Nejkrásnější túry v Cumbrian Mountains

17. 4. 2021 Od Discovertheworldcz

Kumbrické pohoří se nachází na severozápadě Anglie v národním parku Lake District. V Angličtině často bývá schováno pod názvem Lake District nebo Lakeland Fells. Na relativně malém území je ukryto několik anglických „nej“. Pojďte se s námi podívat na holé opuštěné vrcholky, kde mořský vítr udává směr. V našem článku vám ukážeme ty nejkrásnější túry v Cumbrian Mountains, nejvyšším pohoří Anglie.

Tip: zde naleznete ty nejkrásnější túry v Cumbrian Mountains. Více informací o NP Lake District a zajímavých místech v nížinách se dozvíte v tomto > článku <.

Výstup na Scafell Pike

Nebudeme chodit okolo horké kaše a jako první se vydáme na nejvyšší horu Anglie – Scafell Pike (978 m). Ačkoliv se zdá být nadmořská výška malá, budete mít pocit, že jste na opravdových horách a v úplně jiné krajině, než ze které jste vycházeli. Holé skalnaté vrcholky všude kolem vás, výhled na jezero a v dáli třpytivé moře. Při dobrém počasí je to naprosto nádherná podívaná a celé Cumbrian Mountains budete mít jako na dlani. Také by se mohlo zdát, že do 900 m to nebude žádná velká turistika. Opak je ale pravdou a platí v celém pohoří. Většinou se totiž vychází z cca 100 m n. m., a tak člověk pravidelně překonává převýšení okolo 800 m, což je srovnatelné s jakoukoliv turistikou v Beskydech.

Výstupových tras je několik a záleží na tom, na jaké straně hor se nacházíte. Nejčastěji se chodí od jezera Wast Water, nejhlubšího v Anglii. Pokud máte auto, můžete vyzkoušet výstup z údolí Esk Dale (GPS: 54°23’57.803″N, 3°12’46.105″W). Často se vychází také z údolí Borrowdale, kde se dá opět dojet autem, nebo autobusem do vesnice Seatoller (zastávka: National Trust car park). Nám se osvědčilo jít z údolí Great Langdale (zastávka Old Dungeon Ghyll). Cestou tam se člověk projde až na konec údolí a cestou zpět si může trasu zpestřit o hřebenovku mezi vrcholy Esk Pike a Bowfell. V údolí Great Langdale ještě chvíli zůstaneme.

Údolí Great Langdale

Do tohoto údolí (severozápadně od jezera Windermere, největšího v Anglii) by vás možná ani nenapadlo zajíždět. Připravili byste se tím ale o několik zajímavých túr. Autem nebo busem se dopravte na konec silnice k hotelu Old Dungeon Ghyll (ODG). Již tady budete nadšeni, jak kopce doslova rostou ze země. Málokde je tak dobře vidět, jak se hory zvedají z úplné roviny. Na výběr máte několik možností. Lákavá je hřebenová trasa, která přes vrcholy Pike of Blisco (705 m), South Top (834 m) a Long Top (859 m) obchází údolíčko Oxendale. Pro sestup rozhodně volte méně prochozenou trasu kolem soutěsky Hell Gill a pěkného vodopádu Whorneyside Force.

Tip: cestou do údolí Great Langdale si udělejte zastávku u vodopádu Skelwith Force.


Na druhé straně údolí se nachází vrchol Harrison Stickle s výhledem na temné jezero Stickle Tarn a parádní skalní stěnu Pavey Ark. Nejjednodušší je začínat od zastávky New Dungeon Ghyll. Pro děti a méně náročné bohatě stačí výstup k jezeru Stickle Tarn, ostatní mohou pokračovat až na Harrison Stickle. U obou variant je zajímavé si turistiku protáhnout až do městečka Grasmere, kam sestoupíte okolo jezer Codale a Easedale Tarn. Pokud se vám nechce příliš stoupat, vyzkoušejte túru skrz dvě údolí. Z ODG projdete na konec Great Langdale, krátce vystoupáte podél řeky do sedla Stake Pass a po Cumbria Way sejdete údolím na autobus v Borrowdale. Cestou uvidíte zajímavé vodopádky (např. v soutěsce Black Moss Pot), potůčky, hory a samozřejmě řeku Langstrath Beck, podél které vede druhá část trasy.

