Bordeaux a La Rochelle – perly Nové Akvitánie

6. 12. 2020 Od Discovertheworldcz

Zajímalo vás někdy, jaké je to koupat se v širém oceánu? Pokud ano, pak je pro vás Biskajský záliv ideální. Atlantický oceán tady omílá většinu francouzského pobřeží a divokých pláží je tu nespočet. Kromě koupání, ale můžete obdivovat i krásná města, např. Bordeaux a La Rochelle – perly Nové Akvitánie. Vydejte se za krásnými památkami, červeným vínem a bouřlivým oceánem.

Na konci článku jsou pro vás připraveny praktické rady a tipy obecně pro Francii. Dovíte se zajímavé informace o cestování autem, parkování, kempování a spoustu dalších.

Nová Akvitánie je největším regionem Francie. Nebylo tomu tak vždy. Akvitánie, jak ji známe dnes, vznikla až v roce 2016 sloučením regionů Limousin, Poitou-Charentes a Akvitánie. Hlavním městem regionu je Bordeaux, do kterého je to z Ostravy přibližně 2000 km. To už je pořádný kus cesty, a tak se nabízí rozdělit trasu na dvě části a udělat si zastávku třeba v Paříži, která leží na trase.

Bordeaux

Region Bordeaux je jednou z nejznámějších francouzských vinařských oblastí. Zdejší víno patří k těm nejlepším na světě. Samotné město leží v ústí řeky Garonne a má přibližně čtvrt milionu obyvatel. Kromě skvělého vína nabízí i pěkné historické centrum a památky, které jsou zapsány na seznamu UNESCO.

Hlavní památky a zajímavá místa Bordeaux

V úplném srdci města se nachází monumentální Katedrála svatého Ondřeje. Až nahlédnete dovnitř, vyčkejte si frontu k přilehlé zvonici Tour Pey-Berland. Po vystoupání 233 schodů budete mít panoramatický výhled na celé město a katedrálu. Vstupné je pro občany EU mladší 26 zdarma, jako do většiny historických památek ve Francii. Kompletní ceník k dispozici > zde < Na stejném náměstí naleznete také pěknou budovu Palais Rohan, která slouží jako radnice. Od katedrály projděte uličkami na náměstí Place de la Comédie. Zkusit můžete třeba ulici Rue Sainte-Catherine, která je ideální pro nákupy. Na náměstí stojí budova opery Grand Théâtre. Antické sloupy a celkový vzhled se vám bude určitě líbit. Odtud je to jen kousek na jedno z největších náměstí Evropy – Place des Quinconces. Tady vás zaujme především Monument aux Girondins s dvěma fontánami po stranách.

Tip: Parkovat zdarma je možné na ulici Rue Charles Domercq. Ve městě jsou dvě ulice s tímto názvem. Ta pravá leží dále od vlakového nádraží.


Nyní je na pořadu dne promenáda podél řeky Garrone.  Dovede vás k náměstí Place de la Bourse s vodním zrcadlem Miroir d’eau. V létě se ve vodě odráží pěkné budovy burzy a muzea. Podél řeky pokračujte kolem městské brány Porte Cailhau a zajímavého mostu Pont de Pierre až k Bazilice Saint Michel. U ní je opět krásná zvonice a bazilika je také na seznamu UNESCO. Atmosféru akorát trochu kazí bezdomovci, kteří si ze zvonice udělali doupě. Církevních staveb zasluhujících pozornost je ve městě opravdu hodně. K dalším patří např. Basilique Saint-Seurin nebo kostel Abbatiale Sainte-Croix. Chcete-li ochutnat víno a něco se o jeho tradici dozvědět, navštivte bizardní budovu muzea a výstaviště Cité du Vin. Za 20 eur/os. vás čeká muzeum vína s degustací při pohledu na město a řeku. Pro děti je na ochutnání připraven džus. Všechny potřebné informace naleznete > zde <

