Jak na přechod West Highland Way

15. 6. 2021 Od Discovertheworldcz

Skotsko je podle nás nejkrásnější zemí Spojeného království. Nachází se zde nádherné horské vrcholky, malebná údolí i divoké mořské útesy. Také zde najdete nejvyšší horu a největší jezero Británie. Jenže jak poznat zemi, která je přibližně velká jako Česká Republika? Odpověď najdete v názvu. Pojďme se společně projít po jedné z nejpopulárnějších dálkových tras Skotska a povědět si, jak na přechod West Highland Way.

West Highland Way

West Highland Way (WHW) je bezpochyby nejpopulárnější pěší dálková trasa Skotska a možná i celé Británie. Ještě aby ne, když začíná na předměstí největšího skotského města (Glasgow), vede podél největšího skotského jezera (Loch Lomond) a končí pod nejvyšší horou Skotska a celé Velké Británie (Ben Nevis – 1345 m).

Trasa

Jak už název napovídá, tato trasa vás provede po západní části Skotské vysočiny (Highlands). Její začátek najdete v městečku Milngavie (čti mill guy) na předměstí Glasgow. Právě tady vás od cíle bude dělit 96 mil (cca 154 km) s celkovým převýšením okolo 2700 m. Oficiální konec trasy najdete na severu Skotska v městečku Fort William pod nejvyšší horou Británie – Ben Nevisem. Po celou cestu vás budou provázet krásné výhledy na skotskou krajinu, skalnaté munros (vrcholy vyšší než 3000 stop), temné lochs (jezera) a malebná glens (údolí). Samozřejmě nebudou chybět ani tradiční skotská rašeliniště, bystřiny a lesy. A pokud budete mít štěstí, určitě potkáte jeleny.

Začátek trasy v okolí Glasgow a Loch Lomond je poměrně rovinatý. Postupně se ale bude stezka „zvedat“, a proto se doporučuje absolvovat přechod ve směru z jihu na sever. Není ale třeba se bát. Nejvyšší bod trasy je pouze ve výšce 550 m nad mořem, a tak vás nečekají žádná velká stoupání. Celá trasa je vedena po zpevněných, většinou kamenných stezkách a cestách a přibližně asi 10 % WHW vede po asfaltu. Až na pár výjimek se vždy jedná o stezky pro pěší. Po celou dobu je trasa výborně značena nápisy WHW nebo symbolem bodláku (skotský národní znak). I když budete procházet typickou skotskou krajinou, nečeká vás žádné brodění řek, bažin nebo ztrácení se na podmáčených loukách. Vše je vhodně přemostěno, stezky pevné (ale tvrdé) a o značení se opravdu nemusíte bát (na rozdíl od jiných tras Británie).

Etapy WHW

150 kilometrů je poměrně dlouhá vzdálenost a každý si ji musí rozdělit podle svých schopností. Většinou se dá přechod zvládnout za 6-8 dní, ale najdou se i blázni, kteří jej zvládnou za 1-3 dny. Ideální doba je přibližně týden, při kterém mohou etapy vypadat následovně:

1. etapa Milngavie – Drymen: 12 miles/19 km

První etapa je taková seznamovací. U startovací mohyly projdete branou a po chvilce chůze parkem opustíte městečko Milngavie. Následně projdete kolem jezírka a po pěší stezce podél silnice se budete přibližovat směrem k horám v dáli. Člověk se nesmí nechat odradit prvním dnem. Výhledů totiž moc nepotkáte a na nekonečných rovinách trasa moc neutíká. O to více si ale užijete následující den, až ráno vyrazíte z Drymen.

Tip: pokud chcete ušetřit za nocleh ve vesnici Drymen, můžete kempovat v lese za ní (přibližné GPS: 56°4’55.933″N, 4°26’16.171″W).

2. etapa Drymen – Rowardennan: 15 miles/24 km

Jen co vstoupíte do národního parku Loch Lomond & The Trossachs, čeká vás první rozhodování. Buď pokračovat po WHW, nebo zvolit její alternativu a vydat se na vyhlídkový vrchol Conic Hill (358 m). Druhá možnost je správně, protože odměnou za trochu stoupání vám budou nádherné výhledy na největší skotské jezero Loch Lomond a hory v okolí. Zbytek dne už pak strávíte chůzí v lese podél jezera.

Tip: alternativně je možné tuto etapu prodloužit o 7 km a zdarma přenocovat na útulně Bothy Rowchoish.