Fairfield Horseshoe

V okolí jezera Windermere ještě chvíli zůstaneme a vydáme se na vrchol Fairfield (873 m). Trasa začíná v městečku Ambleside, a jak už název napovídá, bude mít tvar podkovy. Jen kousek za Ambleside se zvedá hřeben, po kterém začnete stoupat nahoru. Netrvá to dlouho a zdoláte vrcholek High Pike, kde se vám otevřou nádherné výhledy do krajiny. Pokračujte dále po hřebeni a postupně se začnete stáčet doleva. Na samotný vrchol Fairfield vede malá odbočka. Stojí to ale za to a budete mít pěkné výhledy na vrchol Helvellyn. Dolů scházejte druhou částí hřebene (podkovy), která vás dovede do vesničky Rydal. Před sestupem vám ještě nabídne super výhledy na jezera Grasmere, Rydal Cave a Windermere.

Tip: nad jezerem Rydal Water se nachází bývalý lom a jeskyně Rydal Cave.

Vrchol Helvellyn

Jen co by kamenem dohodil (a zbytek se pořádně prošel) je od Fairfieldu vzdálený vrchol Helvellyn – třetí nejvyšší hora Anglie (950 m). Mezi turisty je velmi oblíbený díky ostrému hřebeni Striding Edge, který na něj vede. Pohybovat se „na hraně“ s prudkými svahy po obou stranách určitě nadchne nejednoho turistu. Tato trasa začíná z osady Patterdale na břehu jezera Ullswater. Pokud chcete mít zážitky klidnější a nevadí vám využít autobus, můžete zkusit naší trasu. Z Grasmere se vystoupá podél potoka s pěkným vodopádem k jezeru Grisedale Tarn. Odtud vás čeká pořádný pruťas pod vrchol Dollywaggon Pike. Tady už máte v podstatě vyhráno. Pohodlná hřebenovka vás dovede až na vrchol Helvellynu. Dolů sestupujte po kamenných schodech k jezeru Thirlmere, odkud se busem dostanete zpět do Grasmere nebo Keswicku.

Tip: u jezera Ullswater navštivte vodopád Aira Force, jeden z nejkrásnějších v NP Lake District.

Blencathra via Halls Fell Ridge

Helvellyn není jediným vrcholem, na který vede zajímavý hřeben. Na vrchol Blencathra (868 m) jich vede hned několik. My kvůli dostupnosti autobusem doporučujeme nejpřímější z nich – Halls Fell Ridge. Počáteční nástup prudkým svahem dá trochu zabrat, ale pak už si budete užívat neskutečné výhledy na okolní hory, údolí pod vámi, a hlavně adrenalinovou turistiku. Po zaslouženém odpočinku na vrcholu můžete sestoupit přes Blease Fell, kde vede pohodlnější stezka a dá se pak podél řeky Great dojít až do Keswicku. Ať už si pro výstup vyberete Halls Fell Ridge nebo navštěvovanější Sharp Edge, vždy byste měli pečlivě zvážit své schopnosti. Při špatném počasí nebo v zimě může být pro začátečníky výstup extrémně nebezpečný.

Tip: věděli jste, že kopcům se říká „fell“, což ve staré norštině znamená holý kopec? Občas jsou nazývány i slovem „knott“, které je původem z hrabství Cumbria, a také znamená kopec.

Majestátný Skiddaw

Naše nejkrásnější túry v Cumbrian Moutains by nebyly kompletní bez vrcholu Skiddaw (931 m). Ten majestátně ční nad městem Keswick a jeho zdolání dá pořádně zabrat. Cestou budete mít úžasné výhledy na město Keswick s jezerem Derwent Water a při dobré viditelnosti uvidíte přes moře až do Skotska. Abyste nemuseli chodit nahoru a dolů stejnou trasou, můžete přejet busem podél jezera Bassenthwaite Lake na zastávku High Side (S bound) a odtud stoupat opuštěným údolím. Tady dokonale poznáte, jaká je doopravdy turistika v Cumbrian Mountains. Se značením si nikdo hlavu neláme, na holých travnatých kopcích je totiž není kam nakreslit. Stezka se v trávě ráda ztrácí, hlavně na podmáčených vřesovištích. Člověk musí počítat s tím, že bude mít mokré boty a občasně bude muset překonat kromě podmáčených vřesovišť také potok. Sestup do Keswicku je pak už docela pohodový.

