Nejkrásnější památky a zajímavá místa Bruselu

27. 3. 2022 Od Discovertheworldcz

Brusel, hlavní město Belgie, leží v centru Belgického království. Je sídlem NATO a několika institucí Evropské unie, a díky tomu bývá označováno za hlavní město Evropy. Přirozeně nabízí spoustu atrakcí a zajímavostí, které by neměly chybět na vašem „bucket“ listu. Přečtěte si náš článek a objevte tak ta nejkrásnější památky a zajímavá místa Bruselu.

Tip: na konci článku najdete tipy na parkování a cestování MHD.

Na náměstí Grande-Place

Naši prohlídku Bruselu začneme na Velkém náměstí (Grande-Place). To se nachází v samotném srdci města, je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a bývá označováno za jedno z nejkrásnějších náměstí na světě. Hlavní dominantou náměstí je radnice s 96metrovou věží, na níž je umístěna socha sv. Michala, patrona Bruselu.

Budova Bourse of Brussels

V podstatě hned vedle najdeme další důležité bruselské náměstí Place de la Bourse. Jak už název napovídá, na náměstí stojí krásná budova Bruselské burzy cenných papírů (Bourse of Brussels),  která rovněž stojí za vidění. Burza sice byla v roce 2015 přestěhována a budova se nyní opravuje, ale v roce 2023 by měly být práce dokončeny a mělo by zde vzniknout muzeum belgického piva.

Tip: když už vyrazíte tímto směrem, stojí za to se projít ještě kousek dál, až ke kostelu sv. Kateřiny.

Čůrající sochy

Každý z vás má Brusel pravděpodobně spojený se sochou čurajícího chlapečka (Manneken Pis), který se stal jedním ze symbolů města. Možná ale netušíte, že ve městě není sám. Kromě chlapečka totiž ještě existuje socha čůrající holčičky (Jaenneke Pis) a dokonce i psa (Het Zinneke). Zajímavostí je, že chlapeček má přes 950 kostýmů, do kterých bývá oblékán při různých příležitostech.

Park Mont des Arts

Až si prohlédnete čůrající sochy v okolí náměstí Grande-Place, vydejte se do parku Mont des Arts (Kunstberg). „Hora umění“ vám nabídne krásnou zahradu, výhled na historické centrum města i palác Karla Lotrinského (Palace of Charles of Lorraine), kde se objevují výstavy Národní knihovny Belgického království. U vstupu do parku si všimněte jezdecké sochy krále Alberta I. a jeho doslovného protějšku, sochy královny Elisabeth I.

Do muzeí přes Královské náměstí

Projdete-li parkem až nahoru, dostanete se na Královské náměstí Koningsplein  (Place Royale). Obdélníkové náměstí poskytne pohled na kostel Saint Jacques-sur-Coudenberg a sochu Godefroye z Bouillonu, jež byl jedním z vůdců první křížové výpravy. V blízkosti Place Royale čeká na návštěvníky několik hlavních muzeí. Např. v > Královském muzeu krásných umění < můžete obdivovat malířské sbírky z období 15. – 21. století. Přes 1200 hudebních nástrojů se nachází v > Musical Instruments < muzeu a milovníky historie nadchne muzeum > Belvue <.

Královský palác v Bruselu

Po umělecké vsuvce se přesuneme ke Královskému paláci, který rozhodně patří mezi nejkrásnější památky a zajímavá místa Bruselu. Palác byl kvůli požáru znovu postaven na konci 18. st. a je oficiálním sídlem belgického krále. Král zde však vykonává jen pracovní povinnosti, se svou rodinou pak pobývá v zámku Laeken. Pokud nad palácem uvidíte vyvěšenou vlajku, pak to znamená, že král je přítomen v Belgii.

Tip: nezapomeňte navštívit přilehlý Bruselský park, kde vám nad hlavou budou poletovat papoušci.

Nahlédneme do Parlamentária

Na chvíli si odpočineme od historických památek a nahlédneme do Parlamentária. Není tajemstvím, že Brusel je sídlem několika institucí Evropské unie a právě Parlamentárium je návštěvnické centrum Evropského parlamentu. Během interaktivní prohlídky se dozvíte všechny zajímavé informace o vzniku a principu fungování EU. Výhodou je vstup zdarma, jen je kvůli coronaviru potřeba předchozí > rezervace <.