3. etapa Rowardennan – Inverarnan: 14 miles/22.5 km

Dnes vás čeká psychicky náročný den. Jednak kilometry v lese podél jezera Loch Lomond moc neutíkají, a také pasáž od hotelu Inversnaid, kde kromě pěkného výhledu na jezero uvidíte i pěkný vodopád, je dosti krkolomná. Čeká vás neustále stoupání, klesání, a dokonce i podlézání stromů. Jakmile se ale dostanete k druhé bothy na celé trase (Doune Byre), máte vyhráno. Za chvíli totiž opustíte Loch Lomond a dostanete se do kempu u Inverarnan.

4. etapa Inverarnan – Bridge of Orchy: 18,5 miles/30 km

Zdánlivě nejnáročnější etapa je vlastně docela fajn. Provede vás třemi pěknými údolími s výhledy na zasněžené munros, nečeká vás žádné náročné stoupání, a zároveň protnete oficiální polovinu WHW (Crianlarich Crossroads). Ve vesnici Tyndrum můžete na místní benzínce dokoupit zásoby a večer se utáboříte na pěkném plácku za mostkem v Bridge of Orchy (GPS: 56°31’5.588″N, 4°46’15.144″W).

5. etapa Bridge of Orchy – Kingshouse : 12,5 miles/20 km

Pátý den na vás čekají vyhlášené mokřady a bažiny. Sice přes ně vede stará kamenná stezka, takže není třeba žádné brodění, ale všudypřítomné midges (muchničky) vám v létě dají pořádně zabrat. Na druhou stranu jsou zdejší výhledy asi nejkrásnější na celé WHW a když budete mít štěstí, potkáte u hotelu Kingshouse jeleny.

Tip: vhodné místo na táboření najdete hned za hotelem. Zároveň jsou tady záchody zdarma a sprchy za mírný poplatek.

6 etapa Kingshouse – Kinlochleven: 9 miles/ 14.5 km

Stačí popojít jen 4 km údolím od hotelu a budete pod Devil’s Staircaise (Ďáblovo schodiště). Tato klikatá stezka vás přivede do 550 m vysokého sedla, kde budete na nejvyšším místě WHW. Po pokochání se výhledy stačí sklesat do Kinlochleven a máte dnešní etapu za sebou.

Tip: v Kinlochleven je vhodné místo na táboření např. zde (GPS: 56°42’47.860″N, 4°58’3.148″W).

7. etapa Kinlochleven – Fort William: 15 miles/24 km

Kinlochleven je na úrovni moře, a tak vás na začátku poslední etapy čeká asi 300 m stoupání. Pak už si člověk může užívat poslední kilometry s pohledem na Ben Nevis a těšit se na protnutí cílové čáry ve Fort William.

Ubytování, stravování a voda

Jelikož je West Highland Way jednou z top pěších dálkových tras ve Skotsku, nachází se zde spousta možností ubytování. My jsme se snažili dát tipy na fajn místa pro kempování zdarma, protože až na některá místa v národních parcích je volné táboření ve Skotsku dovoleno. Komu však nevadí si připlatit, může využít širokou nabídku kempů, hotelů i B&B. V každém kempu pak najdete miniobchod, kde se dají nakoupit základní potraviny. Pro větší doplnění zásob je vhodná zmíněná benzínová stanice v Tyndrum, kde mají mimo jiné i outdoorové vybavení, a také potraviny Coop v Kinlochleven.

Tip: úžasné jsou nouzové útulny (bothy), které jsou rozeseté po celé Británii a můžete zde nocovat zdarma. Na WHW potkáte dvě z nich – Rowchoish Bothy a Doune Byre Bothy. Více info k dispozici > zde <.


S vodou si není třeba ve Skotsku dělat starosti. Kvůli častým dešťům je úplně všude a zdejší příroda je nádherně čistá, takže člověk může dobírat v podstatě kdekoliv. Jen je třeba dávat pozor na místa, kde se pohybují ovce a používat zdravý rozum. Pokud byste přeci jen měli pochybnosti o kvalitě zdrojů, nebojte se využít kempů, hotelů, veřejných záchodů podél jezera Loch Lomond atd.

Kdy vyrazit?