Sedlo Honister Pass

Sedlo Honister Pass je klidnějším a civilizovanějším místem. Můžete sem z Keswicku vyjet autem, v letních měsících i autobusem a najdete zde spoustu zajímavých atrakcí. Podrobněji se o sedle rozepisujeme v článku o > NP Lake District <. Nyní se zaměříme na turistiku. Snadno dostupný je vyhlídkový vrchol Dale Head (753 m). Stačí jen ze sedla vyrazit směrem na sever a za hodinku jste nahoře. Alternativní trasa sem vede mimo jiné i z vesnice Rosthwaite, kde cestou potkáte několik bývalých štol, které se dají volně prozkoumávat.

Tip: zajímavý je také průsmyk Kirkstone Pass (454 m), který se nachází mezi jezery Windermere a Ullswater. Jedná se o nejvýše položené silniční sedlo v NP Lake District, a také se z něj můžete vydat na pěkné vrcholy.


Nás zaujal vrchol Great Gable, kde svou hlavou budete ve výšce 900 m (měří totiž 899 m). Asi nejjednodušší je vystoupat sem po hřebeni přes vrcholy Grey Knotts, Brandreth a Green Gable, kde je tráva zelená i v zimě. Z vrcholu Great Gable budete mít úžasné výhledy na dvě nejvyšší hory Anglie – Scafell Pike a Sca Fell, Irské moře a několik hlubokých údolí, které zde vytvořil kontinentální ledovec v poslední době ledové.

Old Man of Coniston

Na opačné straně pohoří se nachází často navštěvovaný vrchol Old Man of Coniston (803 m). Turistiku začněte v městečku Coniston (bus) na břehu stejnojmenného jezera. Skrz areál bývalých lomů vystoupejte k pěknému jezeru Levers Water. Obejděte jezero na jeho levý konec a pokračujte krpálem do sedla mezi Swirl How a Old Man of Coniston. Nyní už je to pohoda. Kochejte se výhledy na všechny strany a užívejte si klidnou hřebenovku. Ze samotného vrcholu jde nádherně vidět moře, celé jezero Coniston i vzdálenější jezero Windermere. Dolů můžete pohodlně sestoupit okolo plesa Low Water. Takto popsaná trasa je sice trochu delší a náročnější, ale uděláte si pěkný okruh a nebudete muset chodit stejnou cestou.

Tip: často se vám v Cumbrian Mountains stane, že se vám ztratí stezka. Orientaci mohou usnadnit mužíci (jakékoliv kameny naskládané na sobě).

5 + 1 anglických „nej“

Tak to by byly naše nejkrásnější túry v Cumbrian Mountains. Nyní vám ještě ukážeme 5+1 anglických „nej“, které najdete v Cumbrian Mountains a NP Lake District.

  1. Scafell Pike (978 m) je nejvyšší hora Anglie,
  2. největším jezerem v Anglii je Lake Windermere,
  3. Lake District je největší národní park a zahrnuje 10 nejvyšších hor Anglie,
  4. Wast Water je nejhlubší jezero v Anglii,
  5. nejdeštivější místo Anglie se nachází v okolí jezera Sprinkling Tarn.

Kam dál?

V našem článku jsme vám ukázali ty nejkrásnější túry v Cumbrian Mountains. Pokud vás zajímá více o národním parku Lake District, podívejte se na tento > článek <. Naleznete zde vše o nejzajímavějších místech k vidění v nížinách, možnostech dopravy, počasí a spoustu dalších informací. My jsme v NP Lake District strávili více než půl roku života a všechny naše zážitky postupně sepisujeme. > Podívejte se <, jak jsme poprvé přijeli do Anglie a začali pracovat jako číšníci. Anebo spíše nezačali? Také můžete přejít rovnou na > třetí díl <, kde během několikaměsíčního lockdownu chodíme po zasněžených horách. Pokud vás lákají další místa v Británii, navštivte Skotsko. My jsme jej prošli po nejznámější dálkové trase > West Highland Way <, kterou jsme zakončili výstupem na Ben Nevis. Také jsme navštívili hlavní město Skotska – Edinburgh a „prošli“ se podél východního pobřeží (více > zde <). Chcete-li zkusit jinou zemi, vydejte se do > Norska <. Ze zdejších fjordů budete bezpochyby nadšení.

Mrkněte na naše video!!!

Ze svého života v NP Lake District jsme vytvořili několik videí. V 7. díle našeho VloguneVlogu najdete zajímavé túry v pohoří Cumbrian Mountains. Mezi nimi je i výstup na Great Gable nebo turistika z New Dungeon Ghyll přes vrchol Harrison Stickle do Grasmere.

Pro další videa klikněte na náš > kanál <.

Sleduj nás na sociálních sítích