Mont Saint Michel – nejkrásnější místo Normandie

26. 12. 2020 Od Discovertheworldcz

Normandie leží na severozápadě Francie podél Lamanšského průlivu. Tento rovinatý region je především zemědělskou oblastí. Nabízí ale i historická města, pláže s bílými útesy, na kterých proběhlo vylodění v pověstný den D a jednu z nejnavštěvovanějších památek Francie. Objevte v našem článku Mont Saint Michel – nejkrásnější místo Normandie. Kromě popisu opatství obklopeného mořem zde naleznete spoustu tipů, např. jak ušetřit, kde parkovat nebo jaké zajímavosti najdete v okolí.

Také v tomto článku jsou pro vás na konci připraveny praktické rady a tipy obecně pro Francii. Dovíte se zajímavé informace o cestování autem, parkování, kempování a spoustu dalších.

K Hoře sv. Michala je to autem od nás z Ostravy přibližně 1750 km. Cesta po dálnicích zabere přibližně 16 h, přičemž zpoplatněné jsou kromě Česka až ve Francii. Trasa je to docela dlouhá, a tak si ji můžete rozdělit na dvě části a udělat si zastávku např. v Paříži. Pokud byste chtěli zvolit leteckou variantu, tak nejbližší mezinárodní letiště se nachází v nejdůležitějším městě Bretaně – Rennes. Z Rennes jezdí denně k Mont Saint Michel autobus od vlakového nádraží. Cena jednosměrné jízdenky je 15 eur/os. Lístek je možné koupit na palubě autobusu nebo na autobusovém nádraží. Kompletní informace naleznete > zde < Pojďme už ale na prohlídku.

Mont Saint Michel

Hora sv. Michala stojí na malém ostrůvku ve stejnojmenném zálivu. Ostrov obklopený vodou ale není nic neobvyklého, tak proč sem ročně vyráží miliony turistů? Jedním z důvodů je zátoka, ve které najdete největší rozdíl mezi přílivem a odlivem v Evropě. Moře zde dvakrát denně ustupuje o 10-15 km. Jednou tak k žulovému ostrovu dojdete „suchou nohou“ a jindy byste tam kvůli moři mohli zůstat uvězněni. Tyto doby jsou ale dávno pryč a nyní k němu vede moderní most. Začněme ale postupně.

Před návštěvou

Autem se až k hoře nedostanete. Budete jej muset nechat na záchytném parkovišti přibližně 3 km od ostrova. Cena parkovného pro osobní auto je 14,2 eur/24 h a levnější stání (4,6 eur) je možné koupit pouze pokud přijedete po 19:00 a odjedete před 1:00 ráno. Vždy aktuální ceník parkovného je k dispozici > zde < Z parkoviště vás k ostrovu zdarma odvezou pendlující elektrobusy. Busy jezdí nepřetržitě od 7:30 do půlnoci a jízda zabere přibližně 12 min. Alespoň jednu cestu ale doporučujeme jít po mostě pěšky, ať si užijete různé pohledy na horu a klášter. Nebyli bychom to my, kdybychom zase nenašli způsob, jak vysoké parkovné obejít.

Tip: Parkovat zdarma můžete na tomto parkovišti (GPS: 48°35’55.682″N, 1°30’48.383″W) ve vesničce Beauvoir.

Od parkoviště půjdete podél řeky Couesnon a k záchytným parkovištím to máte asi 1,5 km. Od nich je možné dále pokračovat zmíněným elektrobusem. Při procházce si všimněte velkých propustí v ústí řeky, které regulují její tok a hladinu moře v zálivu. Teď už se konečně podíváme dovnitř opatství.

Uvnitř opatství

Již z dálky člověk pochopí, proč je hora, záliv i klášter zapsán na seznamu UNESCO. Do hradbami opevněného „městečka“ je vstup zdarma. Tvoří jej jedna hlavní úzká ulice s restauracemi, obchůdky a suvenýry a malé uličky po stranách, ve kterých se sotva vyhnou dva lidé. Opatství navštíví ročně miliony turistů, a tak je tady člověku trochu těsno. Určitě si udělejte cestu na hradby, ze kterých pěkně uvidíte záliv. Dominantou přes 80 m „vysoké“ hory je gotický klášter. Vstup stojí 11 eur/os. a pro občany EU mladší 26 let je zdarma. Kompletní ceník včetně otevíracích časů najdete na > této stránce <


Uvnitř kláštera si projdete gotický sál, různé chodby, velkou jídelnu i podzemní kaple. Součástí je také výhled na otevřenou stranu zálivu a vy tak můžete z výšky pozorovat, jak voda přichází nebo odchází. Samozřejmostí jsou pěkné fotky zátoky z této strany. Opatství je také možné při odlivu obejít dokola a vyfotit si jej z druhé strany.