Kdy vyrazit na přechod West Highland Way je poměrně složitá otázka. Hlavní sezóna je jako ve většině míst Evropy v létě, jenže kvůli častým dešťům, a především midges, může být pobyt ve Skotsku dost náročný. Nám se osvědčilo absolvovat přechod na konci dubna, kdy skoro nepršelo a midges ještě nebyly vylíhlé, takže člověk mohl nerušeně sedět venku. Na druhou stranu byly noční teploty okolo nuly a na vrcholcích munros se držel sníh. Také je mimo sezónu méně lidí, ale zároveň jsou některé kempy a služby mimo provoz.

Doprava do a z

Dostat se na začátek/konec trasy není žádný problém. Do Milngavie jede vlak z Glasgow téměř každou půl hodinu a využít můžete také autobus. Z Fort William se zpět do Glasgow dostanete vlakem i autobusem, přičemž bus bývá zpravidla rychlejší a levnější. Pokud byste potřebovali ukončit přechod West Higland Way dříve, můžete naskočit na vlak ve vesnicích Ardlui, Crianlarich, Tyndrum a Bridge of Orchy nebo na bus v Inverarnan, Crianlarich, Tyndrum, Bridge of Orchy a Glen Coe. Pro hledání vlakového spojení využijte aplikaci > trainline <, jízdní řády autobusů pak najdete > zde <.

Jak si trasu zpestřit?

Článek jak na přechod West Highland Way by nebyl kompletní bez tipů na zpestření trasy. Samotná stezka je sice fajn, ale nezdoláte při ní žádný pořádný vrchol. Hned druhý den se nabízí 974 m vysoký vrchol Ben Lomond, ze kterého budete mít krásné výhledy na jezero Loch Lomond a stejnojmenný národní park. Dále nás zaujal majestátný vrchol Stob Dearg (1021 m) v nádherném údolí > Glen Coe <, který vás bude ohromovat cestou k Devil’s Staircaise. A samozřejmostí je nejvyšší hora Británie – Ben Nevis (1345 m), pod jejíž úpatí vás WHW dovede.

Tip: na přechod WHW se specializují některé > firmy <, které pro vás zařídí přepravu všech věcí a ubytování. Vy si pak jen užíváte skotskou krajinu při šlapání nalehko.

Tři věci, na které byste neměli zapomenout

Na závěr jsme pro vás připravili tři věci, na které byste opravdu neměli zapomenout. V opačném případě se totiž přechod WHW snadno může změnit z krásné aktivní dovolené na noční můru.

  • nepromokavé oblečení – WHW vede jedním z nejdeštivějších míst Británie, a tak vás déšť na trase pravděpodobně nemine. Kvalitní nepromokavé oblečení a obuv vám zajistí pohodlnější zážitky a určitě zlepší náladu.
  • pohodlné boty – vaše boty by měly být nepromokavé, ale zároveň velmi pohodlné. Celá trasa totiž vede po zpevněných tvrdých cestách a při špatné volbě obuvi budete mít svá chodidla jako v plamenech.
  • ochrana proti midges – pokud vyrazíte v sezóně muchniček, určitě nezapomeňte na repelent, případně síťku na obličej. Krvelačné bestie vám totiž jinak nedají pokoj.

Možná to zní trochu děsivě a nadsazeně, ale kdo je připraven, není překvapen a ve Skotsku to platí dvojnásob.

Pokud by vás napadla ještě nějaká věc, na kterou by člověk neměl zapomenout, nebo máte nějaké dotazy, určitě nám dejte vědět do komentářů!

A kam dál?

Článek jak na přechod West Highland Way vás provedl po nejpopulárnější dálkové trase Skotska. Pokud by vás zajímali naše zážitky z přechodu včetně toho, jak jsme málem zůstali na Ben Nevisu, podívejte se na tento > článek <. A kdybyste po dokončení trasy ve Fort William neměli dost, můžete navázat na trasu Great Glen Way vedoucí podél jezera Loch Ness do města Inverness, nebo na divokou trasu Cape Wrath Trail, která vás zavede na nejseverozápadnější výběžek Británie. My jsme po WHW svůj směr stočili do Edinburghu, a pak se vydali na > trek < podél východního pobřeží Skotska.

Tip: při návštěvě Británie určitě navštivte národní park > Lake District <. Zdejší hory a jezera vás bezesporu uchvátí.

Mrkněte na naše video!!!

Jak na přechod West Highland Way se dozvíte také v našem videu. Kromě našich utrápených obličejů a nádherné krajiny uvidíte také výstup na Ben Nevis, při kterém jsme málem vypustili duši.

Pro další videa klikněte na náš > kanál <.

Sleduj nás na sociálních sítích