Nejkrásnější památky a zajímavá místa Londýna

24. 1. 2022 Od Discovertheworldcz

Hlavní město Spojeného království ležící na řece Temži je s počtem téměř devět milionů obyvatel druhým největším městem Evropy a jedním z nejdůležitějších měst světa. Přirozeně tak v sobě ukrývá řadu jedinečných památek, atrakcí a lákadel, které jinde nenajdete. Vydejte se s námi a objevte tak nejkrásnější památky a zajímavá místa Londýna! Jako vždy nebudou chybět rady a tipy na dopravu po městě.

Tip: většinu zmíněných míst lze navštívit během jednoho dne!

Tower of London

Jako první začneme na břehu řeky Temže u královského paláce Tower of London. Tower byl v minulosti používán jako pevnost, zbrojnice, mincovna, observatoř, a dokonce i vězení. Dnes je především turistickou atrakcí a za necelých £ 30 (> vstupné <) můžete kromě samotné pevnosti vidět také britské korunovační klenoty.

Tower Bridge

V podstatě hned vedle najdete další ikonickou památku Londýna, kterou je Tower Bridge. Zvedací most byl dokončen ke konci devatenáctého století a bezpochyby se jedná o nejkrásnější most v Londýně. Tvoří jej dvě věže s výškou okolo 65 metrů, které jsou dole propojeny silnicí a nahoře dvěma lávkami pro pěší. V dnešní době je však využívána pouze spodní část, horní lávky včetně věží můžete navštívit jen v rámci historické prohlídky za £ 10,6. Zajímavostí mostu je také otevírání se pro lodní dopravu, kdy zdvihání mostovek probíhá až 800 x za rok.

Tip: naplánujte si návštěvu v době, kdy se most bude zvedat. Časy jsou k dispozici > zde <.

Nebeská zahrada Sky Garden

Z Tower Bridge budete mít nepochybně pěkný výhled na město. Ještě lepší panorama se vám ale otevře z nebeské zahrady Sky Garden. Ta se nachází ve 35. patře mrakodrapu 20 Fenchurch Street, kterému se podle jeho tvaru přezdívá The Walkie-Talkie (vysílačka). Kromě zahrady a úžasných výhledů na celé město můžete využít také občerstvení ve zdejší restauraci. Vstupné je zdarma, jen je potřeba předchozí > rezervace <.

Od Shakespeare’s Globe k St Paul’s Cathedral

Výhodou londýnských „must-see“ je, že se nacházejí relativně blízko sebe. Výjimkou není ani replika divadla Shakespeare’s Globe, kde probíhá trvalá výstava a hry slavného dramatika Williama Shakespeara. Pokud od divadla přejdete ocelový most Millennium Bridge, který zazářil ve filmu Harry Potter, dostanete se ke katedrále sv. Pavla. St Paul’s Cathedral je sídlem londýnského biskupa a její kupolovitá střecha vás určitě nadchne. Nevýhodou je akorát poměrně vysoké > vstupné <.

Nejslavnější křižovatka

Na Piccadilly Circus vstupné naštěstí platit nemusíte. Jedná se o důležité náměstí a dopravní uzel v centru Londýna. Čím je ale tato „křižovatka“ tak zajímavá?  Jednak jsou to neonové reklamy na jedné z budov, ale klíčovým důvodem je pozice v blízkosti hlavních nákupních zón. Zajímavá je také fontána Shaftesbury Memorial se sochou Alfreda Gilberta (Eros), která se stala londýnskou ikonou.

Tip: nedaleko Piccadilly Circus najdete čínskou čtvrť Chinatown. V hlavní ulici Gerrard Street zažijete neopakovatelnou atmosféru asijských restaurací, obchůdků s kořením a stánků se suvenýry.

Trafalgar Square

Trafalgar Square je další důležité náměstí a tentokrát jde doprava stranou. Náměstí je totiž připomínkou vítezství Anglie v napoleonských válkách a vévodí mu Nelsonův sloup (Nelson’s Column), který byl postaven na památku admirála Nelsona, jež padl v bitvě u Trafalgaru (1805). Kromě fontán a soch lvů stojí také za zmínku budova Národní galerie, která ukrývá přes 2300 obrazů a vstupné je zdarma. Nyní by se hodilo vypravit se k Westminsterskému paláci, kam hledí socha admirála Nelsona, ale na to si ještě chvíli počkáme a místo toho se vypravíme k paláci Buckinghamskému.

Buckingham Palace

K oficiálnímu sídlu královské rodiny je to od Trafalgarského náměstí asi 15 minut chůze po ulici The Mall, která je známá svým červeným asfaltem. Kromě samotného paláce, který lze navštívit jen v letních měsících, zde můžete obdivovat také střídání stráží. Ceremoniál probíhá ve vybrané dny od 11 hodin. Konkrétní termíny jsou k dispozici na této > stránce <.

Westminster Abbey

Od královského paláce se přesuneme skrz St. James’s Park k Westminsterkému opatství. Cestou si můžete udělat zastávku na ulici Downing Street 10 (sídlo britského premiéra). Westminster Abbey je asi nejznámější chrám v Británii, jelikož zde probíhají královské korunovace a svatby. Pokud byste chtěli nahlédnout dovnitř, čeká vás relativně drahé > vstupné <. Za nás stačí jen pohled zvenčí a rovnou se můžeme vydat k budově parlamentu.