Doprava v centru a z letiště

Téměř všechny hlavní památky se nacházejí nedaleko sebe a dají se projít pěšky. Pokud byste chtěli využít MHD, tak neomezená jízdenka na 24 h stojí 5 eur. Na výběr jsou i jednotlivé jízdenky, kdy po označení lístku můžete cestovat hodinu. Jednotlivá jízda vyjde na 1,7 eur. Všechny druhy jízdenek a jejich ceny jsou k dispozici > zde <. Bordeaux má také mezinárodní letiště, a tak sem místo trmácení se v autě můžete přiletět letadlem. Z letiště vás za 30 min dopraví autobus k vlakovému nádraží Bordeaux-St-Jean, ze kterého je to kousek do centra, a také je zde městské informační centrum. Jednotlivý lístek stojí 8 eur a můžete jej rezervovat na > této stránce <.

Koupání v oceánu poblíž Bordeaux

Bordeaux leží nedaleko Atlantického oceánu, a tak je to jedinečná příležitost vykoupat se v divokých vlnách. Navíc je voda v Biskajském zálivu na rozdíl od jiných míst překvapivě teplá. Na výběr máte desítky kilometrů písečných pláží, na kterých budete téměř sami. Vyzkoušet můžete třeba pláže okolo letoviska Lacanau-Oceán nebo tuto „megapláž“ s písečnou dunou (GPS: 44°31’19.950″N, 1°14’54.915″W) pod městem La Teste-de-Buch. Tady opravdu nebude nikým rušení a můžete si najít místo jen pro sebe. Nám se také líbilo u letoviska Mimizan-Plage, kde najdete jak plavčíky hlídanou pláž se zázemím, tak i divoké pláže bez lidí. Je ale třeba dávat pozor, protože silné vlny a proudy dělají problémy i zkušeným plavcům. Město Mimizan je od Bordeaux vzdáleno přibližně 100 km, a tak se vyplatí sem jet, jen když má člověk cestu např. do > Španělska <.

La Rochelle

Město La Rochelle bylo ve své době hlavním přístavem na pobřeží Atlantiku. Nachází se asi 180 km severně od města Bordeaux a je hlavním centrem departmentu Charente-Maritime. Hlavní oblastí dění je starý přístav. Ten střeží dvě vysoké věže Tour de la Chaîne a Tour Saint-Nicolas. Kdysi byl mezi nimi natahován řetěz, který bránil napadení přístavu, a také po tři staletí sloužily jako vězení. Do obou z nich je možné se podívat a z vrchu jsou krásné výhledy. Přístavní věže jsou ve městě tři. Ta třetí (Tour de la Lanterne) ochraňovala město jako první a je nejkrásnější z nich. Do této pohádkové věže se můžete také podívat. Celkové vstupné do všech věží stojí 9,5 eur/os. a mladíci pod 26 let mohou opět zadarmo. Všechny potřebné informace naleznete > zde <.

Tip: Parkovat ve městě zdarma můžete podél ulice Avenue Michel Crépeau.


 Až prozkoumáte všechny věže, projděte se po ulici Rue St Jean du Pérot ke kostelu a zvonici. Za vidění stojí také vstupní brána Porte de la Grosse Horloge. Skrz bránu vás ulice Rue du Palais dovede ke Katedrále Saint-Louis. Cestou zpět se můžete zastavit u radnice (Hôtel de Ville) a kostela Saint-Sauveur. My jsme na město narazili náhodou a o to více jsme byli příjemně překvapeni. Krásný přístav, pouliční umělci, a hlavně skvělé věže, které byly pro nás zdarma.

Koupání v okolí La Rochelle

Město leží na pobřeží Atlantiku, a tak by to byl hřích se nevykoupat. Navíc jsou kolem města různé ostrovy, takže koupání můžete spojit s prohlídkou. Dva největší (Íle de Ré a Íle d´Oléron) jsou s pevninou propojeny mosty. U druhého z nich se nachází pevnost Boyard, ke které je možné si udělat výlet. Při výběru pláže si dávejte pozor na světlemodré šrafované plochy v mapách.cz. Jedná se o mělké oblasti s vysokým odlivem, při kterém voda ustoupí až o 0,5 km a vám místo moře zbude jen lepkavé bahno. Může se tedy stát, že půl dne nebudete mít na pláži co dělat. Na pláži Terriere se vám ale nic takového nestane a budete si naplno vychutnávat oceán. Až vás to omrzí, projděte se lesem La Tranche-sur-Mer na stánky a promenádu.


