Nejkrásnější místa a památky v Budapešti

28. 2. 2021 Od Discovertheworldcz

Jen kousek od slovenských hranic se na Dunaji rozkládá maďarské hlavní město. Sami budete překvapeni, kolik památek a zajímavých míst skrývá. Některé z nich jsou dokonce zapsány na seznamu UNESCO.  Přečtěte si o Budínském hradu, Rybářské baště nebo sídle Maďarského parlamentu a poznejte tak ta nejkrásnější místa a památky v Budapešti.

Budapešť je hodně podobná Praze. Jednak svou krásou a architekturou, ale také rozložením. Uprostřed města protéká řeka Dunaj s ostrovy, pod vyhlídkovým kopcem se nachází hrad a centrum města je naproti přes řeku. Také z Ostravy jsou města podobně daleko, autem jste tu přibližně za 5 h. Nebyli bychom to my, kdybychom hned nechtěli na nějakou vyhlídku, a tak první se vydáme k soše Svobody.

Socha Svobody

Nenechte se zmást, tato socha Svobody nemá vzhledově moc společného s tou americkou. Stojí na kopci Gellért a spolu s podstavcem měří 40 m. Celý vrcholek trochu připomíná Petřín. Především je odtud pěkný výhled na celé město a Dunaj. Hned vedle sochy se nachází pevnost (Citadella). V letních měsících je otevřena od 9 do 20 h a vstup by měl být zdarma. Uvnitř je zpoplatněné muzeum zachycující osud města a jeho obyvatel během druhé sv. války, a také po ní.  

Tip: Parkovat zdarma můžete podélně v ulici Kalenhegyi út nebo přímo na parkovišti zde (GPS: 47°29’7.247″N, 19°2’26.076″E). Je to odtud kousek k soše Svobody a v parku Jubileumi můžete z kohoutku dobrat vodu a skočit si zdarma na záchod.


Od pevnosti sejděte kolem památníku sv. Gerarda k Dunaji a podél řeky se vydejte k Budínskému hradu.

Budínský hrad a Rybářská bašta

Budínský hrad společně s Rybářskou baštou tvoří hlavní panorama města. Bývalé sídlo králů je bezesporu jednou z nejnavštěvovanějších památek. Nám vždycky postačí si nádherné budovy prohlédnout zvenčí a bez průvodce. Pokud byste měli zájem o komentovanou prohlídku v angličtině a podívat se do Národní knihovny nebo některého z muzeí, pak máte mnoho možností na výběr. Podrobné informace o prohlídkách naleznete >zde<


Až si uděláte fotky, projděte kolem prezidentského sídla přes hradní vrch až k Rybářské baště. Rybářská bašta je úžasná stavba sestávající z různých věžiček, balkónků a půlobloukových oken. Přímo u stavby se také nachází malé náměstí a Matyášův chrám. Na pár balkónů a vyhlídek je vstup zdarma, ale hlavní věže jsou placené. Vstupné není vysoké, přibližně 1 000 HUF/os. Kompletní ceník naleznete > zde < Od bašty pokračujte až k mostu Margit híd, ze kterého se dá sejít na Markétin ostrov.

Music fountain

Hudební fontána je situována na jižním cípu Markétina ostrova. Fontána se spouští v každou celou hodinu a uvidíte malé trysky, tancující do rytmu hudby. Pokud sem vyrazíte večer, vše bude podpořeno barevným osvětlením. Vezměte si s sebou nějaké občerstvení a nechte se okouzlit magickou fontánou. Poslední show začíná 22:00. Přes den je to tu také fajn. Můžete si odpočinout od slunce v parku na ostrově.

Budova parlamentu

Když z ostrova vyjdete zpátky na Markétin most, budete mít úžasné výhledy na Budovu parlamentu (Országház). Parlament vypadá jako zámek a je jednou z nejkrásnějších staveb ve městě. Místo je zpřístupněné i pro návštěvníky, a tak za 3500 forintů/os. můžete v rámci okruhu procházet krásné místnosti. Kompletní ceník a všechny potřebné informace jsou k dispozici >zde<. Až si všechno prohlédnete a vyfotíte, vydejte se na Náměstí hrdinů.

Náměstí hrdinů

Náměstí hrdinů je jedno z nejdůležitějších v Budapešti. Velkému prostranství dominuje Památník tisíciletí s několika sochami. Přímo za náměstím je umístěn park Városliget, ve kterém je Budapešťská zoo a hrad Vajdahunyad. Procházet hradním nádvořím můžete neomezeně, uvnitř je vytvořeno Muzeum maďarského zemědělství. Vstupné do muzea je 1600 HUF/os. Kompletní ceník > zde <. Za nás je ale lepší volbou procházka parkem kolem jezírka, než jít do muzea. Z náměstí pokračujte po Andrássyho třídě (Andrássy út). Tato přímá ulice je zapsána na seznamu UNESCO a dovede vás do úplného centra města.

Centrum města

Přes dva kilometry dlouhá ulice vás zavede až k parku Erzsébet tér. Tady můžete zchladit nohy v „malém bazénku“ nebo se svézt na ruském kole. Nacházíme se v samotném centru města. Zastavit se můžete u Baziliky sv. Štěpána nebo u Velké synagogy, která je největší v Evropě. Při procházení centra určitě nevynechejte tržnici Aldi. Ve velké zastřešené hale nakoupíte ve stáncích všechny možné druhy místních surovin včetně známé maďarské papriky. Pokud nevíte, jaký dárek dovést domů, tak maďarská paprika je ideální volbou. Naší poslední zastávkou je most Liberty bridge.

Liberty bridge

Liberty bridge nebo také Szabadság híd je nepřehlédnutelný zelený most přes řeku Dunaj. Z něj budete mít perfektní výhled na kopec Gellért a Sochu Svobody. Přejděte jej a vystoupejte k vyhlídce u sochy Szent István. Je odtud pěkný výhled na most. Také se můžete podívat ke kříži Pálosok keresztje nebo do kostela umístěného v jeskyni Gellért Hill Cave. Vstupné do jeskyně je přibližně 500 HUF/os.


Tímto jsme prozkoumali nejkrásnější místa a památky v Budapešti. Pokud necháte auto na doporučeném místě, pak to k němu máte od Liberty bridge kousek. Takto má trasa asi 17 km a dá se stihnout během jednoho dne. My rádi chodíme pěšky a nechce se nám utrácet za lístky na MHD, ale určitě je fajn je využít. Neomezená jízdenka na 24 h stojí 1650 HUF/os., případně jednotlivá jízda 350 HUF/os. Různé druhy jízdného a kompletní ceník naleznete > zde <

Kam dál?

Z Maďarska se nám zatím žádná jiná místa navštívit nepodařilo, ale určitě by stálo za bližší prozkoumání. Pokud vás lákají hlavní města, pak jsou pro vás ideální články o > Paříži <, > Lisabonu <, > Londýně <, > Amsterdamu < nebo > Vídni <!

Mrkněte na naše video!

Budapešť jsme navštívili během našeho > roadtripu na Balkán <. Podívejte se na první díl z našeho miniseriálu a objevte další skvělá místa v Budapešti.

Pro další videa klikněte na náš > kanál <

Sledujte nás na sociálních sítích