Procházení zátokou

Během odlivu voda úplně odejde a zůstane jen písek smíchaný s blátem. Je to jedinečná příležitost, jak opatství obejít, přejít zálivem kolem ostrůvku až na druhou stranu a „ťapkat“ bahýnkem. Procházka je ale považována za poměrně nebezpečnou. Na informacích výrazně doporučují výlet s místním průvodcem, protože příliv dokáže být velmi rychlý a pěšky se mu špatně uniká. Nám to přišlo v pohodě a voda nás nezastihla. Jediným menším problémem je umytí zablácených nohou 😀 Informace o časech přílivu a odlivu jsou k nalezení na > této stránce < Na závěr ještě jedna zajímavost. Párkrát v roce je příliv tak vysoký, že moře zaplaví i příjezdový most a na ostrově zůstane člověk opravdu „uvezněn“. To by bylo o Mont Saint Michel vše. Níže pro vás máme připraveny ještě praktické rady a tipy obecně pro Francii.

Rady a tipy obecně pro Francii

Francie je vyspělá země, která si ale umí zachovat svůj osobitý charakter a na některých místech máte pocit, že se zastavil čas. Nebude náhoda, když při svých cestách z ničeho nic narazíte na nádhernou vesničku, o které nikde nebyla zmínka. Pro nás je ale tato země trochu dražší, a tak je fajn hledat prostor pro úspory. Pokud je vám méně než 26 let a jste občany EU, pak máte vstup téměř do všech památek a muzeí zdarma. Stačí se prokázat pasem nebo občankou a volný vstup je možné využít i opakovaně. Takto jsme zdarma navštívili skoro všechny muzea a památky v Paříži, do kterých bychom se jinak nedostali.

Tip: Spoustu zmíněných míst a rad můžete vidět v našem > videu < Cesta kolem Pyrenejského poloostrova. Video naleznete i na konci článku.

Jídlo a voda

Pramenů s čistou vodou ve Francii moc není, jelikož je velká část území rovinatá. Téměř v každém městě ale naleznete kohoutky, ze kterých se dá voda v pohodě nabrat. Jídlo je samozřejmě o dost dražší než u nás, ale když člověk hledá, dají se najít i normální ceny. Nejvíce se nám osvědčily prodejny Lidl a Carrefour. Pokud půjdete na jídlo do restaurace, tak určitě nebudete zklamaní. Francouzská kuchyně patří k těm nejlepším. Za kvalitu se ale platí.

Parkování

Parkování je v celé Francii velký problém. Aut je tu nepřeberné množství a místa jednoduše nestačí. Zvláště v přímořských letoviscích se stojí všude, kde to jde. Většina parkovišť je zpoplatněná a pro nás to nejsou zanedbatelné částky. Vyplatí se tedy hledat místa dál od centra nebo pláže, která jsou zdarma a je tu více prostoru. Takovým nepsaným pravidlem je, že kolem městských parků jsou většinou stání neplacená. K tomu je v parcích obvykle kohoutek s vodou a záchod, takže máte tři nejpotřebnější věci pro poznání města v jednom. Nouzově se dá v parku rozdělat stan nebo přespat v autě.

Při parkování dbejte zvýšenou pozornost na místo kolem vás. Francouzi si s parkováním nelámou hlavu a obité plechy prostě neřeší. Zvláště při podélném stání nechávají mezeru cca 10-20 cm a při výjezdu prostě ťuknou auta v okolí. Pokud jste tedy opatrní na svého čtyřkolového miláčka, tak hledejte vzdálená místa, kam se nikdo necpe.

Také vykrádání aut je častým problémem. Docela běžné je najít na parkovištích sklo z rozbitých okének. Pokud tedy parkujete někde bokem, nenechávejte v autě cennosti a auto pravidelně kontrolujte (samozřejmě pokud to jde). My jsme sice auto nechávali všude možně bez dozoru a žádný problém jsme neměli, ale na rozhrkané Astře taky není co ukrást.