Tip: v Bruselu sídlí také Evropské komise. Její hlavní sídlo najdete v budově zvané Berlaymont, která má tvar písmene X.

Parc du Cinquantenaire s vítězným obloukem

Jedním z našich oblíbených míst v Bruselu je Parc du Cinquantenaire (Jubelpark). Nejde ani tak o samotný park, jako o vítězný oblouk Arcade du Cinquantenaire, který měl být oslavou 50ti let belgické nezávislosti. Stavba však byla dokončena až o 25 let později v roce 1905, a tak nám připomíná až výročí 75leté. Kromě vítězného oblouku se v parku nacházejí tři muzea, z nichž za zmínku stojí > Svět aut <.

Baziliky, katedrály, kostely

Církevní budovy jsou vždycky sázka na jistotu a hlavní město Evropy se pyšní hned několika zajímavými kostely. Nás uchvátila např. katedrála svatého Michaela archanděla a svaté Guduly ležící kousek od náměstí Grande-Place. Vynechat byste neměli ani baziliku Sacré-Coeur, která patří mezi největší kostely světa a byla rovněž vybudována na památku 75. výročí belgické nezávislosti. Pro její návštěvu však budete muset kousek dál od centra.

Atomium – top atrakce Bruselu

Zůstaneme mimo centrum a vydáme se k nejzajímavější atrakci Bruselu, kterou je Atomium. Stavba ve tvaru základní krystalické mřížky železa byla postavena jako symbol mezinárodní výstavy Expo 58, ale veřejnost si ji oblíbila natolik, že se stala hlavní atrakcí Bruselu i celé Belgie. Devět koulí sahajících až do výšky 102 metrů obsahuje několik výstav, panoramatickou restauraci a krásný výhled na město. Pokud by se vám nechtělo utrácet za > vstupné <, tak rozhodně stojí za to si stavbu prohlédnout zvenčí.

Tip: hned vedle Atomia se nachází zábavní park > Mini-Europe < obsahující přes 350 modelů známých evropských budov. Nedaleko najdete také královský zámek Laeken.

Parkování a MHD

Stejně jako ve všech velkých městech, i v Bruselu se vám bude hodit lístek na MHD. Jako vždy je nejjednodušší využívat metro, které vás zaveze, kam potřebujete. Bruselské metro má 4 linky a lístek koupíte buď v automatech u vstupu do metra, nebo můžete využít bezkontaktní platební kartu na principu „tap and ride“. Celodenní jízdenka vyjde na 8 eur, jednotlivá jízda pak stojí 2,6 eur. Při využívání bezkontaktní karty jsou lístky o 0,5 eur levnější. Více informací najdete na oficiálních > stránkách <.

Také parkování je v hlavních městech klíčovou otázkou a v Bruselu to může být docela problém. Celé město je totiž jedna velká ekologická zóna, do které můžete vjet pouze, pokud vaše auto splňuje emisní limity a máte jej předem zaregistrované, nebo si za vjezd zaplatíte nemalé poplatky. V opačném případě vám hrozí pokuta 350 eur. Člověka to na první pohled může odradit, ale naštěstí jsou tu záchytná parkoviště > park and ride <, kde necháte svůj vůz a dále pokračujete metrem. Cena stání je 1 euro/hod., ale pokud si koupíte lístek na MHD, tak celodenní parkování stojí jen 3 eura.

Kam dál?

Až si prohlídnete nejkrásnější památky a zajímavá místa Bruselu, vydejte se i do dalších hlavních měst Evropy. Relativně nedaleko leží nádherná > Paříž <, zajímavý > Amsterdam < nebo britská metropole > Londýn <. Naší srdcovkou je pak už vzdálenější > Lisabon <. A pokud se vám nechce cestovat tak daleko, vyzkoušejte > Budapešť <. Z hlavního města Maďarska budete určitě nadšeni.

Mrkněte na naše video!!!

Nebyli bychom to my, kdybychom nejkrásnější památky a zajímavá místa Bruselu nezachytili do videa. V krátkém snímku vám ukážeme to nejlepší, co v Bruselu vidět za jeden den.

Pro další videa klikněte na náš > kanál <

Sledujte nás na sociálních sítích