Tak to by byla města Bordeaux a La Rochelle – perly Nové Akvitánie, včetně tipů na pěkné pláže. Níže pro vás ještě máme praktické rady a tipy obecně pro Francii.

Rady a tipy obecně pro Francii

Francie je vyspělá země, která si ale umí zachovat svůj osobitý charakter a na některých místech máte pocit, že se zastavil čas. Nebude náhoda, když při svých cestách z ničeho nic narazíte na nádhernou vesničku, o které nikde nebyla zmínka. Pro nás je ale tato země trochu dražší, a tak je fajn hledat prostor pro úspory. Pokud je vám méně než 26 let a jste občany EU, pak máte vstup téměř do všech památek a muzeí zdarma. Stačí se prokázat pasem nebo občankou a volný vstup je možné využít i opakovaně. Takto jsme zdarma navštívili skoro všechny muzea a památky v Paříži, do kterých bychom se jinak nedostali.

Tip: Spoustu zmíněných míst a rad můžete vidět v našem > videu <. Cesta kolem Pyrenejského poloostrova. Video naleznete i na konci článku.

Jídlo a voda

Pramenů s čistou vodou ve Francii moc není, jelikož je velká část území rovinatá. Téměř v každém městě ale naleznete kohoutky, ze kterých se dá voda v pohodě nabrat. Jídlo je samozřejmě o dost dražší než u nás, ale když člověk hledá, dají se najít i normální ceny. Nejvíce se nám osvědčily prodejny Lidl a Carrefour. Pokud půjdete na jídlo do restaurace, tak určitě nebudete zklamaní. Francouzská kuchyně patří k těm nejlepším. Za kvalitu se ale platí.

Parkování

Parkování je v celé Francii velký problém. Aut je tu nepřeberné množství a místa jednoduše nestačí. Zvláště v přímořských letoviscích se stojí všude, kde to jde. Většina parkovišť je zpoplatněná a pro nás to nejsou zanedbatelné částky. Vyplatí se tedy hledat místa dál od centra nebo pláže, která jsou zdarma a je tu více prostoru. Takovým nepsaným pravidlem je, že kolem městských parků jsou většinou stání neplacená. K tomu je v parcích obvykle kohoutek s vodou a záchod, takže máte tři nejpotřebnější věci pro poznání města v jednom. Nouzově se dá v parku rozdělat stan nebo přespat v autě.

Při parkování dbejte zvýšenou pozornost na místo kolem vás. Francouzi si s parkováním nelámou hlavu a obité plechy prostě neřeší. Zvláště při podélném stání nechávají mezeru cca 10-20 cm a při výjezdu prostě ťuknou auta v okolí. Pokud jste tedy opatrní na svého čtyřkolového miláčka, tak hledejte vzdálená místa, kam se nikdo necpe.

Také vykrádání aut je častým problémem. Docela běžné je najít na parkovištích sklo z rozbitých okének. Pokud tedy parkujete někde bokem, nenechávejte v autě cennosti a auto pravidelně kontrolujte (samozřejmě pokud to jde). My jsme sice auto nechávali všude možně bez dozoru a žádný problém jsme neměli, ale na rozhrkané Astře taky není co ukrást.

Silnice a řízení

Silnice jsou ve Francii krásné. I na odlehlých cestách bude asfalt hladký. Zdejší řidiči příliš nespěchají a jede se pohodově. Krom velkých měst jsme téměř nezažili kolony. Horší je to o víkendech v letoviscích na Azurovém pobřeží, kam se na víkend sjíždí celá Francie. Zvláště v neděli odpoledne je provoz šílený. Pozor si dejte také na kruhových objezdech, kde na rozdíl od ČR má vždy přednost řidič jedoucí ve vnitřním pruhu (jak při změně pruhu, tak i při výjezdu z kruhového objezdu). Kruháče jsou ve Francii na každém kroku a některé mohou mít až šest jízdních pruhů. Pro delší přesuny se vyplatí platit > mýtné < na dálnicích (cca 9 eur/100 km). Kdykoliv ale budete mít čas, sjeďte na nějakou okresku. Scenérie budou nezapomenutelné. Zvláště v oblasti Provence.

