Hřeben malé Fatry

Malá Fatra aneb náš druhý přechod

17. 5. 2020 Od Discovertheworldcz

Pohoří Malá Fatra je pro nás nejbližším slovenským národním parkem. Z Ostravy jste tu autem za cca 2 hod. Krásné horské louky, rozeklané štíty anebo hluboké soutěsky, to vše nabízí toto „malé“ pohoří. Přečtěte si, jak jsme během tří dnů zvládli přechod Malé Fatry.

Pro toho, kdo má rád praktické tipy a rady jsme připravili na konci článku několik užitečných informací. Dovíte se, kde se dá přespat, kde občerstvit nebo jakou zvolit trasu.

Časová osa

  1. den: Nezbudská Lúčka – Strečno → Zřícenina Starý hrad (↑ 200 m ↓ 150 m; 6,5 km), přes Zříceninu hradu Strečno
  2. den: Zřícenina Starý hrad → Sedlo Medziholie (↑ 2300 m ↓ 1600 m; 22,5 km), přes vrchol Suchý, Velký Kriváň, Chleb, Stoh)
  3. den: Sedlo Medziholie → Terchová, Biely potok (↑ 650 m ↓ 1200 m; 9 km), přes vrchol Velký Rozsutec, Malý Rozsutec, sestup dolů přes Diery, dále pokračování do centra Terchové (+ 3 km)

Malá Fatra aneb náš druhý přechod

Do vesnice Nezbudská Lúčka – Strečno přijíždíme brzy odpoledne. Máme docela čas, tak přecházíme řeku Váh a stoupáme k Zřícenině hradu Strečno. Vstupní branou procházíme rychle a nenápadně, takže ani neplatíme vstupné. Je to fajn, protože za 6 eur/os. by to určitě nestálo. Po svačině se napojujem na červenou značku a oficiálně začínáme náš trek.

Cílem je přejít Malou Fatru, konkrétně tu část, která je národním parkem. Dnešní etapa je ale velmi krátká. Zdoláváme pouze necelé 4 km ke Zřícenině Starý hrad. Těchto pár zdí bude dnes naším apartmá. Výhled z ložnice je parádní. Vidíme na okolní svahy a pod sebou máme řeku Váh. Na ohni děláme večeři hned vedle „postele“. Za tmy pak pozorujeme hvězdy a mihající se auta na hlavním dopravním tahu spojujícím Žilinu s Martinem. Občas projede i nekonečně dlouhý vlak. Člověk by si myslel, že doprava může úplně zkazit romantiku, ale tady to tak nějak patří a je to pro nás i morální berlička vidět kousek civilizace. 


Hlavní den přechodu

Ráno je zase krásně. Hned pro začátek nás čeká ostré stoupání lesem na Chatu pod Suchým. Řada lidí tento nástup absolvuje hned první den a spí na chatě. My zde jen dobíráme vodu a pokračujeme na vrchol Suchý, kde jsme konečně na hřebeni. Výhledy jsou parádní, jenom si připadáme docela zničení. A to je ještě celý den před námi. Houpavě pokračujeme na Malý Kriváň. Nálada nám docela upadá. Míše to moc nešlape a já si říkám, co budeme dělat zbytek dne. Vždyť je teprve dopoledne. Po krátké pauze pokračujeme na Velký Kriváň (1709 m), který je nejvyšší horou celého pohoří. Lidí postupně přibývá, hlavně proto, že kousek pod vrchol se dá z Vrátné vyjet lanovkou a je tady možnost občerstvení. Slabší povahy v této etapě scházejí k Chatě pod Chlebom, kde se dá za 11 eur/os. přespat.

To ale není náš případ. My se přes Míšino vyčerpání vydáváme dále přes vrchol Chleb až do Stohového sedla. Tady má člověk na výběr. Buď to po vrstevnici (žlutá značka) vezme úbočím do sedla Medziholie nebo si vychutná prudké stoupání na horu Stoh. Přemlouvám Míšu k zajímavější variantě. Z posledních sil se škrábeme na poslední vrchol dnešního dne. Jsme tu sami, vítr utichá a s klesajícím sluncem pozorujeme, kolik jsme toho dneska ušli. Do sedla Medziholie už je to teď kousek a po příchodu na ohni děláme večeři. Trochu nás zneklidňuje zatahující se obloha, protože nemáme stan. Snad noc přečkáme v suchu.

