, čtyřkolkou, a dokonce i na koni. Vhodnou alternativou je také kolo nebo turistika. Nám se ale moc nechtělo jezdit okolo vysokých rákosů, a tak jsme rezervaci projížděli autem. Když budete všímavý, uvidíte celou zdejší zajímavou faunu (růžové plameňáky, černé býky a bíle koně) i floru. Paradoxně bylo nejvíce zvířat v těch nejfrekventovanějších místech. V rezervaci jsou i pěkná místa na kempování, ale budete obtěžováni miliony komárů.

Za kulturou se vydejte do městečka Aigues-Mortes. Projděte se historickým centrem, které je obklopené hradbami, a pak na ně vystoupejte. Za 8 eur/os. (lidé do 26 let zdarma) budete nad úrovní střech a přes hradní věže můžete obejít městské centrum kolem dokola. Z hradeb jsou také vidět růžové solné nádrže, ze kterých se získává vyhlášená Camargská sůl. Na koupání je výborná písečná pláž L’espiguette, jihovýchodně od města Le Grau-du-Roi. Moře už je tu zase teplé a koupání si užijete. Tato pláž má oddělenou nudistickou sekci.


Tip: Velké parkoviště u pláže je placené (6 eur/den). Pokud necháte auto na parkingu u nedalekých kempů (GPS: 43°30’17.387″N, 4°8’41.273″E), budete to mít zdarma. Přes noc není placené parkoviště u pláží hlídané, takže se tam dá v klidu spát.

Po koupání se můžete stavit do mořského akvária v Le Grau-du-Roi. Za 14,5 eur/os. uvidíte obrovská akvária s morénami, žraloky, karetami, rejnoky, a dokonce i lachtany (více info o cenách vstupného > zde <). Pomalu se dostáváme na hranici Provence a čekají nás největší perly.

Avignon a okolí

Avignon je bezesporu jedno z nejkrásnějších měst v Provence. Nadchne vás jednak památkami, ale především pouličním životem. Ve městě je mnoho kabaretů a malých divadel jejichž umělci procházejí ulicemi, hrají, zpívají a předvádějí se, aby nalákali co nejvíce diváků. Nejvíce jich najdete na ulici Rue des Teinturiers. Největší památkou Avignonu je Papežský palác. Ten je lepší si prohlédnout spíše z náměstí, na kterém také působí spousta umělců. Základní vstupné do paláce je 12 eur/os. Lístek je možné kombinovat se vstupem na známý Avignonský most, který již sahá jen do poloviny řeky Rhône. Kompletní ceník naleznete > zde < . Ať už se rozhodnete poznat město jakkoliv, rozhodně nebudete zklamaní. Pro parkování doporučujeme ulici Chemin de l’Ile de Piot, která leží na říčním ostrově.


Dalším známým skvostem je akvadukt Pont du Gard. Tento skoro 50 m vysoký most naleznete na mnoha pohlednicích a je opravdu krásný. Můžete jej obdivovat ze spodu, z mnoha vyhlídek nad ním anebo se po něm jednoduše procházet. Vstupné se totiž žádné neplatí. Při pěkném počasí neváhejte a zaskákejte si s místními do řeky Gardon.


Tip: Parkování u akvaduktu stojí cca 10 eur. Pokud chcete ušetřit, můžete zdarma zaparkovat ve městě Remoulins (např. zde: GPS 43°56’17.881″N, 4°34’5.109″E). K mostu je to odtud cca 4 km příjemnou procházkou.

Všechna zmíněná místa byla spíše poznávací a koupací. Tak to má ale být. V Provence totiž není třeba se nikam honit. Pokud byste ale měli potřebu navštívit ještě nějaký vrchol, můžete zamířit na Mont Ventoux (1912 m), kde několikrát končila etapa Tour de France. Nejlépe se zde dostanete na kole nebo autem a výhledy jsou nádherné.

Tak to byla naše nejkrásnější místa Provence a Francouzské riviéry. Je toho docela hodně a možná člověk nestihne všechno. Ve Francii a zvláště v Provence se ale vyplatí zpomalit a vychutnávat si domácí produkty a místa zalitá sluncem. Níže jsme pro vás připravili rady a tipy obecně pro Francii.

Rady a tipy obecně pro Francii

Francie je vyspělá země, která si ale umí zachovat svůj osobitý charakter a na některých místech máte pocit, že se zastavil čas. Nebude náhoda, když při svých cestách z ničeho nic narazíte na nádhernou vesničku, o které nikde nebyla zmínka. Pro nás je ale tato země trochu dražší, a tak je fajn hledat prostor pro úspory. Pokud je vám méně než 26 let a jste občany EU, pak máte vstup téměř do všech památek a muzeí zdarma. Stačí se prokázat pasem nebo občankou a volný vstup je možné využít i opakovaně. Takto jsme zdarma navštívili skoro všechny muzea a památky v Paříži, do kterých bychom se jinak nedostali.

Tip: Spoustu zmíněných míst a rad můžete vidět v našem > videu < Cesta kolem Pyrenejského poloostrova. Video naleznete i na konci článku.

Jídlo a voda

Pramenů s čistou vodou ve Francii moc není, jelikož je velká část území rovinatá. Téměř v každém městě ale naleznete kohoutky, ze kterých se dá voda v pohodě nabrat. Jídlo je samozřejmě o dost dražší než u nás, ale když člověk hledá, dají se najít i normální ceny. Nejvíce se nám osvědčily prodejny Lidl a Carrefour. Pokud půjdete na jídlo do restaurace, tak určitě nebudete zklamaní. Francouzská kuchyně patří k těm nejlepším. Za kvalitu se ale platí.