Volné kempování, koupání v moři a ostatní

Lidé jsou ve Francii milí, usměvaví a komunikativní. Rádi tráví čas spolu a venku. Je úplně běžné vzít si deku a v městském parku strávit odpoledne s knížkou nebo na pikniku. K tomu je samozřejmostí dobré víno, které je ve Francii základ. Francouzi jsou ale trochu hrdí, a tak s vámi budou chtít mluvit hlavně francouzsky. Možná jazyk opravdu neumí, ale spíše se jim nechce. Zvláště starší jsou schopni s vámi vést delší rozhovory ve francouzštině, i když jim vůbec nerozumíte.

Volné kempování je také trochu problém. Na spoustě místech je nemožné rozdělat stan a některá parkoviště jsou přes noc schválně uzavřená. Výrazně omezení jsou majitelé obytných vozů a karavanů, kteří jsou často tlačení do kempů a na spoustu parkovišť mají zakázaný vjezd. Nejlepší je mít normální auto nebo malou dodávku. Ať už přijedete čímkoliv, vždy se dá něco najít a spát v autě se dá i ve městě. Dobré je využít aplikaci park for night.

Koupání v moři je ve Francii nádherné. Rozhodně nejlepší je to na Azurovém pobřeží. Voda je většinou teplá, klidná a počasí bez větru. Pokud pojedete jižněji do Okcitánie, budete mít spíše studenější moře a rozhodně větrné počasí. Úplně jiné kafe naleznete na západní straně Francie podél oceánu. Při koupání je třeba být opatrný na vlny, oceán umí být opravdu divoký. Čím více se člověk posunuje na sever, tím větší rozdíly mezi přílivem a odlivem může zažít. Např. v oblasti Mont Saint Michel moře při odlivu ustupuje až o 12 km a místo něj zbyde jen bahno. Je třeba tedy dobře hlídat kam a v jakou dobu se jde člověk koupat.

Poslední oblastí jsou kuriózní toalety. Ve spoustě francouzských městech naleznete automatické záchody, které jsou obvykle zdarma. Jedná se o takovou šedou budku, která celá funguje jako samočistící automat. Po použití se záchod sám spláchne vodou včetně podlahy. Pokud tedy půjdete rovnou po někom a nepočkáte až se záchod opláchne, pak vás uvnitř čeká pořádná sprcha a panický únik ven 😀

Kam dál?

Až objevíte města Bordeaux a La Rochelle – perly Nové Akvitánie, vydejte se dále. Z regionů Francie navštivte třeba sousední > Okcitánii <, kde s větrem ve vlasech objevíte pobřeží Lvího zálivu. Na výběr je také sluncem zalitá > Provence < nebo hlavní město > Paříž <. Krásný je i > Mont Saint Michel < v Normandii. Z Nové Akvitánie je to jen kousek do Španělska, a vy tak můžete poznat zelené > severní pobřeží < nebo pod Pyrenejemi se rozkládající > Katalánsko <. Určitě nevynechejte ani > jihovýchodní pobřeží < Španělska. A pokud vám nevadí trochu více cestovat, vyzkoušejte > Korsiku <.

Mrkněte na naše video

Města Bordeaux a La Rochelle – perly Nové Akvitánie jsme navštívili v rámci naší cesty kolem Pyrenejského poloostrova. Z dvouměsíční “expedice” jsme vytvořili > článek < a naše první amatérské video. Obsahuje spoustu záběrů z Nové Akvitánie a mnoho dalších.

Pro další videa klikněte na náš > kanál <.

Sledujte nás na sociálních sítích