Přes Rozsutce a Jánošíkovy diery

Přežili jsme v pohodě a ráno nás budí zase slunce. Stejně jako včera i dnes zahajujeme výšlap prudkým stoupáním. Čeká nás Velký Rozsutec, na který je místy cesta zajištěna řetězy. Tuto část Fatry již bezpečně známe, takže pro nás to není nic neobvyklého. I přes včerejší porci 2300 výškových m na 22,5 km jsme stihli v noci zregenerovat a docela nám to šlape. Z povinnosti zdoláváme i Malý Rozsutec, a pak už Jánošíkovýma dierama po žebřících pelášíme do Terchové. Ještě nás čekají tři nudné km po silnici do centra, odkud jedem busem do Žiliny. Nemáme s sebou moc peněz, takže musíme do pochybné směnárny, abychom měli na cestu domů. Na náměstí si krátíme čekání koukáním na Tour de France, a pak přeplněným vlakem vyrážíme domů. Jsme spálení, zničení, smrdíme, ale pyšní na naše výkony.


Praktické informace pro přechod Malé Fatry

Trasa

Národní park Malá Fatra tvoří zhruba polovinu celkové rozlohy pohoří. Ideální je začínat přechod Malé Fatry pod Jánošikovými dierami a končit ve Strečně, případně naopak. Tato trasa zabere přibližně tři dny a po celou dobu je skvěle značena. Není se kde ztratit. Je třeba si uvědomit, že je člověk v národním parku a podle toho se také musí chovat. Je dovoleno chodit pouze po vyznačených trasách a jen v období, kdy jsou otevřené, např. trasa Sedlo Medziholie – Veľký Rozsutec – Sedlo Medzirozsutce (červená turistická značka) je z důvodu ochrany přírody uzavřena od 1. 3. do 15. 6. Pohyb v NP je také omezen časově, v létě 6-21 h, v zimě 7-18 h.

Bivakování je dovoleno pouze v blízkosti turistických chat. My jsme ale nikdy žádného strážce parku nepotkali a pokud se člověk chová rozumně, tak by to nemělo vadit. Není přece rozdíl, jestli na trávě leží člověk nebo srna. Pokud zvolíte trasu jako my, čeká vás nádherných 35 km plných výhledů do dalekého okolí s převýšením přibližně 3000 m nahoru i dolů.

Doprava 

Do Nezbudské Lúčky – Strečno se nejlépe dostanete za cca 10 min osobákem ze Žiliny. Také Terchová je docela často obsluhována ze Žiliny, tentokrát autobusy. Do Žiliny jede denně několik vlaků z ČR, včetně Regiojetu a Leoexpressu.

Ubytování a stravování

Chaty:

  • > Chata pod Suchým < – nocování: postel + jejich prádlo 14 eur/os., postel + vlastní spacák 12 eur/os.
  • > Chata pod Chlebom < – nocování: postel + jejich prádlo 14 eur/os., povala (vytápěné místo pod střechou chaty) + vlastní spacák 11 eur/os.

Občerstvení: U horní stanice lanovky Vrátna – Chleb

Kam dál?

Za prozkoumání by určitě stála druhá půlka Malé Fatry, která už není národním parkem. Ta bude určitě méně navštěvovaná a o to více divoká. Nás zaujala Velká Fatra, o které si můžete přečíst v našem > článku <. Na vícedenní přechody jsou úžasné také > Nízké Tatry < nebo > Roháče <.

TIP na jednodenní výlet: Pro ty z vás, kteří se necítí na vícedenní přechod nebo nemají tolik času, máme skvělý tip na jednodenní výlet. Můžete jej absolvovat i s dětmi! Odkaz na článek > ZDE <.

Sleduj nás na sociálních sítích