Silnice a řízení

Silnice jsou ve Francii krásné. I na odlehlých cestách bude asfalt hladký. Zdejší řidiči příliš nespěchají a jede se pohodově. Krom velkých měst jsme téměř nezažili kolony. Horší je to o víkendech v letoviscích na Azurovém pobřeží, kam se na víkend sjíždí celá Francie. Zvláště v neděli odpoledne je provoz šílený. Pozor si dejte také na kruhových objezdech, kde na rozdíl od ČR má vždy přednost řidič jedoucí ve vnitřním pruhu (jak při změně pruhu, tak i při výjezdu z kruhového objezdu). Kruháče jsou ve Francii na každém kroku a některé mohou mít až šest jízdních pruhů. Pro delší přesuny se vyplatí platit > mýtné < na dálnicích (cca 9 eur/100 km). Kdykoliv ale budete mít čas, sjeďte na nějakou okresku. Scenérie budou nezapomenutelné. Zvláště v oblasti Provence.

Volné kempování, koupání v moři a ostatní

Lidé jsou ve Francii milí, usměvaví a komunikativní. Rádi tráví čas spolu a venku. Je úplně běžné vzít si deku a v městském parku strávit odpoledne s knížkou nebo na pikniku. K tomu je samozřejmostí dobré víno, které je ve Francii základ. Francouzi jsou ale trochu hrdí, a tak s vámi budou chtít mluvit hlavně francouzsky. Možná jazyk opravdu neumí, ale spíše se jim nechce. Zvláště starší jsou schopni s vámi vést delší rozhovory ve francouzštině, i když jim vůbec nerozumíte.

Volné kempování je také trochu problém. Na spoustě místech je nemožné rozdělat stan a některá parkoviště jsou přes noc schválně uzavřená. Výrazně omezení jsou majitelé obytných vozů a karavanů, kteří jsou často tlačení do kempů a na spoustu parkovišť mají zakázaný vjezd. Nejlepší je mít normální auto nebo malou dodávku. Ať už přijedete čímkoliv, vždy se dá něco najít a spát v autě se dá i ve městě. Dobré je využít aplikaci park for night.

Koupání v moři je ve Francii nádherné. Rozhodně nejlepší je to na Azurovém pobřeží. Voda je většinou teplá, klidná a počasí bez větru. Pokud pojedete jižněji do Okcitánie, budete mít spíše studenější moře a rozhodně větrné počasí. Úplně jiné kafe naleznete na západní straně Francie podél oceánu. Při koupání je třeba být opatrný na vlny, oceán umí být opravdu divoký. Čím více se člověk posunuje na sever, tím větší rozdíly mezi přílivem a odlivem může zažít. Např. v oblasti Mont Saint Michel moře při odlivu ustupuje až o 12 km a místo něj zbyde jen bahno. Je třeba tedy dobře hlídat kam a v jakou dobu se jde člověk koupat.

Poslední oblastí jsou kuriózní toalety. Ve spoustě francouzských městech naleznete automatické záchody, které jsou obvykle zdarma. Jedná se o takovou šedou budku, která celá funguje jako samočistící automat. Po použití se záchod sám spláchne vodou včetně podlahy. Pokud tedy půjdete rovnou po někom a nepočkáte až se záchod opláchne, pak vás uvnitř čeká pořádná sprcha a panický únik ven 😀

Kam dál?

Mont Saint Michel je nejkrásnější místo Normandie. Za návštěvu stojí ale i další místa tohoto regionu např. pláž Omaha, kde probíhalo vylodění spojeneckých vojsk, dále historické město Rouen nebo útesy u vesnice Étretat. Krásný je také sousední region Bretaň. Rozhodně byste neměli vynechat hlavní město Francie – > Paříž <. Pokud si chcete užít slunce, vydejte se na jih do oblasti > Provence <. Krásná je také > Okcitánie < a nebo města > Bordeaux a La Rochelle < v Nové Akvitánii. Pokud vás lákají hory, vydejte se do > Švýcarska <.

Mrkněte na naše video!!!

Mont Saint Michel jsme navštívili v rámci naší cesty kolem Pyrenejského poloostrova. Z dvouměsíční „expedice“ jsme vytvořili vytvořili > článek < a naše první amatérské video. Obsahuje spoustu záběrů z > Francie < a mnoho dalších.

Pro další videa klikněte na náš > kanál <

Sledujte nás na sociálních sítích