Westminsterský palác

Westminsterský palác nebo také Houses of Parliament bezpochyby patří mezi nejkrásnější památky a zajímavá místa Londýna. Sídlo Parlamentu Spojeného království vás nadchne svou velikostí i propracovaností. Ještě aby ne, když má palác okolo 1000 místností a součástí je i hodinová věž Elizabeth Tower, jeden z hlavních symbolů Británie. Chcete-li se podívat dovnitř, máte na výběr několik > možností <. Nám se však nejvíce líbí pohled z protějšího břehu řeky Temže, odkud krásně uvidíte palác celý.

Top atrakce Londýna

Jen pár kroků odtud se také nachází jedna z nejvyhledávanějších atrakcí Londýna – London Eye. Londýnské oko je se svou výškou 135 m největším vyhlídkovým kolem v Evropě a během půlhodinové jízdy vám ukáže jeden z nejlepších pohledů na britskou metropoli. > Lístek < stojí okolo 30 liber a dá se různě kombinovat s dalšími atrakcemi (plavba po Temži, muzeum Madame Tussauds nebo SEALIFE akvárium.

Objevte i další zajímavá místa Londýna

Nejkrásnější památky a zajímavá místa Londýna máme pomalu za sebou, ale naše tour ještě nekončí. Podíváme se totiž na „méně“ navštěvovaná místa, která také stojí za vidění. Od ruchu velkoměsta si můžete na chvíli odpočinout v Hydeparku, který je jedním z největších královských parků v Londýně. Na vlakovém nádraží King’s Cross najdete „tajný“ vstup na nástupiště 934 a samozřejmě souvenir shop z filmu Harry Potter. Obchod se suvenýry společně s muzeem vás čeká také na ulici 221 b Baker Street, kde bydlel slavný detektiv Sherlock Holmes z knih Arthura Conana Doyla. V neposlední řadě je zapotřebí zmínit netradiční čtvrť Camden Town, která vás zaujme různými kuriozitami, nočním životem, a především trhy.

Vyrazte do muzea!

Jak už to tak v hlavních městech bývá, i v Londýně najdete řadu velkých muzeí. Asi nejznámějším z nich je Přírodopisné muzeum (> Natural History Museum <), ve kterém se nachází až 70 miliónů předmětů z oblasti botaniky, zoologie, paleontologie a dalších. Ve Science muzeu zase objevíte vše ze světa vědy a techniky. Výhodou je, že na rozdíl od předchozího je sem vstup po online > rezervaci < zdarma. Láká-li vás spíše umění a design, pak je pro vás ideální třetí velké muzeum – Victoria and Albert, kam je také vstupné > zdarma <.

Tip: všechna tři muzea se nacházejí hned vedle sebe, takže jsou ideální variantou pro deštivé dny.

Greenwich Park

Naši prohlídku Londýna zakončíme v parku Greenwich, který nabízí hned několik zajímavostí. Kromě Národního námořního muzea je to Královská observatoř, od které budete mít pěkný výhled na město, a hlavně tudy prochází nultý poledník, který láká na kýčovitou fotku s každou nohou na jiné polokouli. Pokud se do parku vypravíte z centra, pak jistě budete potřebovat využít MHD.

MHD v Londýně

Důkladně popsat londýnskou hromadnou dopravu by vyšlo na samostatný článek. Dopravně obsloužit devítimilionovou metropoli totiž není jen tak. Na výběr je několik druhů jízdenek a dopravy včetně různých kombinací. Nám přijde nejrychlejší a nejjednodušší se pohybovat po městě metrem. 11 linek vás pohodlně doveze, kam potřebujete a vše je přehledně značeno. Ani s jízdným to není tak složité. Plánujete-li jen krátkou návštěvu Londýna, pak je nejvýhodnější jen přikládat bezkontaktní platební kartu při vstupu a výstupu z metra. Systém automaticky sečte všechny vaše jízdy a nestrhne vám více, než je cena denní jízdenky (£ 7,4 pro zóny 1-2). Za poměrně rozumnou cenu tak můžete rychle objet všechny zmíněné památky.

Tip: více informací o dopravě najdete na oficiálních > stránkách <.


Informacemi o dopravě naše prohlídka Londýna končí. Všechny zmíněné památky (kromě muzeí) se dají stihnout za jeden den, a člověk tak rychle pozná top místa Londýna. Užijte si návštěvu a dejte nám vědět do komentářů, jak se vám město líbilo!

Kam dál?

Z dalších evropských hlavních měst můžeme rozhodně doporučit malebnou > Paříž <, portugalský > Lisabon < nebo nedalekou > Budapešť <. Za zmínku stojí také nedaleký > Amsterdam <. A chcete-li spíše zůstat v Británii, rozhodně nevynechejte hlavní město Skotska > Edinburgh <.

Mrkněte na naše video!!!

Také nejkrásnější památky a zajímavá místa Londýna jsme pro vás zpracovali do videa. Podívejte se na naši jednodenní prohlídku, kterou jsme stihli při návratu z Lake District domů.

Pro další videa klikněte na náš > kanál <.

Sleduj nás na sociálních sítích