Parkování

Parkování je v celé Francii velký problém. Aut je tu nepřeberné množství a místa jednoduše nestačí. Zvláště v přímořských letoviscích se stojí všude, kde to jde. Většina parkovišť je zpoplatněná a pro nás to nejsou zanedbatelné částky. Vyplatí se tedy hledat místa dál od centra nebo pláže, která jsou zdarma a je tu více prostoru. Takovým nepsaným pravidlem je, že kolem městských parků jsou většinou stání neplacená. K tomu je v parcích obvykle kohoutek s vodou a záchod, takže máte tři nejpotřebnější věci pro poznání města v jednom. Nouzově se dá v parku rozdělat stan nebo přespat v autě.

Při parkování dbejte zvýšenou pozornost na místo kolem vás. Francouzi si s parkováním nelámou hlavu a obité plechy prostě neřeší. Zvláště při podélném stání nechávají mezeru cca 10-20 cm a při výjezdu prostě ťuknou auta v okolí. Pokud jste tedy opatrní na svého čtyřkolového miláčka, tak hledejte vzdálená místa, kam se nikdo necpe.

Také vykrádání aut je častým problémem. Docela běžné je najít na parkovištích sklo z rozbitých okének. Pokud tedy parkujete někde bokem, nenechávejte v autě cennosti a auto pravidelně kontrolujte (samozřejmě pokud to jde). My jsme sice auto nechávali všude možně bez dozoru a žádný problém jsme neměli, ale na rozhrkané Astře taky není co ukrást.

Silnice a řízení

Silnice jsou ve Francii krásné. I na odlehlých cestách bude asfalt hladký. Zdejší řidiči příliš nespěchají a jede se pohodově. Krom velkých měst jsme téměř nezažili kolony. Horší je to o víkendech v letoviscích na Azurovém pobřeží, kam se na víkend sjíždí celá Francie. Zvláště v neděli odpoledne je provoz šílený. Pozor si dejte také na kruhových objezdech, kde na rozdíl od ČR má vždy přednost řidič jedoucí ve vnitřním pruhu (jak při změně pruhu, tak i při výjezdu z kruhového objezdu). Kruháče jsou ve Francii na každém kroku a některé mohou mít až šest jízdních pruhů. Pro delší přesuny se vyplatí platit > mýtné < na dálnicích (cca 9 eur/100 km). Kdykoliv ale budete mít čas, sjeďte na nějakou okresku. Scenérie budou nezapomenutelné. Zvláště v oblasti Provence.

Volné kempování, koupání v moři a ostatní

Lidé jsou ve Francii milí, usměvaví a komunikativní. Rádi tráví čas spolu a venku. Je úplně běžné vzít si deku a v městském parku strávit odpoledne s knížkou nebo na pikniku. K tomu je samozřejmostí dobré víno, které je ve Francii základ. Francouzi jsou ale trochu hrdí, a tak s vámi budou chtít mluvit hlavně francouzsky. Možná jazyk opravdu neumí, ale spíše se jim nechce. Zvláště starší jsou schopni s vámi vést delší rozhovory ve francouzštině, i když jim vůbec nerozumíte.

Volné kempování je také trochu problém. Na spoustě místech je nemožné rozdělat stan a některá parkoviště jsou přes noc schválně uzavřená. Výrazně omezení jsou majitelé obytných vozů a karavanů, kteří jsou často tlačení do kempů a na spoustu parkovišť mají zakázaný vjezd. Nejlepší je mít normální auto nebo malou dodávku. Ať už přijedete čímkoliv, vždy se dá něco najít a spát v autě se dá i ve městě. Dobré je využít aplikaci park for night.

Koupání v moři je ve Francii nádherné. Rozhodně nejlepší je to na Azurovém pobřeží. Voda je většinou teplá, klidná a počasí bez větru. Pokud pojedete jižněji do Okcitánie, budete mít spíše studenější moře a rozhodně větrné počasí. Úplně jiné kafe naleznete na západní straně Francie podél oceánu. Při koupání je třeba být opatrný na vlny, oceán umí být opravdu divoký. Čím více se člověk posunuje na sever, tím větší rozdíly mezi přílivem a odlivem může zažít. Např. v oblasti Mont Saint Michel moře při odlivu ustupuje až o 12 km a místo něj zbyde jen bahno. Je třeba tedy dobře hlídat kam a v jakou dobu se jde člověk koupat.

Poslední oblastí jsou kuriózní toalety. Ve spoustě francouzských městech naleznete automatické záchody, které jsou obvykle zdarma. Jedná se o takovou šedou budku, která celá funguje jako samočistící automat. Po použití se záchod sám spláchne vodou včetně podlahy. Pokud tedy půjdete rovnou po někom a nepočkáte až se záchod opláchne, pak vás uvnitř čeká pořádná sprcha a panický únik ven 😀

Kam dál?

Tak co vydáte se na nejkrásnější místa Provence a Francouzské riviéry ? Až prozkoumáte tento nádherný kout světa, objevte také další části Francie. Na výběr máte nedalekou > Okcitánii <, severně položenou Bretaň nebo > Novou Akvitánii <, která se rozkládá podél Biskajského zálivu. Určitě nevynechejte hlavní město > Paříž < nebo opatství > Mont Saint Michel <. Za vidění také rozhodně stojí sousední > Švýcarsko < a > Španělsko <. A pokud vám nevadí trochu více cestovat, vyzkoušejte > Korsiku <!

Mrkněte na naše video

Nejkrásnější místa Provence a Francouzské riviéry jsme navštívili v rámci naší cesty kolem Pyrenejského poloostrova. Z dvouměsíční „expedice“ jsme vytvořili > článek < a naše první amatérské video. Obsahuje spoustu záběrů z Provence a mnoho dalších.

Pro další videa klikněte na náš > kanál <

Sledujte nás na sociálních sítích